Volt osztálytársa úgy emlékezik Robert Prevostra, XIV. Leó pápára, mint feddhetetlen emberre. Anthony Pizzo, az ágostonos rend chicagói központú Középnyugati Tartományának elöljárója a Vatican Newsnak adott nemrégiben megjelent interjújában beszélt a Robert Prevost, a mostani XIV. Leó pápához fűződő viszonyáról.
Anthony Pizzo, az ágostonos rend amerikai Középnyugati Tartományának perjele Patricia Ynestrozával osztotta megszemélyes élményeit XIV. Leó pápáról, és úgy jellemezte őt, mint a feddhetetlenség, a kiegyensúlyozottság és az egyház küldetése iránti mély elkötelezettség emberét.

Pizzo kiemelte, hogy 1974 óta ismeri Prevostot, mellette végezte a teológiai és tudományos képzést, és úgy ismeri őt, mint a tisztesség, a tisztelet, a figyelmes meghallgatás és a mély elkötelezettség emberét, aki az ágostonos karizmán keresztül szolgálja az egyházat.
Az elöljáró szerint Prevost az alázat embere, aki a földön marad, egyensúlyban tartja a különböző nézőpontokat. Döntéshozatala az evangéliumban és abban a vágyban gyökerezik, hogy Krisztust tükrözze. A Chicagói Ágostonos Rendtartomány, amelyhez Robert Prevost tartozott, Pizzo elmondása szerint 55 szerzetesből áll, és fenntartja sajátos kultúráját.
Az alábbiakban Patricia Ynestroza Anthony Pizzóval készített interjúját olvashatják.
Robert Prevostot 1999-ben választották meg a chicagói Jó Tanács Anyja rendtartomány elöljárójává. Két és fél évvel később, a Szent Ágoston-rend rendes generális káptalanján testvérei általános elöljárónak választották, és 2007-ben megerősítették őt ebben a beosztásban egy második ciklusra.
1974 óta ismerjük egymást. Együtt jártunk egyetemre, és a noviciátus után folytattuk a teológiai képzésünket. Egy év különbség van köztünk — ő egy évvel előbb járt nálam. A vallási és egyetemi képzésben töltöttük az időt társainkkal együtt. Azóta is barátok vagyunk, bár nem ugyanarra az egyetemi évfolyamra jártunk. Akkor is olyan volt, mint amilyen most, ugyanígy emlékszem rá: nagyon barátságos, tisztelettudó, becsületes ember. Olyan, aki minden ember méltóságát tiszteletben tartja. Figyelmesen, nagy odafigyeléssel hallgat meg. Amikor valaki beszél hozzá, mindig elkötelezett — bár ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindenben egyetért az elhangzottakkal. Inkább figyelmesen hallgatja, és tisztelettel válaszol. Szilárdan áll a földön, olyan valaki, aki mindkét lábával szilárdan a földön áll. Az egyház szolgálatára összpontosít, Krisztus jelenlétének tükrözésére és megmutatására, valamint szent atyánk, Szent Ágoston lelkiségének megélésére, követve életszabályát, amely szerint mi, ágostonos szerzetesek mindent közösen élünk. Minden apostolkodásunkban Isten népének szolgálatát végezzük. Mindenben, amit teszünk, arra törekszünk, hogy valamilyen módon Krisztus arcát tükrözzük.

Azért választotta a XIV. Leó nevet, mert XIII. Leó volt az első pápa, aki szociális enciklikát írt. Ez 1891-ben történt, az ipari forradalom idején, amikor a munkakörülmények rosszak voltak. Felismerte a munkásokat ért igazságtalanságokat. Ez az enciklika reményt adott a változásra, célja a társadalmi egyenlőtlenségek kezelése és a munkakörülmények javítása volt. Van egy anekdotája Leó pápáról, amit szívesen megosztana?
Robert Prevost barátként mélyen lojális, diákként pedig kivételesen intelligens, és ez a két dolog nem áll ellentétben egymással. Nem szeretek kategóriákat ráerőltetni, például progresszívnek vagy konzervatívnak bélyegezni. Nem, úgy gondolom, hogy mindenről kiegyensúlyozottan vélekedik. Amikor meghallgat, akkor figyelmesen hallgat, átgondoltan és hatékonyan válaszol, és mindig a lehető legjobb válaszon töpreng. És ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyetért vagy nem ért egyet, egyszerűen azt jelenti, hogy az alap számára mindig Krisztus evangéliumában gyökerezik.

Meséljen nekünk az ágostonosok Középnyugati Tartományáról, amelynek most Ön az elöljárója.
Jelenleg 55 szerzetesünk van a tartományban, ahonnan Leó pápa származik. Sajátos kultúránk van, amely különbözik az Egyesült Államok más részeitől. De egy vagyunk — ágostonosok vagyunk. Ugyanazt a szabályt követjük, amelyet atyánk, Szent Ágoston fogalmazott meg, aki arra hív minket, hogy lépjünk túl az énközpontúságon, és helyette ismerjük fel a nagyobb kollektív felelősséget. Leó pápához hasonlóan mi is magunkévá tesszük a Cor Unum kifejezést, ami azt jelenti: egység közöttünk. Igen, kudarcot vallunk, emberek vagyunk, és ezt ő is elismeri. De mindenekelőtt felismerjük, hogy Isten kegyelme mindenben megtart minket, és a pápa ezt mélyen megérti. Egyik üzenete emlékeztet bennünket arra, hogy széttöredezett, megosztott világban élünk. Nem mehetünk így tovább. Hozzá kell járulnunk adottságainkkal, intellektuálisan és érzelmileg, lehetővé téve, hogy az elme és a szív egyaránt gyógyulást hozzon.
Patricia Ynestroza
Vatican News
Az eredeti beszélgetés spanyol nyelven zajlott, az itt közölt szöveget az angol nyelvű fordítás alapján Bodó Márta készítette