Léon Augustin Lhermitte: Emmauszi vacsora

0
185
Léon Augustin Lhermitte: Emmauszi vacsora

Léon Augustin Lhermitte, a francia realista festő és grafikus 1544-ben született, Mont-Saint-Père faluban, a franciaországi Aisne megyében, egy szerény, vidéki családban. Fiatalon kapcsolatba került a paraszti élet mindennapjaival, ami egész életére és művészetére nagy hatással volt. Művészi tehetsége korán megmutatkozott, és tizenhét éves korában Párizsba költözött, hogy művészeti tanulmányait folytassa. Beiratkozott a híres École des Beaux-Arts-ba, ahol Horace Lecoq de Boisbaudran tanítványaként fejleszthette tehetségét, aki nagy hangsúlyt fektetett az emlékezetből történő rajzolásra és az aprólékos megfigyelésre.

Lhermitte leginkább a paraszti életet bemutató, részletgazdag és lírai műveiről ismert. Művészete a francia realizmus hagyományába illeszkedik, amely Gustave Courbet, Jean-François Millet és Jules Breton hatása alatt alakult ki. Műveiben a mindennapi élet ábrázolása és a paraszti munka, az egyszerűség hangsúlyozása játszott jelentős szerepet. Vallásos jellegű ábrázolásait is ezen közegben helyezte el. Kompozícióira jellemző a monokróm színhasználat és az erőteljes kidolgozottság. A következőkben egy olyan alkotását szeretnénk bemutatni, amely egy bibliai jelenetet jelenít meg, realisztikus, paraszti környezetben.

Az Emmauszi vacsora című alkotás a Lukács evangéliumának 24. fejezetében olvasható események egy momentumát hivatott ábrázolni, amikor is az addig reményvesztett tanítványok a kenyértörésben felismerik a feltámadt Krisztust. Az esemény helyszíne egy egészen egyszerű konyhabelső. A bútorok és emberek ábrázolása a 20. század stílusát érzékelteti, elrugaszkodva a korhű ábrázolástól. A monokróm kompozíció finom, de egyúttal realisztikus ábrázolása a jelen korba hozza a bibliai eseményt, amelynek fő üzenete a hit és az alázat. Ahogyan Isten szava ma is élő és átható, úgy ezen festmény is arra törekszik, hogy az örökkön élő Krisztussal találkozzon a mű szemlélője. Összegzésként elmondhatjuk, hogy a letisztult kompozíció és a fényhasználat révén Lhermitte egy finom, mégis erőteljes művet hoz létre, amely nemcsak vizuálisan lenyűgöző, hanem spirituálisan is mély jelentést hordoz.

Portik Noémi, M. Klarissza nővér

Az írás megjelent a Vasárnap 2024/39-es számában.