Most szeressük egymást!

Huszonkilenc felekezet Fokoláre-barát vallási vezetőinek és püspökeinek találkozója zajlik Augsburgban

0
394
(Fotó: lugosi egyházmegye)

A napokban zajlik Augsburgban a Fokláre mozgalom püspök barátainak ökumenikus találkozója (IEF), amelyen Romániát Bot Ioan Călin lugosi görögkatolikus, Kovács István unitárius, Pál József Csaba temesvári püspök és Serafim, Közép- és Észak-Európa ortodox metropolitája képviseli. A házigazda püspök, Bertram Meier a lugosi görögkatolikus egyházmegye régi jótevője, értékes projektek valósulhattak meg az ő támogatása által.

A Fokoláre mozgalom püspök barátainak nemzetközi ökumenikus találkozóját évente szervezik meg, az idei sorban a negyvenedik. Az ilyen típusú nemzetközi alkalmakat regionális püspöki találkozók kísérik és támogatják. A résztvevők azért gyűlnek össze, hogy együtt gondolkodjanak és imádkozzanak a Krisztus Jézus által kívánt keresztény egység céljáért.

Az augsburgi találkozón, amely február 28. és március 1. között zajlik, kizárólag a különböző keresztény hagyományok püspökei vagy a katolikus egyház ezen rangjával egyenértékű megbízással rendelkező  vallási vezetők vesznek részt. Az idei IEF több mint hatvan püspököt (vallási vezetőt) fogadott, a résztvevők négy kontinenst, 22 országot és 29 különböző felekezetet képviselnek. A sajtóközlemény szerint a püspöki találkozó programjában a Fokoláre mozgalom lelkiségéből származó impulzusok és a különböző keresztény hagyományok liturgikus ünnepei szerepelnek. A találkozóra többek között Margaret Karramot, a Fokoláre Mozgalom elnökét is várják. Bejelentették, hogy Pierbattista Pizzaballa bíboros, jeruzsálemi latin pátriárka videóüzenete is el fog hangzani.

A találkozó témája: „Merjünk egyek lenni! Jézus hívása, hogy éljük meg a jövőt, most.” A „merjünk egyek lenni”, azt jelenti, hogy ne csak álmodni merjünk a különböző keresztény felekezetek hitének egységéről, hanem merjük előmozdítani, építeni és lépéseket is tenni a Krisztus Jézus által kívánt, és a papi imában (Jn 17,11) ki is fejezett egységre. Az egységhez vezető út megtétele csakis Isten kegyelméből történhet meg, könyörgő imáinktól kísérve, konkrét gesztusok és tettek végrehajtásával.  

Egyik korábbi konferencián hangzottak el azok az ökumenikus megfontolások, amely a gyűlést áthatják, vezetik: * most kezdeményezzünk; * most, evangelizációs küldetésünkben építsünk kapcsolatok, és így felfedezhetjük feltámadásunk magvait; * most lássuk meg, hogy az előttünk álló nehézségek felismerése az egységünk ugródeszkája lehet; * most szeressük egymást.

A találkozóra egyébként éppen huszonöt évvel azután kerül sor, hogy Augsburgban a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsa és a Lutheránus Világszövetség által kidolgozott, a megigazulás tanáról szóló közös nyilatkozatot aláírták 1999-ben. Ez a dokumentum nagyrészt megoldotta azt a központi teológiai kérdést, amely hozzájárult a reformáció és a katolikus egyház közötti szakadékhoz. A nyilatkozat konszenzust teremtett a megigazulás tanának alapvető kérdéseiben: a lutheránusok és a katolikusok egyetértenek abban, hogy az emberiség egyedül Isten üdvözítő kegyelmétől függ. A megigazulás, azaz az emberiség üdvösségének kérdése a reformáció teológiájának középpontjában áll.

A lugosi egyházmegye sajtóirodája és a Katholische Nachrichten-Agentur GmbH (kna) alapján

(dg)

MEGOSZTÁS