A szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Lícumban tartott előadást a Miskolcról érkezett Orosz István görögkatolikus pap. Előadásának címe: Férfinak és nőnek teremtette.
Előadása kezdetén röviden érzékeltette a mai világ egyik legnagyobb problémáját, amely az identitás terén nyilvánul meg. Fő gondolata: ,,nem számít, hogy milyennek születtél, hanem az számít, hogy kinek vagy minek mondod magad’’. A megszokott értékrend megváltozott. Sok esetben, ami annó értékes volt, az napjainkban már nem az.
A múltban nagy volt a szegénység, amit az előadó is tapasztalt, amikor Kárpátalján kezdte papi szolgálatát, még a Szovjetunió idejében, de ennek ellenére sokkal több értéket hordozott az az időszak, mint a mostani jólét. Érintve Gabriel Garcia Marquez Száz év magány című regényét, kifejtette, hogy a mai emberek egy része olyan, mint a regényben szereplők, akik sokmindent elfejtettek. Elfelejtették az Istent is, ami miatt egy oszlopra fel volt írva, hogy van Isten. Isten létének a tudata azoban sok esetben számtalan dolgon tud változtatni. Az előadó elmondása szerint „hogy ki vagyok én, szorosan összefügg az Isten és köztem lévő kapcsolattal”. Isten folyamatosan kapcsolatot keres az emberrel, hivatással ajándékozza meg. Az egyik legfontosabb hivatás a férfi és a női hivatás, amely a házasság révén csúcsosodik ki, amikor két fél egymásra talál. Ezt követően a jelen lévő diákok egy fénymásolt lapon egy részletet kaptak a Republic együttes Szeretni valakit valamiért cimű közismert slágeréből. Ezt követte egy interaktív beszélgetés melyben a feltétel nélküli szeretetről és a szeretet lényegéről esett szó. A diákoknak volt lehetőségük kifejteni véleményüket a témával kapcsolatban, illetve volt lehetőségük kérdéseket megfogalmazni az előadónak.
Útravalónak a diákok buzdítást kaptak, hogy mindig legyenek kapcsolatban az Istennel. Manapság nem egyszerű kihívás az igazit megtalálni, éppen ezért folyamatosan kell érte imádkozni. Abban az esetben, ha megtaláltuk a társunkat, utána sem szabad abbahagyni az imát, sőt közösen kell imádkozni.
Józsa Nándor Loránd