Szerzetesnek álcázták az emberkereskedelem áldozatait Délkelet-Ázsiában

0
106

Újabb alattomos módszereket használnak az emberkereskedők: a repülőtéri ellenőrzések és más bonyodalmak elkerülése érdekében keresztény misszionáriusnak adják ki magukat és áldozataikat, azt állítván, hogy vallási célból utaznak, például zarándoklaton vesznek részt.

Ezt a jelenséget tárta fel a Fülöp-szigeteki és a thaiföldi rendőrség nyomozás és telefonbeszélgetések lehallgatása után. A Fülöp-szigeteki rendőrség jelentése szerint három nő (23, 25 és 50 évesek) kísérelt meg felszállni egy Szingapúrba tartó járatra, amely megállt Thaiföldön is. Misszionáriusnak mondták magukat, pontosabban: „a katolikus egyházhoz tartozó önkénteseknek, akik Thaiföldön végeznek missziós tevékenységet”. Mivel nem vágott egybe minden tény a dokumentumaikban, további vizsgálat és kihallgatás következett, majd kiderült az igazság: az idősebb nő, aki prédikátornak adta ki magát, valójában emberkereskedő, aki Thaiföldre szállít nőket.

A két fiatal nőnek az oktatásban ígértek munkát, ehelyett egy prostitúcióban utazó bűnszövetkezet áldozatai lettek. A rendőrség magyarázata szerint egy rendszeresen utazó személy szokott „utascsoportokat” kísérni, aki valójában embercsempész. A délkelet-ázsiai országok (Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Thaiföld és Kambodzsa) határain átnyúló, összehangolt rendőri fellépés eredményeként az embercsempész-hálózatok több tagját tartóztatták le.

2024. év végi jelentésében a Fülöp-szigeteki bevándorlási hivatal arról tájékoztatott, 998 személy esett emberkereskedők áldozatául az év során. A hatóság leleplezett álzarándoklatokat, megrendezett esküvőket és béranyasággal üzletelőket. Sok esetben a közösségi média révén szervezik be az áldozatokat, így kényszerítik őket rabszolgamunkára thaiföldi, kambodzsai, mianmari nagyvárosokban.

PREDA katolikus alapítvány (People’s Recovery, Empowerment, and Development Assistance), amelyet Shay Cullen ír kolumbánus misszionárius (Szent Kolumbán Missziós Társaság) alapított a Fülöp-szigeteken, arról tájékoztatott, hogy sok fiatal filippínó nőt csábítanak Mianmarba hamis állásajánlatokkal, amelyek jó fizetéssel kecsegtetnek, azonban a valóságban fenyegetések és bántalmazás vár rájuk, illetve rabszolgamunka.

A Fülöp-szigeteki emberkereskedelem-ellenes vallásközi mozgalom, a PIMAHT, amely keresztény, muszlim és buddhista közösségek képviselőiből áll, méltatta a rendőrség és a kormányzat erőfeszítéseit, és megerősítette elkötelezettségét a gyermekkereskedelem és szexuális kizsákmányolás megakadályozására.

Bryand Restituto atya, a Fülöp-szigeteki Katolikus Püspöki Konferencia főtitkára határozottan elítélte azokat a személyeket és hálózatokat, akik a kiszolgáltatott embereket kizsákmányolják, és akik vallásos köntösbe öltöztetve, vallásos nyelvezetet használva bűntényeket követnek el.

Thaiföldön elkötelezettek az emberkereskedelem elleni harcban a szerzetesnővérek. Marie Agnes Buasap nővér, a Chartres-i Szent Pál ispotályos nővérek közösségének tagja, a Talitha Kum thaiföldi hálózatának koordinátora a társadalmi tudatosságot igyekszik növelni ezen a területen fiatalokkal, családokkal, tanárokkal és nevelőkkel végzett munkája során. 

A Talitha Kum a megszentelt életet élők kezdeményezése; a 2009-ben, nemzetközi rendi elöljárók által alapított szervezet fontos szerepet tölt be az áldozatok befogadása és visszaintegrálása terén.

A délkelet-ázsiai katolikus közösségek az emberkereskedelem elleni világnapon, február 8-án megújították elkötelezettségüket – ez a régió különösen is érintett: széles körben elterjedt és mély gyökerekkel rendelkezik az emberkereskedelem. A katolikus közösségek és intézmények innovatív stratégiákhoz folyamodnak, többek között az iskolákat bevonva, a tananyag részévé téve az emberkereskedelem témáját.

Forrás és fotó: Fides.org; (vn) Magyar Kurír

MEGOSZTÁS