Vizsga Gyulafehérváron, lelkinap Zalatnán

0
15

2026. június 27-én a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Karának gyulafehérvári Pasztorálteológiai Intézetében, a Seminarium Incarnatæ Sapientiæ könyvtárában tartották a végzős kispapok záróvizsgáit.

A vizsga különös jelentőségét – mint minden évben – az adta, hogy a gyulafehérvári papképzés egyszerre illeszkedik a BBTE Római Katolikus Teológia Karának egyetemi képzési rendjébe, valamint – a Pápai Lateráni Egyetem Teológiai Karához fűződő affiliáció révén – a szentszéki teológiai képzés nemzetközi akadémiai hálózatába is.

Ennek megfelelően a hatodéves, papszentelés előtt álló hallgatók a Pápai Lateráni Egyetemhez fűződő affiliáció keretében teológiai bakkalaureátusi vizsgát, valamint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem mesteri záróvizsgáját tették le sikeresen. Ezzel lezárták intézményes keretek között folytatott teológiai tanulmányaikat, és hamarosan pappá szentelik őket.

A negyedéves kispapok licencvizsgát tettek, amellyel sikeresen befejezték alapképzésüket. Tanulmányaikat ősszel a gyakorlati évvel folytatják, amely a papságra való felkészülésük fontos szakasza.

A vizsgán a BBTE oktatói mellett jelen volt Angelo Lameri, a Pápai Lateráni Egyetem Teológiai Karának dékánja is. Jelenléte különösen is jelzi a gyulafehérvári Pasztorálteológiai Intézet és a Pápai Lateráni Egyetem közötti akadémiai kapcsolat jelentőségét.

2026. június 27-28. között szemináriumi közösség három diakónusa, Csibi Levente, Lázár Hunor Imre és Melega Ferenc István papszentelést megelőző lelkinapon vett részt a zalatnai plébánián Kiss Endre spirituális vezetésével.

Forrás: Seminarium Incarnatæ Sapientiæ