A Marosszéki Kodály Zoltán Gyermek- és Ifjúsági Kar április végén Szicíliába utazott, hogy részt vegyen egy nemzetközi kórusversenyen, amelyet a Chorus Inside nemzetközi kórusszervezet szervezett. A Garibaldi Színház impozáns nagytermében egyházzene és profán polifonikus zene kategóriákban mutatkoztak be, mindkét kategóriában aranydíjjal tértek haza. Személyes hangvételű beszámolójukat olvashatják a csodás élményekben gazdag útról.
Egyik zongorakísérőnk a Chorus Inside szervezetnek a magyarországi elnöke, ő javasolt minket a versenyre. Eddigi eredményeink alapján nyertünk felvételt. Több alkalommal voltunk már nemzetközi kórusversenyen, az utóbbi években: 2023-ban Firenzében és Arezzóban, 2024-ben pedig Spanyolországban, a lenyűgöző Montserrati Apátságban és Lloret de Mar városában léptünk fel. Idén Szicíliában, a Tindari Fekete Madonna kegyhelyén és a gyönyörű fővárosban, Palermóban énekeltünk.




A nemzetközi fellépésekkel, kórusversenyekkel a kórusunk olyan nagymúltú helyszíneken, színpadokon léphet fel, amely minden zenész számára kiváltságos és megtisztelő lehet. Ugyanakkor, a versenyeken új kapcsolatokat építhetünk: megismerkedhetünk más kórusokkal, zeneszerzőkkel, karvezetőkkel is, akik munkássága inspiráló jellegű.
Mindezen túl lehetőségünk nyílik arra is, hogy a magyar kóruskultúrát más országokban is bemutassuk, ezzel hozzájárulva hazánk zenei hagyományainak nemzetközi ismertségéhez és elismertségéhez. Egy-egy fellépés alkalmával nemcsak a közönség, hanem más kórusok, zenei szakemberek és szervezők is megismerhetik a magyar kórusrepertoár gazdagságát, sokszínűségét, és a magyar zenei nevelés magas színvonalát. Ezáltal nemcsak mi tanulunk másoktól, hanem értéket is közvetítünk, kapcsolatot teremtve a különböző kultúrák között.
Szicíliában hat napot töltöttünk, és ez az utazás különleges kórustúra volt számunkra. A kórus dinamikája és együtt rezdülése még szebbé tette az együtt töltött napokat. Minden utazás közösségformáló hatással van a gyerekekre, a kórus vezetőire és a kísérőkre. Olyanok vagyunk, mint egy család. Mindezt a lenyűgöző Szicíliában élhettük és tapasztalhattuk meg újra. Minden pillanatban rácsodálkoztunk a Teremtő Isten jóságára, arra, hogy milyen gyönyörű Földet alkotott. Csodáltuk a Jón-tenger türkiz színét, a Tirrén-tenger kék ragyogását, az élénk színekben pompázó különleges virágokat, a virágba boruló mirtuszfákat, a narancsfákat roskadozó terméseikkel, valamint a kálákat, kaktuszokat és oleandereket az utak mentén.




Szicília két kiemelkedő védőszentje: Szent Ágota és Szent Rozália. Utunk során megtiszteltetés volt felkeresni sírhelyeiket és az ő tiszteletükre emelt templomokat. Énekszóval és imával köszöntöttük Szent Ágotát és Szent Rozáliát, hálát adva közbenjárásukért és példájukért.
Külön öröm volt számunkra, hogy a kórustagok előre készültek: legendákkal, történelmi háttérrel és lelki tartalmakkal gazdagították egymás tudását, hogy minél mélyebben megérinthesse őket a hely szelleme és lelki üzenete. Utunk egyik felejthetetlen állomása a Monte Pellegrino csúcsa volt, Palermo fölött. Itt élt remeteként Szent Rozália egy barlangban, ahová mi is feljutottunk. A hely különleges csendje és szépsége mély lelki élményt adott.
A kórusverseny megnyitója Tindariban zajlott – egy olyan helyen, amely különleges jelentőséggel bír az olaszok számára. A több száz méter magas szikla tetején emelkedik a csodálatos kegyhely, ahol a Fekete Madonna fogadja a zarándokokat. A szentély légköre, a kilátás a tengerre és a mély csend, ami ott körülvett bennünket, megérintett minket. Catania, Taormina,Tindari, Palermo és Calanovella – mindegyik város különleges nyomot hagyott és hálás szíveket formált bennünk.






A versenyen két kategóriában indultunk: egyházzene és profán polifónikus művek. Repertoárunkban a magyar kóruskultúra gyöngyszemei is szerepeltek: Kodály Zoltán, Kocsár Miklós, Orbán György, Karai József és Tóth Péter művei. Emellett más európai szerzők kórusműveit is előadtuk, köztük Pablo Casals, Robert Woodward, John Rutter, Felix Mendelssohn-Bartholdy és Giovanni Pierluigi da Palestrina alkotásait. A művek szépsége és változatossága különleges hangulatot teremtett előadásunk során.
Számunka mindig felemelő érzés kilépni a kórussal a színpadra. Ahogy kiállunk, és karvezetőink szembefordulnak velünk, elkezdődik a csoda: attól a pillanattól fogva együtt lélegzünk, együtt gondolkodunk, eggyé válunk mindnyájan. A lelkek összeérnek, és érezzük, hogy valami különleges kezdődik el. Ez egy olyan élmény, amelyet nagyon kevés közeg tud megadni, amelyben együtt tudjuk a szépet megteremteni. Csodálatos azt is látni, ahogy a kisebb kórustagok is „beavattatnak” ebbe az élménybe, az első ilyen alkalom, egy ilyen kaliberű szereplés mindig meghatározó jellegű.






Nagy örömünkre szolgált, amikor megtudtuk, hogy a kórus arany minősítést kapott – ráadásul mindkét kategóriában arany helyezést értünk el. Már maga az éneklés is felemelő élmény volt, és bátran mondhatom: mindannyiunkban megszületett az érzés, hogy az igazi díj már az, hogy itt lehetünk, együtt énekelhetünk, együtt rezdülhetünk.
Minden ilyen alkalom kegyelmi pillanat. Amikor a kórustagok egyszerre összpontosítanak, figyelnek egymásra, és a lelkünk is egy ritmusra rezdül – az a közös éneklés valódi csodája. A kórusversenyen ismét megtapasztalhattuk, hogy a közös munka, a kitartó lelkesedés és a szépség megteremtésére irányuló szándék meghozza gyümölcsét. Ünneplésünk része volt egy-egy jó nagy olasz fagyi, amit boldogan és elégedetten fogyasztottunk el Palermo utcáit járva.
Ezekben a békétlen, zajos, rohanó hétköznapokban különösen nagy ajándék volt átérezni: a jó Isten megáldja minden olyan fáradozásunkat és tervünket, amely a szépre, a jóra, az együtt-teremtés örömére irányul.
Sebestyén-Dósa Eszter, Lokodi Emőke

