Nemzetközi konferencia: Egyházak és kisebbségek: a vallás szerepe az etnokulturális identitások (újra)termelésében
Helyszín: Vallásszabadság Háza, Kolozsvár (B-dul 21 Decembrie 14. szám.)
Időpont: 2024. október 10–11. 8:45–20:00
A kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és Valláskutató Intézet, együttműködve a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Történelem és Filozófia Kar, Nemzetközi Kapcsolatok és Kortárs Történelem Intézetével, és Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Történelem és Filozófia Kar, Magyar Történeti Intézetével, illetve a Románia Kormánya Etnikumközi Kapcsolatok Főosztályával tisztelettel meghívja a konferencia megnyitó eseményére, csütörtökön, 2024 október 10-én, reggel 8:45-re.
A konferencia célja, hogy a nemzeti kisebbségek és vallási jelenségek témáját multi- és interdiszciplináris perspektívából közelítse meg, felölelve mind a klasszikus kutatási szempontokat, mind a megfigyelhető változásokra összpontosító új nézőpontokat, lehetőséget biztosítva a bölcsészet- és társadalomtudományok – történelem és politikatudomány, antropológia, néprajz, szociológia, nyelvészet – területén dolgozó kutatóknak, hogy bemutassák a romániai és a kelet- és délkelet-európai régió kisebbségeivel és vallási jelenségeivel kapcsolatos legújabb kutatási eredményeiket.
Célkitűzéseink három fő érdeklődési terület köré összpontosulnak:
1. A pozitív erkölcsi és etikai szempontok iránti érdeklődés: annak az irányváltásnak megragadása, mely a vallás jótékony társadalmi szerepének vizsgálatában érhető tetten (pl. az erkölcsi értékek és az etikus viselkedés fenntartásában betöltött szerepe).
2. A vallás gyakorlati szerepére fektetett hangsúly: annak feltárása, hogy a hit és a vallási gyakorlatok hogyan jelennek meg a mindennapi életben (nemcsak a rituális környezetben, de a társadalmi interakciókban is).
3. A konkrét történelmi kontextusok feltárása: olyan elemzések, amelyek a vallásosság mélyrehatóbb megértését segítik azáltal, hogy megvizsgálják annak időbeli alakulását, a jelenkori és potenciális jövőbeli társadalmi dinamikák szempontjából.
A rendezvény egyszersmint alkalmat teremt a tudományos kutatók és a Romániában elismert vallási közösségek képviselői közti szakmai párbeszédre.
A konferencia munkanyelve: román és angol.
A rendezvény programja elérhető a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet weblapján: https://ispmn.gov.ro/page/conferinta-ispmn