A szentév kabalafigurája mémek és fan art alkotások által válik egyre népszerűbbé

0
313
Simone Legno / Vatican Media

Mint ismeretes, a Vatikán bő egy hete, október 28-án mutatta be a 2025-ös jubileumi évre a katolikus zarándokokat jelképező anime stílusú kabalafigurát, amely a Luce (jelentése: fény, kiejtése: lúcse) nevet kapta. A karakter egy hét alatt máris virálissá vált, az internetezők számos katolikus mémet és fan art (é.: rajongói művészi) alkotást készítettek a karakter felhasználásával.

Kevesebb mint hét nap alatt több száz mém és rajongói művészeti ábrázolás jelent meg Luce-ról a közösségi oldalakon, így a Facebookon, az X-en, a Redditen és a TikTokon is, de egyéb platformokon is népszerű. Ám a legnagyobb népszerűségre egyértelműen a katolikus mémoldalak és -csoportok körében tett szert, ugyanakkor jelen van nem katolikus területeken is, például amatőr anime-művészek, protestáns mémfiókok, valamint néhány világi és politikai mémgyártók is felhasználták. Többek között Halloween-jelmezeket és egy Luce Token nevű kriptopénz létrehozását is inspirálta (amely nem mellesleg az egyetlen kulturális kötődésű virtuális fizetőeszköz), amelynek piaci kapitalizációja 24 óra alatt meghaladta az 50 millió dollárt.

Mit szimbolizál Luce?

Luce neve olaszul fényt jelent, kék hajú kabala, amely rózsafüzért visel a nyakában, és sárga esőkabátja van, amely az élet viharain való átkelést hivatott szimbolizálni, és a vatikáni zászló színét tükrözi. Zöld sáros csizmát visel, amely a hosszú és nehéz utat jelképezi, és botja is van, amely az örökkévalóság felé tartó zarándoklatot hivatott szimbolizálni.
A Vatikán Evangelizációs Dikasztériumának megbízásából készült a figura, amelyet Simone Legno olasz művész tervezett, aki egy japán ihletésű termékeket készítő cég tulajdonosa. Rino Fisichella érsek, a jubileum vatikáni főszervezője sajtótájékoztató keretében mutatta be a kabalát.

A Luce által inspirált mémek közül sok tematizálja az imádságot és a gonosznak való ellenállást. Az egyik népszerű mém, amely a Ragyogás című film egyik híres jelenetét parodizálja, azt mutatja, ahogy Luce a botjával lyukat üt egy faajtón, és az arcát átdugja a lyukon, miközben az ördög a sarokban kuporog. Más mémek Luce-t ábrázolják imádkozva, térdelve.

Számos, az interneten terjedő Luce-mém életpárti üzeneteket is közvetít, például az egyik Luce-t ábrázolja, amint megment egy csecsemőt a Planned Parenthood abortuszintézményéből. Egyes mémek Luce-t keresztes lovagok mellett ábrázolják.

Matthew P. Schneider, aki katolikus papként számos követővel rendelkezik a közösségi médiában, felkarolta a kabalát, és több mint 70 kedvenc rajongói Luce ábrázolását tartalmazó témát hozott létre az X-en. „Tetszik Luce, a 2025-ös szent év kabalája – mondta Schneider az X-en. – A képek a modern kultúra vagy inkulturáció jó keresztény adaptációjának tűnnek.”

A figura annyira népszerűvé vált, hogy más felekezetek tagjai adaptálják saját tanaikra. Így néz ki az anglikán Luce, a lutheránus vagy az ortodox. Természetesen a protestánssá tett Luce figurája számtalan vitát szított a felhasználók körében, a katolikusok követelik „vissza” a kabalájukat. Ugyanakkor mások tetszésüket fejezik ki a kabala népszerűsége láttán: „Rengeteg olyan bejegyzés látok, hogy »Nem vagyok katolikus, de Luce nagyon kedves« – ÍGY GYŐZÜNK,” írta valaki az X-en.

Nem minden katolikusnak tetszik

Hiába a Luce kabala sikere a közösségi médiában, nem minden katolikus rajong a karakterért. Peter Kwasniewski tradicionalista katolikus teológus az X-en azt írta, hogy „még ha Luce nem is »gonosz«, az a tény, hogy giccses, cukiskodó, fura, kommersz és gyerekes, már sértő a Logosz vallására nézve”. Ugyanakkor bírálta a tervezőt, mivel a cége támogatta a pride-ot, illetve egyik partnervállalatával közösen szexuális kellékeket gyárt.

Edward Feser katolikus filozófus, egyetemi tanár szintén kritizálta az X-en szereplő karaktert: „A fiatalok infantilizálása a katolicizmus e lebutított változatával rossz szolgálatot tesz nekik.”

Ugyanakkor a tradicionalista felfogású katolikusok körében sem egyöntetű a vélemény, van, aki közülük is felkarolta Luce karakterét, mint például a The Daily Wire műsorvezetője, Michael Knowles: „A hagyományos latin misén veszek részt – írta az X-en. – Csokornyakkendőt hordok. Régi könyveket olvasok. Szivarozom. Nős vagyok, három négy év alatti gyerekkel. Én vagyok az, akit úgy hívnak, hogy »tradicionális«. És rajongok Luce-ért.”

A jubileum a Lucca Comics & Games-ben

Az Evangelizációs Dikasztérium, amely a 2025-ös jubileum szervezéséért felelős, egy Luce-ról szóló pavilonnal részt vett a Lucca Comics and Games fesztiválon, amelyet évente szerveznek meg a könyv- és játékrajongók számára az olasz Luccában, hagyományosan október végén, mindenszentek napjához kapcsolódóan. Ez a legnagyobb képregényfesztivál Európában, és a második legnagyobb a világon.

A luccai érsekségen, a Monsignor Giulio Arrigoni téren a jubileumi év kabalájának pavilonja október 30-tól november 3-ig volt nyitva a látogatók előtt, így az emberek találkozhattak Luce-val és többet megtudhattak a jubileumi év tevékenységeiről, eseményeiről is.

„Ez lehetőség volt arra, hogy népszerűsítsük a jubileumot, és találkozzunk Luce-val is, aki a remény és a közösség szimbóluma” – mondta Rino Fisichella érsek. – „A Lucca Comicshoz hasonló bemutató lehetővé teszi számunkra, hogy elérjük a fiatalabb generációkat, és elbeszélgessünk velük a remény témájáról, amely oly központi szerepet játszik az evangélium üzenetében.”

Tyler Arnold / CNA, iubilaeum2025.va alapján összeállította dg