Ne „visszaütést”, hanem használható eszközt!

Lezajlott a Caritas nyári gyerekfoglalkoztatója

0
2473

A csíkszeredai Szent Imre Ifjúsági Központban szervezték meg a már hagyományosnak számító nyári gyerekfoglalkoztatót. Az alkalom központi témája idén az iskolai erőszak megelőzése volt. Július 31. és augusztus 4. között zajló, különböző témakörök szerint felépített foglalkoztatókon általános iskolás gyerekek vettek részt, naponta 9-től délután háromig.

Az egyhetes foglalkozás fő célja az volt, hogy a gyerekek olyan ismeretek birtokába jussanak, amelyek megkönnyítik számukra annak felismerését, ha az iskolai környezetükben erőszakos viselkedés történik, és kezelni tudják a helyzetet. A szervezők törekedtek arra, hogy a gyermekek olyan módszereket tanulhassanak, amellyel megelőzhetik vagy elkerülhetik az erőszakos viselkedést. Persze itt nem a „visszaütére” kell gondolni, hanem különböző stratégiák kialakítására. Ilyen stratégia lehet a térigényre való odafigyelés, veszélyhelyzetek felismerése, a test jelzéseire való figyelés, kizárás, figyelmen kívül hagyás.

A tábor minden napja sajátos nevet kapott, így például a hétfői nap az ismerkedésről, együttműködésről, csapatszellem erősítéséről, valamint az értékszerződés alkotásáról szólt. Kedden a szerepjátékok napja volt, ezek az érzékenyítést szolgálták, hogy a gyermek felismerje, ahogyan viselkedik, kihatással van rá. A továbbiakban szót ejtettek arról, ki hogyan, milyen tulajdonságok által válhat valamelyik szerep áldozatául. A szerda az érzelmek napja nevet viselte, és azért szántak erre a témakörre is egy napot, mert a szervezők azt tapasztalják, a gyermekek nem mindig tudják „megfogni”, amit éreznek, ami szorongáshoz, belső feszültséghez vezethet. A következő napon az energiamodulációra fektettük a hangsúlyt, vagyis szerepjátékokkal és különböző játékokkal, feldolgozva, erőszakmegelőzést szolgáló lehetséges módszereket ismertettek meg.

A tábor ideje alatt hangsúlyt fektettek a kreativitásra is, amire a Művész- és Játéksarokban került sor, valamint az egészséges életmódot is népszerűsítették. A rendezvényen alkalmuk adódott a boxolást kipróbálni, megismerkedhettek a jóga alapelveivel és kedvet kaphattak a zumba ritmikus-táncos mozdulatainak gyakorlásához. Továbbá fontosnak tartották a relaxáció gyakorlását, hogy ezáltal a gyermekek tudják kontrollálni érzéseiket, levezetni energiáikat.

Gyulafehérvári Caritas közleménye alapján