A Szépszeretet csoport Csíksomlyóra, a Boldogságos Szűzanyához zarándokolt

0
278

Augusztus elején a temesvári egyházmegye Szépszeretet zarándokcsoportja Csíksomlyóra, Szűz Máriához, a Boldogságos Szűzanyához utazott. Az egyik résztvevő, Piklor Margit beszámolóját olvashatják.

Csütörtökön, augusztus 1-jén indultak a temesvári hívek Aradra, ahol találkoztak az aradi zarándokokkal. A találkozó a ségai plébánián volt, ahol Király Árpád marosi főesperes és arad-ségai plébános mise után áldását adott a csoportra. A csoport lelkivezetői Király Árpád főesperes és Miklós Csaba majláthfalvi plébános volt. A zarándokokat Káfony Mária csoportvezető üdvözölte. Harmincklilencen indultak útra, akik között új tagok is szerepeltek, például magam is. Az úton énekeltünk, rózsafüzért imádkoztunk, hallgattuk a két lelkivezető elmélkedéseit.

Az első megállónk Hargitafürdőn volt, amely a székelyek szent hegye, ahol a magyar alapítású pálos szerzetesrend működik. Hargitafürdőn Bátor Boton szerzetes fogadott nagy szeretettel. Mesélt a kápolna alakulásáról, építéséről, majd szentmisén vettünk részt. Este megérkeztünk Csíksomlyóra, ahol szállást kaptunk a Jakab Antal-házban.
Augusztus 2-án reggel a Csíksomlyói Szűzanya kegytemplomában keresztutat végeztünk a két lelkivezető irányításával. Ezen a napon, Angyalos Boldogasszony napján, ünnepi szentmisén vettünk részt.  A szentmise után elindultunk Kézdivásárhely környékére, mégpedig az 5000 lakosú Gelencére. Bereczi István és Imre harangozó nagy szeretettel fogadott bennünket. Az atya megszakítván a szentségimádást, megkérte a harangozót, hogy mutassa be a Szent Imre-kápolnát, a freskókat, a kazettás mennyezetet, az oltárokat. Itt rövid ideig egy pár szót váltottunk a gyulafehérvári segédpüspökkel, aki a falu szülötte.
Ezután Kézdiszentléleken nagy szeretettel fogadott bennünket Pál Ferenc ezüstmisés plébános. Már Kézdiszentlélek előtt, a távolból látszott a templom, ahol az atya fogadott, és onnan láttuk a fölötte levő perkői kis Szent István-kápolnát.


Továbbhaladva elénk tárult a „Kis-Szentföld”, Felső-Háromszék vidéke. A felső-háromszékiek búcsúhelynek tekintik Perkőt. Pál Ferenc röviden bemutatta a régen épített kis templomot. Kézdiszentlélek után Esztelnekre zarándokoltunk, ahol Bernardin ferences atya fogadott bennünket. Elmesélte az Esztelneki Madonna történetét, amelynek csupán egy 2002-ben felszentelt másolata található ott. Megtudhattuk, 1921-ben egy pusztító tűzvészben volt, ám csodálatos módon épen maradt a Madonna-szobor. Ezután az atya bemutatta a múzeumot és a szépen rendezett kertet. Továbbhaladva a Nyerges-tetőt érintve, Kászon vidékén keresztül tértünk vissza Csíksomlyóra.
Augusztus 3-án, szombaton, a Gyimesek völgyében első megállónk Gyimesbükk volt, ahol az 1974-ben épült templomot látogattuk meg. Sok szeretettel fogadott Salamon József plébános, aki mesélt a templom történetéről. Elmondta, hogy a bükkiek temploma, a Gyimes völgyének legrégebbi temploma az 1000 éves határon volt. Mivel ez kissé távol esett Bükk központjától, szükségesnek mutatkozott egy közelebbi templom építése. Az akkori plébános, Dani Gergely nagy lelkesedéssel építtette fel a templomot. Ebben az időszakban, a kommunista rendszerben szinte lehetetlen volt megvalósítani ezt. A templomot 1976-ban szentelte fel Jakab Antal segédpüspök. Továbbhaladva az 1000 éves határ közelében levő Deáki múzeum-panzióba látogattunk, ahol a házigazda Deáki András, magyar történelem szakos tanár az ezeréves határ történetéről mesélt nekünk. Ugyanott meglátogattuk a 30-as bakterházat és a benne levő kiállítást.


Továbbhaladva meglátogattuk a Gyimesi Skanzent, amely 3 hektáron elterülő hagyományos szabadtéri falumúzeum. A tulajdonosok elmondása szerint ez az egyetlen skanzen, amely szállást is biztosít, akár 150 személynek is. A helység egy újjáépített falu, a régi házakból, hagyományőrzés céljából. Innen továbbhaladva meglátogattuk a Csíki Sör manufaktúrát.

A nap legfontosabb eseménye minden hónap első szombatján tartandó Mária-köszöntő ünnepe volt a csíksomlyói kegytemplomban. Szombat este volt a Mária-köszöntő, a zarándoklat csúcsa. Mi is társultunk a zsúfolásig megtelt templomban levő hívekhez. Részt vettünk a szentmisét megelőző imádságokban és a szentmisén. A szentmise után elmondtuk a rózsafüzért, majd következett a körmenet, utána visszamentünk a kegytemplomba, ahol hálát adtunk a Szűzanyának ezért az emlékezetes zarándoklatért, megköszönve, hogy oltalmaz és védelmez minket.
Augusztus 4-én, vasárnap reggel szentmisén vettünk részt, utána leróttuk kegyeletünket a Szűzanya szobránál. Nekem személyesen ez volt az első találkozóm a kegytemplomban a Csíksomlyói Szűzanyával. Sikerült hálát adni és megköszönni a Boldogságos Szűz Máriának az eddigi gondviselést, oltalmazást, védelmet melyet számos esetben megtapasztaltam. Megköszöntem, hogy védelmezi családomat, meghallgatta imáimat. Búcsúzóul imáinkban kértük mindnyájunk számára a Mennyei Atya irgalmát, az Úr Jézus szeretetét és a Szentlélek kegyelmét.


Köszönetet mondok a két lelkivezető atyának, Király Árpád főesperesnek és Miklós Csaba plébánosnak, akik végig támogattak minket imáikkal, ugyanakkor szeretettel hallgattuk elmélkedéseiket. Nem utolsósorban köszönet a csoportvezetőnek, Káfony Máriának a gondoskodásért.
Úton hazafelé megálltunk Segesváron, ahol nagy szeretettel üdvözöltük Puskás Attilát, aki a Szépszeretet csoport egyik lelkivezetője, és aki áldását adta a csoportra, kérve továbbra is a Csíksomlyói Szűz Mária védelmét és oltalmát a hazafelé vezető utunkra.

Piklor Margit / Gerhardus.ro