„A remény zarándokai!” Az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú programja

0
529

A csíksomlyói fogadalmi búcsúra idén június 7-én kerül sor. A korábbi évekhez hasonlóan a zarándokokat az ezt megelőző és ezutáni napokon is, június 6. és 9. között lelki programokra, szentmisékre és virrasztásokra várják nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel. A rendezvény idei mottója: „A remény zarándokai!” Az alábbiakban közreadjuk a főbb tudnivalókat Tímár Sándor Asztrik OFM házfőnök által megfogalmazottak alapján.

Az erdélyi ferencesek, Csíkszereda város vezetői és a rendfenntartó hatóságok együttesen úgy tervezték meg a pünkösdi ünnepkör menetrendjét, hogy a gyalogosok számára biztonságos és védett útvonalak, a járművek részére alkalmas parkolóhelyek, a kereskedelemre pedig kijelölt területek állnak rendelkezésre. Az ünnepet megelőző hetekben és napokban a szervezésben részt vevő minden fél a kommunikációs tér minden formájában, rádióban, televízióban és a nyomtatott lapok mellett a népszerű digitális platformokon közli az aktuális tudnivalókat. Mindenkinek lehetősége van arra, hogy időben és pontosan tájékozódjék a pünkösdi búcsú eseményeivel és helyszíneivel kapcsolatosan.

A csíksomlyói fogadalmi búcsú programja

Június 6., péntek
17 órától ünnepi rózsafüzér a Mária Rádió világcsaládjával, különböző nyelveken,
18 órától nyitószentmise.
Péntekről szombatra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban

Június 7., szombat
7.30: szentmise a kegytemplomban
10.30 órától ünnepélyes rózsafüzér a Hármashalom-oltárnál
10.30 a kegytemplom előtti térről elindul a kordon a Nyeregbe
12.30 ünnepi szentmise a Hármashalom-oltárnál
17.00 csángó mise a Szent Péter és Pál-plébániatemplomban,
18.00 pünkösdi vigília-szentmise a kegytemplomban
Szombatról vasárnapra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban.

Június 8., pünkösdvasárnap
Szentmisék sorrendje: 07:00, 8:00, 10:30-tól és 18 órától.

Június 9., pünkösdhétfő
Szentmisék sorrendje: 8:00, 10:30 és 18 órától.

Az idei fogadalmi búcsú főcelebránsa Kovács Gergely, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, ünnepi szónoka György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz.
György Alfréd 1975. április 22-én született Csíkszentdomokoson. Tanulmányait szülőfalujában, valamint Gyergyószentmiklóson végezte. A középiskolai évek befejezése után iskolakönyvtárosként dolgozott. 1996-ban lépett be a kamilliánus rendbe. Teológiai tanulmányait Vácott, Egerben, valamint Veronában végezte. 2006-ban tett örök fogadalmat Nyíregyházán a kamilliánus kolostorban.  2022. augusztusától a nyíregyházi kamilliánus kolostor házfőnöke és a Szent Kamill Rehabilitációs Központ fenntartó képviselője. 2023. augusztus 1-től a Nyíregyháza-Borbányai Szent László-plébánia plébániai kormányzója. 2024. december 08-tól a Német Kamilliánus Tartomány osztrák–magyar delegátusa. Papi jelmondata: „Tudjuk, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik” (Róm 8,28).

Mindazoknak, akik reménnyel telve vagy lelki teherrel érkeznek Csíksomlyóra, javasolják a szervezők, hogy végezzék el a programfüzetben közölt hagyományos imákat, hogy lelkileg is megérkezzenek. A kegyhely tágabb térsége további lehetőséget ad az elmélyülésre. A Jézus-hágóján elvégzett keresztút vagy a Kissomlyó-hegy kápolnáiban történő imádkozás egy-egy lépés a lelki megtisztulás felé. Búcsúba menni és búcsút nyerni lelki munka, amit el kell végezni! Ehhez biztosítják mindenki számára a feltételeket az erdélyi ferencesek. Lehetőség van a Szűzanyához járulni: megérinteni és imával, kérésekkel megszólítani. A szentgyónás és a szentáldozás is elengedhetetlen a teljes búcsú elnyeréséhez. Erre a kegytemplom udvarán folyamatosan, illetve a pünkösdszombati nagymise közben a nyeregben szintén adottak a lehetőségek. Aki aláveti magát az ilyenkor szükséges procedúráknak, és bekapcsolódik szeretetközösségünk egyesítő imáiba, részesévé válhat a csíksomlyói pünkösdi csodának, megtapasztalhatja magán a Szentlélek munkáját, a csíksomlyói Szűz Mária anyai szeretetét és az irgalmas Atya kegyelmét.

A búcsúra való lelki felkészülésben segítenek a megjelent kiadványok: a Liturgikus és programfüzet, illetve egyéb kiadványok és nyomtatványok megvásárolhatók a csíksomlyói kegyhely kegytárgyüzletében.

A zarándokok figyelmébe ajánlják a Csíksomlyó nevű telefonos alkalmazást is. Folyamatosan frissülő információk a Csíksomlyó-kegyhely Facebook-oldalon érhetőek el.

Timár Sándor Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatóának közleménye alapján

Fotók: Erdélyi Ferencesek-archívuma/Biró István