Székelyfancsal felújított templomát áldotta meg Kerekes László segédpüspök az október 25-én, vasárnap tartott ünnepi szentmise keretében. A faluban, amely Székelyszentkirály leányegyházközsége, jelenleg 144 katolikus él. Már a templom megáldása is elégséges ok lett volna az ünneplésre, a szentmisén azonban akolitust és lelkipásztori kisegítőt is avatott a püspök – tájékoztatta szerkesztőségünket Baróti Csaba plébános.
Sebestyén Antal és felesége, Ibolya, akiket az egyház e szolgálatokra most felavatott, négy gyermek szülei. Hároméves képzést végeztek el a gyulafehérvári főegyházmegye pasztorációs irodájának szervezésében, a folyamat végén, tavaly oklevelet is szereztek, így következhetett az avatás. Sebestyén Antal, az új akolitus már eddig is besegített a lelkipásztori munkába, a járványidőben segített áldoztatni, tudtuk meg a plébánostól, az lelkipásztori kisegítő helye és szerepe a közösség életében ezután fog egész pontosan kikristályosodni. A Sebestyén házaspár mellett Székelyszentkirályról is jelentkeztek ketten a képzésre, amely az ő esetükben jelenleg is tart. A felnőttképzési bizottság által szervezett, a közelmúltban indított online képzésnek is van négy további résztvevője a plébánia területéről.
A belső terében most megújult székelyfancsali templom 1760-ban épült, titulusa Szent Kereszt felmagasztalása. Azóta több beavatkozáson esett át, a mostani munkálatok kivitelezésére helyi összefogással, a helyi közbirtokosság és Hargita Megye Tanácsa támogatásával kerülhetett sor. A templomban most felállított liturgikus bútorzatot Hajas László tervezte, ő maga faragta ki a motívumokat, az asztalos munkát Telekfalvi Zoltán készítette el. A tabernákulum a Golgotát jeleníti meg, rajta Jézus keresztjével. A templom ez alkalommal új kőkerítést is kapott.
Kerekes László segédpüspök Székelyfancsalban végezte hivatalba lépése óta az első templommegáldást. A hívekhez szólva kiemelte a templom fontosságát, Isten jelenlétét, s hogy a szeretet parancsának szellemében Istent kell életünkben az első helyre helyezni. A szolgálatokat is, amelyekre az egyház a felkészült jelölteket felavatja, a szeretet parancsa szellemében kell megélni. A főpásztor a vadludak példáját idézte, amelyek csapatosan vonulva repülnek. Ahogy csapkodnak a szárnyaikkal, felhajtóerőt képeznek az őket követő madaraknak. Azzal, hogy V-alakban repülnek, az egész madársereg húzóereje 71%-al nagyobb, mintha egyedül repülnének. Ennek mintájára állítható, hogy azok az emberek, akiket egy közös irány és közösségi érzés tart össze, gyorsabban és könnyebben jutnak előre, mivel egymást is tudják segíteni. S amikor a vezető lúd elfárad, visszafordul az alakzatba, és átadja a helyét egy másik vadlibának. Kifizetődő felváltva dolgozni a nehezebb feladatokon, és megosztani a vezetést emberekkel, akik – akárcsak a vadludak – függetlenek egymástól.
A szentmisén azok a cserkészjelöltek is bemutatkoztak, akik a székelyszentkirályi Szent István cserkészcsapatnak lesznek tagjai, miután elsajátítják a szükséges ismereteket. Őket is köszöntötte a püspök, aki maga is cserkész, több éven át cserkészparancsnok is volt plébánosként. Buzdította, majd megáldotta őket, eddigi munkájukra és az új tagokra is kérte Isten áldását.
Baróti Csaba plébános szerint az ifjúság nevelésében a cserkészet egy jó lehetőség, amelyet a lelkipásztorkodásban is hatékonyan lehet alkalmazni. „A fiatalokat meg kell becsülni, ők a jövő egyháza!” – hangsúlyozta a lelkipásztor.