Hogyan óvjuk egészségünket a csíksomlyói búcsús zarándoklatunkon?

0
366
Archív felvétel. Fotó: Veres Nándor / Hargita Népe

A Hargita Megyei Mentőszolgálat közleményt adott ki június 4-én, amelyben felhívja a búcsúra érkezők figyelmét néhány alapvető dologra, amit érdemes nem csupán megfontolni, hanem be is tartani ahhoz, hogy a lelki élményt ne árnyékolja be semmilyen egészségügyi vészhelyzet.

A mentőszolgálat hangsúlyozza, a zarándokok kellő körültekintéssel és megfelelő felkészülést követően vegyenek részt az eseményen, saját biztonságuk és egészségük megóvása érdekében. Hiszen a lelki élményt, amiben a somlyói Nyeregben bemutatott szentmisén részesülhetnek a hívek, megelőzi egy kisebb-nagyobb fizikai igénybevétel, a zarándokok indulási pontjától függően.

Az idősebbek vagy krónikus betegséggel élők (pl. szív- és érrendszeri, mozgásszervi vagy cukorbetegség esetén) konzultáljanak háziorvosukkal az indulás előtt, és csak azok induljanak útnak, akik fizikailag képesek a gyaloglásra és a megerőltető terepen való haladásra. A szentmise végén válasszak a biztonságosabb útvonalakat, még akkor is, ha azok a hosszabbak. Krónikus betegek a gyógyszereiket mindenképpen csomagolják be, esetleg orvosi irataikat is vigyék magukkal.

Minden zarándok számára ajánlatos előre tárjékozódni az időjárásról, és annak megfelelően váltasztani az öltözéket és az esetleges védelmet: mivel az előrejelzések szerint napos, meleg idő lesz, a fejfedőt ne hagyják otthon, az UV-védelmet se hanyagolják el, a nyitott területeken esernyővel is védekezhetnek a napsugárzás ellen, ám érdemes egy könnyű esőkabátot is becsomagolni. Kényelmes, bejáratott túracipő vagy bakancs viselése ajánlatos. A papucsok, nyitott szandálok, alkalmi cipők viselése kerülendő, ezek akár balesetveszélyesek is lehetnek az egyenetlen talajon haladva.

A várható meleg, napos időre való tekintettel minden zarándok vigyen magával elegendő ivóvizet. A kiszáradás elkerülése érdekében rendszeresen kell inni, még akkor is, ha nem éreznek szomjúságot.

A hőség és a tömeg egyszerre nagy terhelést jelenthet. A mentőszolgálat minden zarándokot arra kér, hogy különösen figyeljenek a velük utazó vagy mellettük helyet foglaló idősekre, gyermekekre, és mindazokra, akik nehezebben viselik a meleg időjárást.

Esetleges vészhelyzet, bármilyen rosszullét, sérülés vagy egészségügyi panasz esetén forduljanak kegytemplomnál vagy a Nyeregben lévő sátrakat, amelyekben mentők állomásoznak, értesítsék a közeli rendfenntartókat, vagy tárcsázzák a 112-es segélyhívó számot.

A Hargita Megyei Mentőszolgálat a búcsú ideje alatt fokozott készenléttel dolgozik, hogy minden zarándok biztonságban érkezhessen és térhessen haza. Ennek érdekében hat mentőpontot hoztak létre, négyet a Nyeregben, egyet a kegytemplom előtt, egyet pedig a borvízforrásnál.

„Kérjük, legyenek elővigyázatosak, figyeljenek egymásra, és járuljanak hozzá a zarándoklat méltó, békés és biztonságos lebonyolításához!” zárják közleményüket a mentősök.

Hargita Megyei Mentőszolgálat közleménye alapján