Látogatóban Molnár C. Pál egykori műtermében

0
639

A neves magyar festő és grafikus hagyatékát ma a budai Gellért-hegy aljában, a művész hajdani házában élő unokája, az állandó diakónus Csillag Péter és családja gondozza. A Ménesi út 65 szám alatt, az egykori műteremben negyven éve családi kezelésű emlékmúzeumot működtetnek, állandóan változó anyaggal.

Molnár C. Pál (1894–1981) az újklasszicizmus, az ún. „római iskola” legjelentősebb magyar képviselője. A fantasztikum és a realitás ötvözésére törekvő, a metafizikus festészetből is inspirálódó mester főként bibliai témájú képeket festett, de számos tájkép- és aktkompozíciót is alkotott. A vallásos témák közül főként Jézus és Mária bensőséges kapcsolata foglalkoztatta. A vallásos művészet egyik megújítójaként jegyzett művész festményei mintegy harminc magyarországi templom oltárait díszítik.

A Csillag családnál tett látogatásunk alkalmával az egykori műteremben berendezett – most éppen Víziók címet viselő – kis tárlat megtekintésén túl egy, a közelmúltbeli római eseményről is érdeklődtünk. Február 8-án ugyanis Varga János, a bécsi Pázmáneum rektora egy nagyobb méretű Molnár C. Pál-festményt adományozott a Pápai Magyar Intézetnek. A hagyatékból vásárolt és továbbadományozott Dombon ülő Madonna átadása köré a befogadó intézmény a Római Magyar Akadémiával és a Collegium Hungaricummal együttműködve színvonalas ünnepséget szervezett. Az adományozás apropójául a művész hároméves római tartózkodása (1926–1929), a szemléletformálódása szempontjából meghatározó időszak szolgált. Itt és ezután születtek Madonna-képei, amelyek a Ménesi úti kis múzeumon és a magyarországi templomok oltárain túl sok más magyar és külföldi múzeum és magánszemély gyűjteményében is megtalálhatók.

A római ünnepségen jelen volt Csillag Péter és felesége, Csillag Éva, a múzeum társvezetője és a művész ükunokája, Csillag Júlia is. Németh Norbert, a Pápai Magyar Intézet rektora köszöntötte az estre megjelent magyar és olasz vendégeket, majd Varga János bécsi rektor beszélt arról, milyen nagy hatással volt rá Molnár-C. Pál művészete. A színvonalas ünnepségen a gyulafehérvári főegyházmegye főpásztora, dr. Kovács Gergely is részt vett dr. András Istvánnal, a gyulafehérvári szeminárium rektorával együtt. Berecz András Kossuth-díjas előadóművész és Göncz Mária művészete is Molnár-C. Pál előtt tisztelgett.

A budai Molnár C. Pál Műterem-Múzeumról és a közelmúltbeli római eseményről Csillag Éva valláspedagógussal készítettünk rövid videóinterjút.

Kép és szöveg: Ozsváth Judit

MEGOSZTÁS