Januárban hirdették meg, hogy május 16. és 18. között második alkalommal rendezik meg a Pongrácz Szent István vetélkedőt Alvincen. Az idei téma Martinuzzi (Fráter) György élete és kora volt. A versenyre háromfős csoportok (egy iskolából vagy egy plébániáról több csapat is) jelentkezhettek iskolájuk vagy plébániai közösségük képviseletében. A versenyzők két korcsoportban (V-VIII. osztály, illetve IX-XII. osztály) vetették össze tudásukat. A beküldött anyagok, videók elbírálása nyomán húsz csapat jutott be a jelentkező 37 csapatból a döntő megmérettetésre, a versenyen végül 19 csapat vett részt.
A történelmi ismereteken túl a diákok lelki és közösségi élményekkel is gazdagodtak, de ez a vetélkedő az idén is több volt, mint egyszerű verseny, tudásösszemérés, egy tanult anyagról való számadás. A szervezők a tavalyi nagysikerű első kiadás után idén is arra törekedtek, hogy a diákok — és tanáraik is — egymással találkozzanak, a közös történelem összekösse őket, játékosan tanuljanak, és a verseny nemes erőpróba, ne ,,vérre menő” versengés legyen.
A gyermekek és fiatalok élményszerűen ismerkedhettek Erdély múltjának egyik sorsfordító alakjával, Fráter Györggyel. Bár a diákok arról számoltak be, hogy az idei anyag nehezebbnek tűnt a tavalyinál, mégis sikerült felkészülniük, a zsűri kiemelte, mennyi jó választ olvastak, hallottak, emellett mennyi kreatív energiát tapasztaltak.
A feladatok egy része osztályteremben, íróasztalnál megoldandó próba, egy másik része azonban már a tavaly is nagy népszerűségnek örvendő fejtörőfutam volt. Még az eső is pont akkor állt meg, amikor a különböző kültéri helyszínekre kellett eljutni. A feladatok megoldásában elfáradt elmék az esti szentségimádáson töltődtek szellemi és lelki táplálékkal, a gyertyafény, a gitárral kísért ének és a pálos ,,hangsúlyú” elmélkedés élményszerű volt.

Amit a diákok és tanárok az eddig említetteken túl kiemeltek a legmaradandóbb élmények közt, az a pörgős szervezés, valamint a cserkészek vezette közösségi játékok. A kántoriskola tornatermében az ismerkedés után fergeteges közös játék volt, ahová bizony a tanárok is beálltak, és aminek keretében az egymásra figyelés, a közös öröm került első helyre, az egész vetélkedő alapgondolatával összhangban: nem a minden áron a másik fölé kerekedés volt a cél, hanem az együtt lazulás, a megosztott öröm.

A szervezők célkitűzésének teljesülését az is jelzi, hogy bár izgalommal várta mindenki az eredményhirdetést, láthatóan nem volt senki csalódott, keserű, szomorú, és úgy is búcsúzott mindenki: jövőre is szervezzék meg, mert ez az eddig próbáltak közül a legjobb verseny!








Érkezés, csapatösszerázó játék
A Pongrácz Szent István vetélkedő első napján 57 gyerek és 17 tanár érkezett meg Gyulafehérvárra, és már ez a nap sok élményt biztosított. Érkezés, vacsora, ismerkedés, ima, majd pihenés, és némi csapatösszerázó játék biztosította, hogy mindenki lélekben is megérkezzék.
































Verseny, ima, közösség
A Pongrácz Szent István vetélkedő második napja is élményekben gazdag programokat kínált. A nap közös imával és az írásbeli fordulóval kezdődött a GMGK-ban.









Ezután a résztvevők Alvincre látogattak, ahol megtekintették a Martinuzzi-kastély romjait.
















Délután került sor az interaktív városismereti vetélkedőre, amely során a csapatok játékos feladatokban mérhették össze tudásukat Gyulafehérvár különböző pontjain.

























A nap közös vacsorával, majd szentségimádással zárult a székesegyházban. A szentségimádáson az elmélkedéseket Bátor Botond pálos szerzetespap vezette, az énekeket Hurgoi Sándor szemináriumi prefektus gitáron kísérte.










A nap záró mozzanata egy vidám szabadidős program volt: közösségi játékok, gyulafehérvári Pongrácz Szent István cserkészcsapatnak köszönhetően, tették teljessé ezt a felejthetetlen napot.


Zárónap, hálaadás
A második Pongrácz Szent István vetélkedő május 18-án, vasárnap hálaadó szentmisével és ünnepélyes díjkiosztóval ért véget. A szentmisét dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek mutatta be Kerekes László segédpüspök jelenlétében. Prédikációjában a főpásztor Jézus utolsó vacsorán elhangzott szavaira irányította a figyelmet: „Szeressétek egymást!” – Krisztus e felszólítása nem csupán szép gondolat, hanem az ő lelki végrendelete.„Nem a szívünkkel, hanem az értelmünkkel szeretünk igazán.” A keresztény szeretet nem érzelem, hanem tudatos döntés, amely hűségben és kitartásban mutatkozik meg, magyarázta Kovács Gergely érsek.


















Eredmények
A szentmise után került sor a vetélkedő eredményhirdetésére.
V. – VIII. OSZTÁLYOSOK
I. helyen végzett a Kereszthordozók csapata a marosszentgyörgyi Szent György Gimnáziumból, Manea Alexa Tamara, Varodi Dorottya Szófia, Hosszú Dániel, felkészítő tanár Hajdó Piroska.

II. helyezést értek el a Kalandorok, a Báthory István Elméleti Líceum diákjai: Sikó Barabási Iringó, Schuller Emőke, Péterfi Máté, felkészítő tanáruk Hodor Erika és Váradi Éva-Andrea.

III. helyezés: a szászrégeni Alexandru Ceușianu Általános Iskola Gemeni csapata, amelynek tagjai: Nagy Klaudia, Székely Kriszta Anita, Nagy Tamás, felkészítő tanáruk Kiss Erzsébet.

Dicséretben részesültek a Koronázók (Dobos Boróka, Szőcs Evelin, Fejér Sára) a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Általános Iskolából, felkészítő tanáruk Szőcs Judit; a Szeráf Angyalok (Bálint Lelle, Hajós Rita, Szabó Tekla) a kolozsvári Sigismund Toduță Zenei Főgimnáziumból, felkészítő tanáruk Viciocian Szabin; a Martinuzzi nővérek (Abos Andrea, Márton Rebeka, Szőcs Andrea) a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Általános Iskolából, felkészítő tanáruk Szőcs Judit; Szent Péter és Pál (Székely Anna, Jánosi Andrea, Nagy Csaba Hunor) a gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskolából, felkészítő tanáruk Ferenczi Julianna; a Csavargók (Bodor Dávid, Bálint Boldizsár, Bálint Botond) a gyímesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceumból, felkészítő tanáruk Bálint Róbert; a Polyáni visszatérők (Fekete Zsófia, Tuzson Zsófia, Nagy Ervin) a polyáni Trefán Leonárd Általános Iskolából, felkészítő tanáruk Kosztándi Tímea Ildikó.
IX. – XII. OSZTÁLYOSOK
I. helyen végeztek a Szemlélődők: Dorka-Fábián Eszter, Szabó Réka, Kardos Botond a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumból, felkészítő tanáruk Szép Mónika.

II. helyezést ért el a SZEGTeam csapat, a gyímesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum diákjai: Bálint Bíborka, Bálint Johanna és Gergely Endre, felkészítette őket Bálint Róbert.

III. helyezést ért el a Pálos háromság a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumból, a csapat tagjai: Égly János-Pál, Kovács Gergő és Néda Dávid, felkészítő tanáraik Hodor Erika és Váradi Éva-Andrea.

Dicséretben részesültek az Isten angyalai (Ambrus Magor, Mihók Dávid, Varga István), a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai, felkészítő tanáruk Kovács József, Pasca Szilárd; az Athletae Fratris (Bandi Ákos, Borbándi Róbert, Gondos Gergő) a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceumból, felkészítő tanáruk Mészáros Ágoston; Fráter György Barátai (Coteț Bakos Eszter, Bege Kriszta) a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Elméleti Líceumból, felkészítő tanáruk Ferenczi Attila; a Jezsuita Juniorok (Jakab Eszter, Kuglis Eduárd, Sikó-Barabási Örs) a kolozsvári Báthori István Elméleti Líceumból, felkészítő tanáraik Hodor Erika és Váradi Éva Andrea; a Szent-Trió (Gábor Dóra, Csergő Szilvia, Tóth Szilvia), a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákjai, felkészítő tanáruk Kovács Szabolcs; Az igazság útján csapata (Borbély Johanna, Bíró Zsófia, Tímár Beatrix) a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumból, felkészítő tanáruk Kovács Szabolcs; a Hit harcosai (Ambrus Andrea, Szabó Mária, Tóth Anna) a ditrói Puskás Tivadar Szakképző Líceumból, felkészítő tanáruk Puskás Erika.




Fotó: Geréd Zsolt/Foto Marco (első és második nap), Dicu Adrian (harmadik nap, díjkiosztó)