A ferences nyomda alapításának 350 éves évfordulójára készülnek a Csíki Székely Múzeumban

0
208
⁰
Guia Laurean Hugó ferences szerzetes tartotta az utolsó tárlatvezetést. Új kutatási eredmények bemutatására készülnek. Fotó: Veres Nándor / Hargita Népe

2026-ban lesz a csíksomlyói ferences nyomda alapításának 350 éves évfordulója, ezért a Csíki Székely Múzeumban új, időszakos tárlattal, szakmai konferenciával és a nyomda történetét bemutató rendezvényekkel készülnek. Május 4-én emiatt zártak be két állandó kiállítást a múzeumban.

Két, nagy múltra visszatekintő állandó kiállítást zártak be a Csíki Székely Múzeumban május 4-én: a 2001 óta látogatható csíksomlyói ferences nyomdát és könyvkötő műhelyt bemutató tárlatot és a Megmentett szakrális kincseink című kiállítást, amely 2006 óta volt megtekinthető a Mikó-várban. Azért zárták be a két tárlatot, mert évfordulós időszakos kiállításra, egész évben zajló programsorozatra készül a Csíki Székely Múzeum, mivel 2026-ban lesz a csíksomlyói ferences nyomda alapításának 350 éves évfordulója, közölte érdeklődésünkre Karda–Markaly Aranka múzeumigazgató. 

Októberben nyílik az új tárlat

Az új időszakos kiállítás megnyitóját őszre tervezik, és októbertől 2026 márciusáig lesz látogatható. Az új időszakos tárlaton bemutatják a nyomdával kapcsolatos legújabb kutatások eredményeit, illetve szakmai konferenciát, műhelykiállítást és más eseményeket, előadásokat szerveznek az évforduló alkalmából, és a hónap tárgyai is a nyomdához kapcsolódnak majd, tudtuk meg. Még nem hoztak döntést arról, hogy jövő év márciusa után mi lesz a tárlaton kiállított tárgyak sorsa, mondta a múzeumigazgató.

– Egyelőre bővített időszakos kiállításban gondolkodunk, és az az ötlet is felmerült, hogy később készítsünk egy új állandó tárlatot, amely a csíksomlyói ferences könyvesház kincseit mutatja be. Értékes könyvritkaságokat őrzünk a múzeum gyűjteményében, érdemes len­ne ezeket láthatóvá tenni – mondta a múzeumigazgató.

Kiállítászárás Hugó ferences testvérrel

A 2001-ben létrehozott tárlaton többek között régi könyvek – 1676–1700 közötti nyomtatványok, 18–19. századi tankönyvek, ferences szerzők munkái, énekes-, imádságos- és liturgikuskönyvek, vallásos társulatok kiadványai, vitairatok, jogi művek, búcsús kiadványok, a nyomda számadáskönyvei és a könyvkötészet példányai – voltak láthatók, illetve a nyomda fennmaradt felszerelése: a 18. században felújított Kájoni-féle kézi sajtó, a könyvillusztrációk és szentképek rézmetszetlemezei, valamint a könyvkötészet szerszámai. A Megmentett szakrális kincseink című kiállításon 13–17. századi kéziratokat, töredékeket (köztük sok hungarika és unikum), 15–19. századi régi könyveket (bibliák, zsoltárok, domus históriák), 18–20. századi papír és pergamen okleveleket, valamint 17–20. századi szobrokat, táblaképeket, feszületeket, ikonokat, miseruhákat, búcsús lobogót, kehelyterítőt tekinthettek meg a múzeum látogatói, emellett a tárgyak restaurálási folyamatát is megismerhették. A kiállításokat május 4-én zárták be, aznap Guia Laurean Hugó ferences szerzetes tartott rendhagyó tárlatvezetést az érdeklődőknek, a kiállított tárgyak alapján párhuzamot vonva a múlt és jelen között, bemutatva a ferences szerzetesek mindennapjait.

Péter Ágnes / Hargita Népe