Kreativitásvetélkedőt szerveznek a főegyházmegyében – Versenyfelhívás

0
2275
Archív felvétel. Fotó: Bereczki Hunor, Molnár Miklós Csaba

A gyulafehérvári főegyházmegyében 2024-ben tizenhatodjára szervezik meg az Erdélyi Főegyházmegyei Kreativitásvetélkedőt, amely a felhívás szerint minden iskolsákorút meg kíván szólítani. A jövőre megszervezendő verseny mottója a gyulafehérvári főegyházmegye pasztorációs tervének megfelelően az „Újuljatok meg!” (Ef 4, 23) Az alábbiakban a szervezők részletes felhívását olvashatják.

Az imával megújuló közösség éve lesz 2024-ben, ennek jegyében hirdetjük meg újra az Erdélyi Főegyházmegyei Kreativitásvetélkedő XVI. fordulóját, amely a hagyományokhoz híven minden iskoláskorú gyereknek és fiatalnak próbál lehetőséget biztosítani kreatív képességeinek versenyszerű bemutatására tizenkétversenykategóriában (rajz, fotó, naptár, plakát, dombormű/körplasztika, irodalom, szavalat, bábjáték/dramatizálás, rövidfilm, vokális és hangszeres zene, tánc és sport). A vetélkedőre Marosvásárhelyen, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a Keresztelő Szent János-plébánia / Pro Vita Cristiana Alapítvány szervezésében kerül sor 2024. április 12–13-án.

Regisztráció

A vetélkedőre a kreativitas_ms@yahoo.com e-mail-címen lehet bejelentkezni, illetve el kell küldeni az adatokat a szekciófelelősöknek is (dombormű/körplasztika és rajz – csillacsiki@gmail.com, fotó és naptár – lk8224791@gmail.com, plakát – zsokaboros@yahoo.com, rövidfilm és szavalat – kss_erzsebet@yahoo.com, irodalom – b_mariamagdalena@ymail.com, dramatizálás/bábjáték – piroskahajdo@yahoo.com, zene – zsuzsaba@yahoo.com, tánc – tamasizsolt@yahoo.com, sport – szyszi12@gmail.com).

2024. február 16-ig tart a regisztráció. A jelentkezők számának függvényében készül el a költségvetés, a lehetséges támogatások felmérése (a regisztrálók részéről is érkezhet támogatás) és a kategóriák pontos beosztása. Ezt követően március 10-én zárul az adatellenőrzés(a regisztrációk bevezetése után a résztvevők listájában az esetleges elírások, hibák javítása), s ugyanakkor a jelentkezők értesítést is kapnak, hogy az általuk választott aktív versenykategóriára pontosan milyen időpontban és helyszínen kerül sor.

A versenykategóriák közül a rajz, fotó, naptár, plakát, dombormű/körplasztika, rövidfilm passzív kategóriákban a részvételt helyettesítheti az alkotás elküldése, pontosítások a részletes leírásban olvashatóak. Az alkotások beküldésének a határideje március 15. A fizikálisan behozott / elküldött alkotásokat csak a verseny díjazása után lehet visszaigényelni, külön kérésre, ezért kérjük a beküldött alkotásokra feltüntetni, hogy alkotója visszaigényli-e (a visszajuttatás módjáról utólag lesznek egyeztetések). Az irodalom, szavalat, bábjáték/dramatizálás, zene, tánc, sport aktív versenykategóriák. Egy-egy versenyző több kategóriában is indulhat, a következő szabály alkalmazásával: aktív versenykategóriák közül csak egy kategóriában lehet regisztrálni, a passzív kategóriák esetében nincs megkötés. Ha valaki több aktív kategóriát is bejelöl, a regisztrációt érvénytelennek fogjuk tekinteni.

A regisztrációs folyamat lezárásával véglegesítődik a vetélkedő programja, ezt követően nem tudunk újabb jelentkezőket elfogadni. A nem regisztrált résztvevők alkotásai/bemutatói nem kerülnek értékelésre. Ha a regisztráció után valaki visszalép, kérjük azonnal jelezni.

Archív felvétel. Fotó: Bereczki Hunor, Molnár Miklós Csaba

Programtervezet

A vetélkedő tervezett programja a következő:

2024. március 15.: a passzív kategóriákban készült alkotások online/postai megérkezése, személyes eljuttatása a szervezőkhöz.

2024. április 3. (szerda):

18 óra: zsűrizők és szervezők közös megbeszélése

2024. április 12. (péntek):

– versenyzők érkezése az információs központhoz (Deus Providebit Tanulmányi Ház, Aula) * itt lesz lehetőség a csomagok elhelyezésére, amíg este majd sor kerül a szállás elfoglalására

– délután 3-tól ünnepélyes megnyitó, vetélkedők

– este 7-től vacsora a vendégeknek, zsűri és szervezőknek

– vacsora után szálláshelyek elfoglalása

2024. április 13. (szombat):

– reggeli a vendégeknek

– 9-től a szervezők, kísérő és felkészítő tanárok találkozása

– 9,30-tól vetélkedők

– 13: ebéd

– 14-től passzív kategóriák díjazása a Deus Providebit Tanulmányi Ház Szent Mihály termében

– 18: díjazási ünnepség – szentmise a Keresztelő Szent János-plébániatemplomban, szentmise után az aktív kategóriákban szerzett díjak átadása.

A különböző kategóriák vetélkedőinek pontos beosztását az előregisztráció után közöljük a jelentkezőkkel.

Részletes versenykiírás

Minden versenykategória célja a szinodális egyházért programhoz való kapcsolódás, ennek keretében a fő témához – Imával megújuló közösség – kapcsolódó kreatív alkotások megjelenítése. Az alábbi versenykiírások az alapvető információkat tartalmazzák a versenykategóriákról. További részleteket – a kategóriák zsűrizését – az adott szakterületek szakemberei dolgozzák ki. Ezeket a részleteket, a felmerülő kérdésekre adott válaszokkal együtt a versenyre regisztrált diákokkal és felkészítő tanáraikkal közlik majd a szekciófelelősök.

Megközelítési szempontok (az alábbiak irányadóak, nem kizárólagos szempontok):

A főegyházmegyei 2001-es zsinati rendelkezés szerint „az egyes kezdeményezéseknél ne a látványos előrehaladásra való törekvés legyen a fő szempont, hanem az, hogy milyen mértékben mozdítja elő a krisztushívők, illetve a közösség lelki megújulását”. A 2023-as szinodális munkacsoport záró dokumentumából figyelembe ajánlunk néhány gondolatot: „ami valóban élő, azok a kisközösségek”; „A változást önmagunkkal kell elkezdnünk, azzal, hogy elmélyítjük az Istennel való kapcsolatunkat. Meg kell erősíteni a közös gondolkodást, együtt munkálkodást… Karonfogva kell járni…”

A főegyházmegye rendhagyó bibliai képet is választott, ami segíthet az elindulásban: a tékozló fiú kiszakadása, magányos tévelygése és elszigetelődése, illetve az atyai házba, a családi közösségbe való hazatérése. Ugyanakkor elénk állítja boldog emlékű Márton Áron buzdítását is: „Az embereknek kell megjavulniuk, hogy jóra forduljanak az idők.

De hasonlóan megjeleníthető a plébániai életben való részvétel vasárnapi szentmisén kívül (közös kirándulás, ismerkedés, közmunka, kisebb csoportokban és közösségekben való aktív jelenlét, szolgálataink önkéntes szellemben való felkínálása a pap vagy bárki hívása nélkül is, stb.), a lelki közösségek, az odafordulás az egyházmegyénkben nehezen megközelíthető, elzárt településein élő szórvány közösségekhez.

Archív felvétel. Fotó: Pasca Szilárd

PASSZÍV KATEGÓRIÁK

Dombormű/körplasztika: A vetélkedő tematikájában készült alkotás. Személyenként egy alkotást lehet beküldeni. Minden alkotást kísérjen egy rövid leírás, amely tartalmazza a pályázó nevét, életkorát (osztályt), az iskola nevét, címét, a mű címét és a technikát, valamint az irányító tanár nevét. Az alkotások egy része kiállításra kerül, a szervezők külön kérésre gondoskodnak az alkotások visszajuttatásáról az alkotókhoz. Az alkotásokról digitális másolat készül az online kiállítás részére.

Korcsoportok: III–V. osztály, VI–VIII. osztály, IX–XII. osztály

Kivitelezés: egyéni.

Megjegyzés: A kategóriában külön kerülnek elbírálásra a művészeti szakos diákok alkotásai.

Szekciófelelős: Csíki Csilla – csillacsiki@gmail.com

Rajz: A vetélkedő tematikájában készült alkotás. Minden tanügyi káder évfolyamonként maximum öt munkával jelenkezhet. Személyenként egy alkotást lehet beküldeni, amely lehet grafika vagy bármilyen technikával készült festmény. A műalkotások mérete A/4 vagy A/3. A zsűri kérése: a papírra készülő rajzokhoz a versenyzők rajzpapírt használjanak, lehetőleg kerüljék a fénymásoló papír használatát. Minden alkotáshoz meg kell adni a pályázó nevét, életkorát/osztályt, az iskola nevét, címét, a mű címét és a technikát, valamint az irányító tanár nevét, az alábbi táblázatban, ami az alkotás hátlapjára kerül felragasztásra:

A PÁLYÁZÓ 
Neve 
Életkora/osztály 
Pályázó iskolája 
Iskola címe 
Iskola e-mail-címe 
Iskola telefonszáma 
Irányító tanár neve 
Pályamunka címe 

Az esedékes időszaki kiállítás miatt kérjük a rajzokat kartonra ragasztani (azonosító adatokat feltüntetni). Az alkotások egy része kiállításra kerül, a szervezők külön kérésre gondoskodnak a rajzok visszajuttatásáról az alkotókhoz (az alkotások a főesperesi központokhoz kerülnek eljuttatásra). Az alkotásokról digitális másolat készül az online kiállítás részére.

A zsűri az alábbi szempontok szerint értékeli a munkákat:

  • A képi ábrázolás eredetisége
  • Egyéni kreatív képi megfogalmazás
  • A kompozíció  és a rajzi-festészeti eszközök alkalmazásának színvonala

Díjazás: I., II., III. díj, 4 dicséret korcsoportonként, valamint különdíj.

Korcsoportok: 0–II. osztály, III–V. osztály, VI–VII. osztály, VIII–IX. osztály, X–XII. osztály

Kivitelezés: egyéni.

Megjegyzés: A kategóriában külön kerülnek elbírálásra a művészeti szakos diákok alkotásai.

Szekciófelelős: Csíki Csilla – csillacsiki@gmail.com

Fotó: A vetélkedő tematikájában készült alkotás. A képek értékelésénél a téma kiválasztása, technikai megvalósítása és esztétikai értéke is pontozásra kerül. Legtöbb három darab  képpel lehet jelentkezni. Az alkotásokat csak digitális formában kell elküldeni a szekciófelelősnek.

Korcsoportok: II–V., VI–IX. és X–XII. osztályosok

Kivitelezés: egyéni.

Szekciófelelős: Högyes Katalin – lk8224791@gmail.com  

Plakát: Egy A3-as méretű plakát megtervezése a verseny témakörében egy, a jelentkező által kiválasztott technikával (lehet számítógépes képfeldolgozás Photoshop, Corel Draw-ban vagy tempera, akril, pasztell.) Fontos szempont a kép és a szöveg szerves egységének a megteremtése. Az alkotásokat csak digitális formában kell elküldeni, a szekciófelelősnek. A más módszerrel készült plakátokat is elegendő digitális másolatban (pl. szkennelve/befényképezve) elküldeni.

Korcsoportok: III–V., VI–IX. és a X–XII. osztály.

Kivitelezés: egyéni

Szekciófelelős: Csákány Tünde-Zsóka – zsokaboros@yahoo.com

Naptár: Egy A3/A4/A5-ös méretű naptár megtervezése a verseny témakörében. A naptárnak tartalmaznia kell az év minden hónapját, minden hónapnál egy egyházi közösségi esemény megjelenítésével (amely egyházi közösségi esemény az egyházi tevékenységekben való részvételről vagy egyházi küldetésről szól), a jelentkező által kiválasztott technikával (lehet számítógépes képfeldolgozás Photoshop Corel Draw-ban vagy tempera, akril, pasztell.)

A digitálisan készülő plakátokat nem szükséges kinyomtatni, ezeket csak digitálisan kell elküldeni a szekciófelelősnek, illetve a más módszerrel készült naptárakról is elegendő digitális másolatban (pl. szkennelve/befényképezve) elküldeni. A fizikálisan eljuttatott naptárak esetében, a szervezők külön kérésre gondoskodnak a naptárak visszajuttatásáról az alkotókhoz. Ezekről digitális másolat készítünk az online kiállítás részére.

Korcsoportok: VI–IX. és a X–XII. osztály.

Kivitelezés: egyéni

Szekciófelelős: Högyes Katalin – lk8224791@gmail.com

Rövidfilm: Rövidfilmben (10-20 perc) bemutatni a kiírásban szereplő szempontokhoz kötődő valamelyik tevékenységet.  Pontozásra kerül a hitelesség, az érthetőség, az objektivitás, az érdekesség, a filmezési effektusok, a kísérőzene és hogy mennyire érte el a film a célját. A rövidfilmeket elektronikusan elküldik a résztvevők a szekciófelelősnek.

Korcsoportok: III–IV., V–VII., VIII–IX. és a X–XII. osztály.

Kivitelezés: nincs megkötés (a regisztrálókkal a zsűri közöl további részleteket)

Szekciófelelős: Kiss Erzsébet – kss_erzsebet@yahoo.com

AKTÍV KATEGÓRIÁK:

Irodalom: Próza vagy vers helyben történő írása, megadott, az imával megújuló közösséggel kapcsolatos szentírási idézet alapján.

Korcsoportok és feladat: II–IV. (próza, levél), V–VIII. (próza, levél, napló) és IX–XII. (próza, levél, napló, monológ)

Kivitelezés: egyéni.

Szekciófelelős: dr. Bucșa Mária-Magdolna – b_mariamagdalena@ymail.com

Szavalat: Egy vers elszavalása a regisztráló diák és/vagy felkészítője által választott, a verseny tematikájával kapcsolatos két vers közül. A vers kiválasztásánál kérjük figyelembe venni, hogy az elszavalására legtöbb 5 perc legyen elegendő. Minden versenyző két verssel készül, mindkét vers címét be kell küldeni a regisztráláskor, illetve a verseket is legkésőbb március 18-ig. A vetélkedő során a zsűri dönti el, hogy melyik verset kéri elszavalni. További részleteket a szervezők a regisztráló versenyzőkkel közölnek.

Korcsoportok: 0–I., II–IV., V–VII. és VIII–XII.

Kivitelezés: egyéni

Szekciófelelős: Kiss Erzsébet – kss_erzsebet@yahoo.com  

Dramatizálás/bábjáték: Szerepjátékkal bemutatni egy történetet a vetélkedő témaköréből. A forgatókönyv lehet saját szerzemény is, a bemutató nem haladhatja meg a 10 percet.

Korcsoportok: 0–II., III–V., VI–VIII., IX–XII.

Kivitelezés: csoportos. Pontozásra kerül a díszlet eredetisége is.

Szekciófelelős: Hajdó Piroska – piroskahajdo@yahoo.com

Zene: Hangszeres vagy vokális, egyéni vagy csoportos előadás, a vetélkedő témájával, a megközelítési szempontokkal kapcsolatos ismert vagy egyéni szerzemény előadása.

Az előadások időtartama esetében az egyéni előadások ne haladják meg az 5 percet, a csoportos előadások a 8 percet. A fellépések beosztása miatt a szekciófelelősnek jelezni kell a megközelítő időtartalmát az előadásoknak.

Fontos a regisztrációkor pontosítani hogy a fellépés egyéni vagy csoportos lesz-e, akárcsak azt is, hogy vokális vagy instrumentális/hangszeres. Amennyiben az egyéni vokális előadót valaki hangszerrel kíséri, ezeket a fellépéseket az egyéni vokális kategóriában fogja értékelni a zsűri, és csak a vokális előadót. Az instrumentális/hangszeres előadásoknál kérjük a regisztrációkor közölni a hangszer megnevezését is. Lehetőleg mindenki gondoskodjon arról, hogy a saját hangszerét hozza, esetenként (pl. zongora) a szekciófelelőssel kell egyeztetni, hogy a szervezők milyen hangszert, illetve milyen hangosítást tudnak biztosítani.

Korcsoportok: 0–II., III–V., VI–IX., X–XII. Külön kerülnek értékelésre az egyéni és csoportos bemutatások.

Kivitelezés: nincs megkötés

Megjegyzés: A kategóriában külön kerülnek elbírálásra a művészeti szakos diákok előadásai.

Szekciófelelős: Bajkó Zsuzsa – zsuzsaba@yahoo.com

Tánc: Olyan magyar népszokások, népi játékok táncos előadása, a korcsoportnak megfelelő tematikus tánc formájában, amely kötődik a közösség megmaradásához, megujúlásához és a hagyományok ápolásának a küldetéséhez. Pontozásra kerül a hagyományos népi játék eredetisége, koreográfia, viselet és kivitelezés.

Korcsoportok: 0–II.,  III–V., VI–VIII., IX–XII.

Kivitelezés: nincs megkötés

Megjegyzés: a regisztráló csoportok, személyek további részletes információkat kapnak/kérhetnek a zsűritől.

Szekciófelelős: Tamási Zsolt-József – tamasizsolt@yahoo.com

Sport: Stafétaverseny. A versenyzők négyfős csapatokban jelentkezhetnek. Minden csapattag egy sporttevékenységet teljesít (távolugrás, gyorsfutás, kosárra dobás és akadályfutás), a staféta átadására csak verseny tematikájával kapcsolatos tesztjellegű feladatlap kitöltése után van lehetőség. A csapat teljesítményét a sportgyakorlatok összesített eredménye és a feladatlapon elért pontszám alapján rangsorolja a zsűri. Az elméleti kérdéscsomagot a regisztrálók e-mailben kapják meg.

Korcsoportok: III–V., VI–VII., VIII–X., XI–XII.

Kivitelezés: 4 fős csapatok

Szekciófelelős: Székely Szilárd János – szyszi12@gmail.com

Megjegyzés: a regisztrációkor kérjük a sajátos igényeket jelezni: hangosítás, kellék, hangszer, videoprojektor, stb.