Szeretetszolgálat a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban

0
296

A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum szeretetszolgálat programja 2012-ben indult el. Az évek során a program szerves részévé vált a nevelési gyakorlatuknak, de a világjárvány idején átmenetileg szünetelt. Az intézmény kiemelt figyelmet szentel a szeretetszolgálat program megújításának és megerősítésének, ezért külön öröm számukra, hogy napjainkban ez új lendületet kap, és ismét fontos szerepet tölt be a diákok hitbeli nevelésében és társadalmi érzékenyítésében. A program céljáról és működéséről Ádámkó István Csaba igazgató számol be.

Szeretetszolgálat programunk célja, hogy a diákok a társadalom peremére szorult, szenvedő vagy elhagyatott emberekkel való személyes találkozás révén ne csak szociális érzékenységükben fejlődjenek, hanem hitükben is megerősödjenek. A szolgálat során – a keresztény tanítás szellemében – a segítésben jelenlévő Krisztust ismerhetik fel, így Jézussal való személyes kapcsolatuk is elmélyülhet.

A program szakmai és lelki vezetését az iskolalelkészség látja el, lelki megalapozásában és a kísérő események lebonyolításában pedig intézményünk spirituális munkatársai is aktív szerepet vállalnak, különösen a felkészítő lelki nap és az élménymegosztások során.

A X. évfolyamos diákok számára a programban való részvétel opcionálisan kötelező, azaz minden tanuló számára elvárt, hogy bekapcsolódjon valamely szolgálati feladatba. A program megkezdése előtt a jelentkező diákok egy felkészítő lelki napon vesznek részt a Szent Alajos Konviktusban. Ezen a napon szociális területen dolgozó szakemberek – többek között a Boldog Scheffler János Központ, a Szent Rita Egyesület, a Hans Lindner Alapítvány, az Egyházmegyei Caritas szervezet és a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai – mutatják be tevékenységüket, tapasztalataikat, örömeiket és kihívásaikat.

A szolgálat ünnepélyes megnyitására liturgikus keretek között kerül sor: a diákok képviselői átveszik a Hurtado-gyertyát, melynek névadója, Alberto Hurtado, a szeretetszolgálatot végzők védőszentje. A program gyakorlati oldalát és a választható feladatokat a korábbi tanév résztvevői ismertetik.

A program kezdetén a diákok részletes tájékoztatást kapnak a tanév során elérhető feladatokról, helyszínekről, időpontokról és felelősökről. Fontos cél, hogy különböző nehézségű és jellegű feladatok közül választhassanak – például a hospice szolgálatban résztvevők rövidebb, de gyakoribb látogatásokat tehetnek. A választott szolgálatokról az érintett tanulók szüleit az osztályfőnökök hivatalos levélben tájékoztatják.

A szolgálatokat lehetőség szerint kétfős csoportokban végzik, ezzel is támogatva egymás fejlődését és a közös tanulás élményét. A program során a diákok tevékenységét havi rendszerességgel megosztásokon és kísérő beszélgetéseken követjük nyomon, amelyek során lehetőség nyílik a tapasztalatok feldolgozására, hálaadásra és közös imára is.

A féléves szolgálatot egy egésznapos záróértekezlet koronázza meg, amelyen a résztvevők bemutatják egymásnak tapasztalatait. A reflexió során tablókat, videó- és hanganyagokat, zenei előadásokat, prezentációkat és élménybeszámolókat is felhasználnak. Az eseményre meghívást kapnak a IX. évfolyamos diákok is.

Az értékelés során nemcsak a teljesítmény, hanem a belső lelkiismereti fejlődés is hangsúlyt kap. A mulasztásokat nyomon követjük, de a teljesítés felelősségét mindenki lelkiismeretére bízzuk. A szolgálati tapasztalatokat osztályfőnöki órák keretében is feldolgozzák, valamint évente egyszer szentmise keretében a diákok tanúságtételükkel is megosztják élményeiket az iskolai közösséggel.

A 2024–2025-ös tanévben a X., XI. és XII. osztályok 56 diákja vett részt rendszeresen a programban. Nekik – a tanév mottójával összhangban („A remény hordozói és hidak építői”) – számos lehetőségük nyílt arra, hogy értékközpontú közösségi élményeken keresztül kapcsolódjanak a körülöttük élőkhöz szociális és karitatív partnerintézményeknél vállalva önkéntes munkát körülbelül 1000 órában: a Hans Lindner Alapítványnál, a Szatmári Egyházmegyei Caritas szervezetnél, a Máltai Szeretetszolgálatnál, a Boldog Scheffler János Rehabilitációs Központban, a Szent Rita Egyesületnél, valamint az Erdélyi Mária Rádió szatmári stúdiójában. Feladataik között szerepelt segítő beszélgetés, kreatív foglalkozások vezetése, rendezvényszervezés, közös imádság stb.

A diákok visszajelzéseiből egyértelműen kirajzolódik, hogy a szeretetszolgálat nem csupán kötelező iskolai feladat, hanem mély személyes élmény is. Sokan megfogalmazták, hogy növekedtek türelemben, empátiában, segítőkészségben, csapatszellemben, fejlődtek kommunikációs készségeik, nőtt az önbizalmuk és mélyebb önismeretre tettek szert. Ugyanakkor nehézséggel is szembesültek – például a gyermekekkel való bánásmód kihívásaival, kezdeti motivációhiánnyal vagy közlekedési nehézségekkel –, azonban ezekkel a legtöbb fiatal türelemmel és kreatív hozzáállással küzdött meg.

Vezetőtanáraik és az intézményi partnerek is kifejezetten pozitívan értékelték a diákok önkéntes szolgálatát. Ezek a visszajelzések megerősítették: a diákok munkája értékes volt, sokakat közülük visszahívtak a következő évre is.

A szeretetszolgálat tehát nem csupán egy az iskola számos programja közül, hanem olyan lelki és közösségi út, amely hidat épít ember és ember között. A jövőre nézve célunk, hogy a program még több diák számára váljon életszerű és vonzó lehetőséggé, valamint hogy minél több végzett diákot tudjunk bevonni a közös építkezésbe. Bízunk abban, hogy a szolgálatot végző diákjaink nemcsak az iskola falai között, hanem életük más területein is a remény hordozóivá és a szeretetszolgálatban erősödő kapcsolatok hiteles építőivé válnak.

Ádámkó István Csaba igazgató

Fotó: Hám János-líceum archívuma