Öt érdekes dolog Tours-i Szent Mártonról

0
264

A 4. században a mai Magyarországon született Tours-i Szent Mártont a katonák és a lelkiismereti okokból tiltakozók védőszentjeként ismerik. Márton, bár fiatalon katonaként szolgált, a béke embere volt, buzgón terjesztette az evangéliumot, misszionárius volt, majd Tours püspöke.

November 11-én ünnepeljük Tours-i Szent Mártont, így ma meghívjuk az olvasót, ismerjen meg öt fontos, érdekes tényt az életéről.

1. Szent Mártont 15 évesen besorozták a római hadseregbe.

Fiatal katonaként Szent Márton azonban elégedetlen volt a katonai élettel. Tanulmányozni kezdte a kereszténységet, és úgy érezte, hogy az a béke és az embertársakra való odafigyelés üzenetét hirdeti, ami nem egyeztethető össze a római katona életével. Egy alkalommal Márton még a császárnak is írt, és kérte, hogy bocsássák szabadon a szolgálatból, mondván: ,,Krisztus katonája vagyok: nem szabad harcolnom”.

2. Volt egy álma, amelyben Jézus meglátogatta őt.

Isten egy idegennel való véletlen találkozását használt fel arra, hogy megváltoztassa Márton szívét. Amikor Márton a franciaországi Amiens közelében állomásozott, egy hideg téli napon egy majdnem meztelen koldussal találkozott. Szánalmat érzett iránta, kettétépte a köpenyét, és a felét odaadta a koldusnak. Aznap éjjel azt álmodta, hogy Jézus viseli a köpenyének másik felét. Az álom arra ösztönözte, hogy azonnal megkeresztelkedjen.

3. Szent Mártont gyávaság vádjával bebörtönözték, mert megtagadta a harcot.

Megtérése után Márton a hadseregben maradt, de megtagadta a harcot, így ő lett az első, aki elismert módon lelkiismereti okokból tiltakozott, és ilyen okokból megtagadta a fegyveres harcot. Emiatt Mártont gyávaság vádjával bebörtönözték, de később szabadon engedték.

4. Egy ideig remeteként élt egy szigeten.

Miután kilépett a hadseregből, Márton a Genovai-öböl egyik szigetén kereste a magányt. Isten azonban Mártont továbbra is mások megsegítésére ösztönözte, így később visszatért a civilizációba, hogy kolostort alapítson Galliában. Tiltakozása ellenére végül Tours püspökévé is megválasztották. Ő püspökként továbbra is a szerény szerzetes életét élte. Nagy szerepet játszott abban, hogy elérje a vidéken élő, nem hívő embereket, így sokakhoz eljuttatta az evangéliumot, olyanokhoz, akik egyébként talán nem is hallották volna az örömhírt.

5. Szent Márton ünnepét hagyományosan a békeszerződések aláírásának napjaként ismerik.

A béke iránti szeretete miatt Tours-i Szent Márton ünnepét hagyományosan a békeszerződések aláírásának napjaként tartják számon. Az egyik legjelentősebb szerződés, amelyet e napon írtak alá, a versailles-i szerződés volt, amely véget vetett az első világháborúnak.

Forrás: Basilica of the National Shrine, Washington DC

(bm)