Romániában először tekintheti meg a nagyközönség a Codex Aureust

0
264
Fotó: Vaidean Ionut; Calin Suteu / Batthyaneum Könyvtár Facebook-oldala

A Codex Aureust, amely a legismertebb és legjelentősebb, romániai gyűjteményben található középkori kézirat, a gyulafehérvári Batthyaneumban őrzik, és a tavaly óta az UNESCO listáján is szerepel. Idén decemberben a nagyközönség számára is megtekinthető lesz – jelentették be november 16-án, szombaton.

A Codex Aureus Romániában még soha nem volt nyilvánosan kiállítva, viszont huszonöt éve Németországban láthatták a szerencsések egy tematikus kiállítás részeként. A szombati, az UNESCO-világörökség romániai emléknapja alkalmával szervezett nyílt napon az ott jelenlévők már megtekinthették a Batthyaneum könyvtár Aula Magnájában elhelyezett eszmei kincset.

A Codex Aureust, mint minden hasonló kéziratot, speciális körülmények között őrzik, a páratartalomra és hőmérsékletre nézvést is komoly előírásoknak kell eleget tenni. Ahhoz, hogy kiállíthassák, textilbe csomagolva került át a megőrzési helyéről az Aula Magnába, ahol némi adaptációs idő után került le róla a textilréteg, és csak ezt követően helyezték a speciális üvegládába, amelyet az Egyesülés Nemzeti Múzeumtól kaptak kölcsön, és amely a modern technológia által tudja szabályozni a hőmérsékletet és a páratartalmat és a fényerősséget – fogalmazta meg a jelenlévőknek Adrian Cioroianu, a Román Nemzeti Könyvtár igazgatója. Emellett bejelentette a Cristian Mladinnal, a Batthyaneum Könyvtár irodavezetőjével közösen létrehozott kísérleti projektet: „Azt a jó hírt közölhetem, hogy decemberben, karácsony közeledtével, szándékunk szerint napi néhány órára a nagyközönség számára is megtekinthető lesz a kézirat. Ez az első alkalom, hogy ez megtörténik.”

A szombati nyílt napon jelen volt Raluca Turcan kulturális miniszter is, aki Adrian Cioroianuval együtt leplezte le a könyvtár homlokzatán elhelyezett UNESCO-plakettet, Janina Sitaru, a Külügyminisztérium intézményközi kapcsolatokért felelős államtitkára pedig ünnepélyesen átadta az UNESCO-oklevelet a Román Nemzeti Könyvtár vezetőségének.

Mint ismeretes, a Codex Aureus vagy magyarosan Arany Kódex borjúbőrre készült, teljes egészében arany tintával írták, innen ered a neve is, és egy, a Nagy Károly megrendelésére a 800-as években készült kódex része, amelynek darabjait jelenleg több helyen őrzik. A Batthyaneumban van a Márk és Máté evangéliumát tartalmazó kódexrészlet, amely 1782-ben került Batthyany püspök birtokába, és azóta Gyulafehérváron őrzik. A Lukács és János evangéliumát tartalmazó rész a vatikáni Apostoli Könyvtárban van. A kódex elefántcsontból készült felső fedele a londoni Victoria and Albert Museum tulajdona, az alsó fedele pedig szintén a Vatikánban található.

Fotó és szöveg: Marinela Brumar / Agerpres

MEGOSZTÁS