A segítő szakmában dolgozó szakemberek részére szervezett szakmai konferenciát május 16-án, pénteken a nagyváradi római katolikus püspökség, partnerségben a királyhágómelléki református egyházkerülettel, a Caritas Catolica és az Alzheimer Cafe csapatával, valamint a CE Szövetség és a Dorcas segélyszervezetekkel a Festum Varadinum keretében. A rendezvényen több mint 100 szakember vett részt.
Böcskei László római katolikus megyés püspök köszöntőbeszédében rámutatott: jó, hogy a peremen levők témája is kiemelt szerepet kap a Varadinum rendezvénysorozatban, ugyanakkor az egyházak szerepvállalására buzdított.

,,Szolgáljon ez a nap szakmai növekedésre, lelki megerősödésre” – kívánta Bogdán Szabolcs János református püspök. Az egybegyülteket köszöntötte még Visky István lelkész, aki a szociális munka spirituális indíttatásának fontosságát emelte ki.
A konferencia első előadójaként dr. Leleszi-Tróbert Anett Mária mentálhigiénés és szervezetfejlesztő szakember, egyetemi adjunktus, a budapesti Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének munkatársa mutatott be kutatási eredményeket az idősgondozói munka működéséről Nyugat- és Kelet-Európában, kitérve olyan csoportok személyes tapasztalataira, mint a családi gondozók, hivatásos szakápolók, vagy háziorvosok. Előadásából kiderült: jelentős a gondozók megterheltsége és a tevékenységet övező társadalmi tabuk, illetve a családi gondozók esetében alaptapasztalat, hogy úgy érzik, nem adekvált az a támogatás, amit az ellátó rendszer ad.
A program második előadásában dr. Menyhárt Miklós győri sürgősségi főorvos, a magyarországi Alzheimer Café alapítója mutatta be jelentősebb európai demencia-modelleket és egészség-politikai megoldásokat. Emellett beszélt az Alzheimer Café kialakulásáról és felvázolta az agy gyerekkori kifejlődésének, valamint időskori leépülésének szakaszait és annak hatásait a beteg életére, melyeknek megértése nagyban megkönnyíti a gondozók lelki terheltségét.

Rövid kávészünet után Szántó Ildikó, a Bihar megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság szakfelügyelője érdekfeszítő előadást tartott a romániai intézményi rendszer alakulásáról, kitérve úgy a közelmúltbeli pozitív változásokra, mint azokra az aspektusokra, amelyek sürgős reformot igényelnének.
Kiss Károly András, a Caritas Catolica margittai részlegvezetője az idősgondozás valóságairól beszélt, számba vette a gondozási fajtákat az otthoni beteggondozástól a napközi központokon és idős-klubokon át egészen a bentlakásos intézményekig. Előadásában kitért a kiégés veszélyeire valamint a munka emberi vetületeire. „A jó gondozás alapja az odafigyelés a test jeleire és az
emberi méltóságra. Fontos, hogy a gondozók ne csak az ellátott személy biztonságát, hanem saját testi épségünket is óvják” – hangsúlyozta.
Az ebédszünetet követően a konferencia több mint száz résztvevője két csoportra oszlott. Míg az egyik csoportnetworking foglalkozáson vett részt és a helyi ellátórendszer eszközeivel ismerkedett Szántó lldikó és Nagy Andrea vezetésével, addig a másik csoport az egyéni fejlődésről, motivációról, a kiegés megelőzéséről, szuperviziós és ventilállós
lehetőségekről beszélgetett dr. Leleszi-Tróbert Anett Mária és Kondor Zsóka irányítása alatt.

A műhely-foglalkozások második körében, egy rövid szünet után a nagyváradi Menta képviselői, Molnár Ágnes és Scheck Zsuzsa az asszertív kommunikációval, valamint a tiszteletteljes gondoskodással kapcsolatban tartott csoportos gyakorlatot. Eközben dr. Menyhárt Miklós a segítő jövőképére világított rá és külföldi jógyakorlatokat mutatott be, melyek idehaza is alkalmazhatók.
Az egész napos konferencia egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult.
Forrás és fotó: Caritas Catolica