Urs Gabriela két évvel ezelőtt mint továbbtanulási és munkalehetőségek iránt érdeklődő diák vett részt a Találkozz a leendő főnököddel! elnevezésű eseményen, amelyet a Gyulafehérvári Caritas ifjúsági mentorai másodjára szerveztek meg a marosvásárhelyi Studium HUB-ban. 2025. május 30-án Gabriela már a Sapientia EMTE Kommunikáció és Közkapcsolatok szakának másodéves hallgatójaként jelent meg a rendezvényen, és gyakorlatozó kommunikációs munkatársként követte végig annak legizgalmasabb mozzanatait. Az alábbiakban Urs Gabriela személyes tapasztalatmegosztása, majd beszámolója olvasható.
Két évvel ezelőtt még résztvevőként álltam ezen a rendezvényen. Akkor fogtam először kamerát a kezemben, és akkor kezdtem el igazán figyelni arra, milyen világok nyílnak meg, ha kérdezünk, ha jelen vagyunk, ha merünk tanulni. Ma, két év elteltével, már gyakorló tudósítóként vagyok jelen ugyanitt: anyagokat, interjúkat rögzítek, és figyelek arra, mi történik mások életében, akik éppen most ott tartanak, ahol valaha én tartottam.
Úgy érzem, ez is azt mutatja: minden tapasztalatnak értelme van. Minden apró lépés számít szakmailag, emberileg egyaránt. Mert amit ma tanulsz meg, arról lehet, hogy csak holnap, vagy két év múlva derül ki, miért volt fontos. Ez a rendezvény pontosan ilyen: útjelző, lehetőség, kezdet sokak számára.


Találkozz a jövőddel, avagy amikor a diák, a tanár és a munkaadó egy asztalhoz ül
Érettségi, továbbtanulás, karrier – nagy kérdéseket támasztó szavak ezek egy fiatal életében. A Gyulafehérvári Caritas munkatársai által szervezett Találkozz a leendő főnököddel! című esemény résztvevői éppen ezekre a kérdésekre keresték a választ május 30-án, a marosvásárhelyi Studium HUB-ban. Az interaktív találkozón nemcsak a végzős diákok kaptak lehetőséget arra, hogy kérdezzenek, hanem a munkaadók és pedagógusok is megosztották tapasztalataikat: egy valódi, jövőorientált párbeszéd bontakozott ki.
Különböző cégek a jövő munkavállalóival találkoztak. Nemcsak standok, történetek is születtek. Az eseményen többek között részt vett a FomCo Group, az Uniprest Instal, a NAPA IMPEX S.R.L., az Üvegcentrum, valamint Nagy Noémi virtuális asszisztens is. A jelenlévő cégek számára ez az alkalom jóval többet jelentett, mint egyszerű toborzást. Ahogy Csíki Andrea, a NAPA IMPEX S.R.L. képviselője fogalmazott: „Mi minden ilyen eseményen részt veszünk, legyen az a Sapientiáé, a Zoomfesté, vagy bármilyen más esemény. (…) Most vagyok itt először. Meghívót kaptunk, és nagyon szívesen elfogadtuk. Jöttünk, hogy ismerjük meg a jövő alkalmazottait.”
A munkaadó számára nemcsak a szakmai tudás, hanem az attitűd is fontos: „A legfontosabb, hogy akarjanak ezen a szakterületen dolgozni. (…) Legyen bennük tudásvágy, hogy fejlődjenek, tanuljanak” – mondta Csíki Andrea.
„Pozitív tapasztalataim vannak. Eleinte kicsit félénkebbek voltak a diákok, látszott rajtuk, hogy még keresik a helyüket, nem tudták, hogyan kezdeményezzenek beszélgetést. De ahogy telt az idő, egyre bátrabban nyíltak meg, és a végére már teljesen oldott, nyitott légkör alakult ki. Jó érzés volt látni, hogy sikerült megtalálni a közös hangot” – nyilatkozta Nagy Noémi.


Tanárként irányt mutatni: a kapcsolatépítés is tanítás
A program sikeréhez a pedagógusok is hozzájárultak. Kacsó Timea tanárnő szerint az ilyen rendezvények kulcsszerepet játszanak abban, hogy a fiatalok el tudjanak igazodni a munka világában. A személyes találkozások szerinte felbecsülhetetlen értéket képviselnek: „Amikor az iskolapadból kikerülnek, szükségük van arra, hogy tovább tudjanak lépni. Itt kérdésekre kaphatnak választ, lehetőségek nyílnak meg előttük.”
A fiatalok hangján szólal meg a jövő
A diákok nyíltan és lelkesedéssel számoltak be élményeikről. Egyik tizenegyedik osztályos tanuló így fogalmazott: „Szeretnék céget indítani, vagy átvenni édesapám cégét, és kibővíteni. A Homecorp cégnél is megfogott három opció, nagyon flexibilis munkákat mutattak be.”
Fülöp Andrea számára a találkozó gyakorlati tanulságokat is hozott: „Ha elmegyek egy interjúra, vagy az első munkahelyemre, most már tudni fogom, mit tegyek, és mit ne, és azt is, hogy milyenek a követelmények.”
Lakó Laura Andrea és Szabó Norbert családias hangulatot tapasztaltak: „Nagyon kedvesek voltak, családias hangulat volt, mindent meg lehetett velük beszélni. Jó tapasztalatokkal távoztam.”
„Nagyon jó a hangulat, mindenki nyitott, figyelmes és segítőkész.”
Egy lépés a jövő felé
A programot Bojoievschi Éva és Székely Áron karrier-tanácsadók támogatták, akik nem csupán információk átadására törekedtek, hanem arra is, hogy valódi párbeszéd születhessen iskola, munkaadó és fiatal között. A résztvevőket bátorították, hogy kérdezzenek, merjenek elindulni. Hiszen minden kérdés számít, és senkinek sem kell egyedül maradnia a döntéseivel.


Ez az esemény több volt, mint egy állásbörze: élő kapcsolatot teremtett azok között, akik közös jövőt szeretnének formálni. A diákok információval, motivációval és önbizalommal gazdagodtak, míg a cégek és pedagógusok értékes visszajelzést kaptak a jövő nemzedékének gondolkodásáról. Egy lépés volt, de egy olyan irányba, amely által mindenki közelebb kerülhetett a saját jövőjéhez.
Forrás: Urs Gabriela/ Gyulafehérvári Caritas
Fotók: Orbán Júlia és Urs Gabriela