Hozzánk is akar szólni a Szentírás igéjén keresztül az Úr

0
588

Főegyházmegyei biblianap keretében a Katolikus Magyar Bibliatársulat november 23-án fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte a marosvásárhelyi Deus Providebit Tanulmányi Házban. A társulat a biblikus apostolkodás intézményeként a Szentírás üzenetének ismertetésével, terjesztésével foglalkozik biblianapok, bibliaórák, táborok stb. szervezése által.

Péter Arthur főesperes köszöntötte a jelenlevőket, kiemelve a Szentírás fontosságát a mindennapjainkban: „Az Ige testté legyen az életünkben!”

Kerekes László segédpüspök szerint szavaink és magatartásunk révén válhatunk az ige hirdetőivé, hogy rajtunk keresztül mások is megtudják tapasztalni Isten jelenlétét és így egymást lelkesítsük Isten igéjének olvasására, megismerésére, továbbadására.


A jubileumi rendezvényre az ország több részéről is érkeztek résztvevők: Gyulafehérvárról, Balázsfalváról, Nagyváradról, Kolozsvárról, Brassóból, Csíkszeredából és környékéről, Szentegyházáról, Gyergyószentmiklósról, Székelyudvarhelyről, Székelykeresztúrról, illetve Marosvásárhelyről és környékéről. A gyulafehérvári kántoriskola diákjai zenei szolgálatot teljesítettek.
A biblianap középpontjában az ige ünneplése állt. A rendezvény egyik fontos momentuma a Biblia trónra emelése volt, amely Isten jelenlétére figyelmeztette a jelenlevőket. „Hozzánk is akar szólni a Szentírás igéjén keresztül az Úr” – mondta Péter Arthur főesperes.
Magos Gyöngyvér, a bibliatársulat elnöke az elmúlt 30 év eseményeiről mesélt. A képekkel illusztrált visszaemlékezés a megalakulástól egészen napjainkig betekintést nyújtott a közösség működésébe.  
Oláh Zoltán egyetemi docens ,,Ha berontanának a próféták az éj kapuin át …” (Nelly Sachs) című előadásában a próféták küldetésének bemutatására került sor. Megértettük, hogy a próféta Isten nevében beszél, és értelmezi akaratát.


Ebéd után a résztvevők Barabás Kisanna levéltáros vezetésével 17. században épült vár történelmi hangulatába nyerhettek betekintést. A séta végén a vármaketten beazonosították a 15. század végén megerődített ferences templomot és kolostort.
A délutáni csoportmunka célja az igerészek elmélyítése és aktualizálása volt. Nyolc csoportban négy próféta szavait elemezték a résztvevők, választ keresve arra, hogy miben lehet inspiráló a próféta magatartása a mai helyzetben. Miben lehet útbaigazítás egyházunk, társadalmunk számára a próféták beszéde? Megszólíthatja-e a prófétai vízió a mai háborúba süllyedő világunkat? Hogyan lenne lehetséges a béke?


Szemelvények a beszámolókból: „Prófétaként vegyük észre, hogy mi a feladatunk a társadalomban és az egyházban!”
„Amíg nem visszük fel fegyvereinket a 》Sion hegyére《, addig nem jön el Isten igazsága.”
„Mi a béke alapja? A kardot ekevassá, a lándzsát szőlőmetsző késsé kovácsolni!” (vö. Iz 2,4)
„Együtt kell elindulnunk az Isten felé vezető úton.”
„A fiatalok szépsége abban rejlik, hogy teljes szabadságot élhetnek meg, miközben folyamatosan tanulnak a világról tanulmányozva, olvasva a Szentírást. Útmutatást ad az élet minden területére, ha csak a próféták életére, tanításaira gondolunk. Fontos, hogy megértsük és elfogadjuk a fiatalokat, hiszen ez a nyitottság segíti őket abban, hogy önmagukat találják meg. Bár korlátok között élünk, a szabadság érzése mégis átjárja mindennapjainkat; a lehetőségek határvonalán egyensúlyozva tapasztalhatjuk meg az élet szépségeit. Az igazi szabadság nem a határok hiánya, hanem a korlátok között megtalált önazonosság. Út, igazság, élet a szabadság útján csakis Istennel lehetséges.” (Faragó István XII. osztályos diák)


A csoportmunkában a Katolikus Magyar Bibliatársulat 30 évnyi tevékenységének jelentősége is megmutatkozott, a csoporttagok megtapasztalhatták a közös bibliaolvasás összetartó erejét.
A rendezvény ünnepi szentmisével zárult, amelyet Kerekes László segédpüspök celebrált.

Szabó Blanka