XIV. Leó pápa megválasztása napján egy olyan mellkeresztet viselt, amelyen az Ágoston-rendhez kötődő szentek ereklyéi vannak: Szent Ágostoné és a szent anyjáé, Szent Mónikáé.

A XIV. Leó pápa által megválasztása napján, május 8-án viselt mellkereszt erőteljes üzenetet hordoz. A keresztbe ágyazva az ágostonos hagyományhoz kötődő szentek csonttöredékei vannak, a hit tanúié, akiknek élete a hűséget, a reformot, a szolgálatot és a mártíromságot tükrözi.

A kereszt közepén Szent Ágoston ereklyéje található, a nagy egyházatyáé, aki azt tanította, hogy a befelé tekintés az Istennel való találkozásnak, Isten Igéje megértésének a kulcsa . Ezeket hittel és értelemmel egyaránt meg kell ragadni, hogy megoszthassuk másokkal.
Gazdag szimbolikájú a kereszt, amelyet XIV. Leó pápa viselt, amikor először jelent meg a világ előtt a Szent Péter-bazilika központi erkélyén. A hippói püspök (az Ágoston-rend szellemi atyja és örök útmutatója Regulája és írásai révén) ereklyéje mellett négy másik szent ereklyetöredékei is megtalálhatók benne: Szent Mónikáé, Villanovai Tamásé, Boldog Anselmo Polancoé és a tiszteletreméltó Giuseppe Bartolomeo Menochioé.


Az ereklyéket P. Josef Sciberras, az ágostonosok általános posztulátora választotta ki a rendi vezetés ajándékaként testvérüknek, Robert Prevost bíborosnak, amikor 2023. szeptember 30-án bíborossá avatták. Mindegyik ereklye olyan személyiséget képvisel, akinek az élete a rendi családon belüli szentség egy kulcsfontosságú aspektusát tükrözi.

A vatikáni médiának nyilatkozva Josef Sciberras elmondta, nagyon örül az új pápa megválasztásának. Felidézte, hogy Prevost bíboros „nagyon meghatódott”, amikor a Szent Mónika Nemzetközi Kollégium refektóriumában tartott ünnepségen átadták neki a keresztet. Tudta, hogy mind Szent Ágoston, mind édesanyja, Mónika ereklyéit közel fogja hordozni a szívéhez. „A konklávé előtti napon — osztotta meg P. Sciberras — küldtem neki egy üzenetet, amelyben arra biztattam, hogy viselje a tőlünk kapott keresztet, hogy oltalmazza őt Szent Ágoston és Mónika. Nem tudom, hogy az üzenetem miatt volt-e vagy sem, de amikor láttam, hogy az eskütételkor viselte, és az volt a nyakában, amikor kilépett a bazilika erkélyére, mélyen meghatódtam.”

Szent Ágoston ereklyéje, csontjának töredéke az Apostoli Szentszék által 1244-ben alapított Szent Ágoston-rend emlékét őrzi. A rend az évszázadok során követte az egyházatya eszményét a közösségi élet, az apostoli szolgálat, a lelkiség és a tanulmányok terén. Szent Mónika ereklyéje kiemeli a Szent Ágoston és édesanyja közötti mély és tartós köteléket. Mónika életét erő és kitartás jellemezte, könnyeivel és fáradhatatlan imáival hozzájárult fia megtéréséhez. Augustinus a Vallomásokban dicsérte erényeit, amelyeket Isten ajándékának tekintett. Ferenc pápa különösen tisztelte Szent Mónikát, bíborosként és pápaként is gyakran meglátogatta sírját a római Campo Marzioban található Szent Ágoston-bazilikában.


Az ágostonosok számára Mónika élete, fia megtérésének és szentté avatásának útja mélyen összefonódnak, mindkettő az ágostoni lelkiség sarokköve.
Villanovai Szent Tamás, aki a 15-16. században Valencia érsekeként szolgált, a vallási élet jelentős reformátora és igazi pásztor volt, olyan, aki „juhszagú” volt, hogy a Ferenc pápa által gyakran használt kifejezést használjuk.

A szegényekkel való fáradhatatlan törődéséről és az újvilági missziók támogatásáról volt ismert. Ragyogó teológusként a tridenti zsinat papképzésre vonatkozó reformjai előtt 1550-ben Valenciában szemináriumot is alapított, amely ma is létezik.
Boldog Anselmo Polanco, Teruel püspöke a spanyol polgárháború (1936-1939) alatt mártírhalált halt.

A végsőkig rendíthetetlen maradt a népe iránti kötelességéhez, kijelentette: „Amíg egy is él a nyájamból, addig maradok”. Mind a pápához, mind a népéhez hűséges volt, rendíthetetlen hitéért és az evangéliumhoz való hűségéért ölték meg.
Tiszteletreméltó Giuseppe Bartolomeo Menochio, Porphyria püspöke és az apostoli sekrestye prefektusa 1800-tól pápai sekrestyésként szolgált. A napóleoni korszakban szilárdan kitartott a pápához való hűsége mellett, ezért nagy megpróbáltatásokat viselt el. „Szentség hírében” 1823. március 25-én hunyt el. II. János Pál pápa 1991-ben elismerte hősies erényeit.

Menochióra úgy emlékeznek, mint odaadó püspökre, aki egyedüliként megtagadta, hogy hűséget esküdjön Napóleonnak, ehelyett úgy döntött, hogy életét teljes mértékben a római nép szolgálatának szenteli.
Szent Ágoston, Mónika, Villanovai Tamás, Boldog Polanco és Tiszteletreméltó Menochio ereklyéit az ágostonos posztuláció őrizte. P. Sciberras Antonino Cottone egy ereklyeszakértőre bízta, aki elhelyezte őket a mellkeresztben, amelyet aztán a későbbi pápának ajándékoztak.
„Ez a kereszt nem csupán egy dísztárgy” — magyarázta Fr. Sciberras. „A hit látható jele és a lelkipásztori elkötelezettség világos tükörképe. A benne lévő ereklyék mind az ágostonos hagyományhoz kapcsolódnak, mindegyik a hűséget, a végrehajtandó reformot, a szolgálatot vagy a mártíromságot jelképezi, olyan erényeket, amelyekre az új pápának szolgálatában szüksége van, amelyek támogatják.”
Tiziana Campisi, Vatican News
Fotó: Catholic Clerical Dress, Vatican News
Összeállította és fordította Bodó Márta