Megkezdődött a szinodalitás témájával foglalkozó szinódus: meghallgatás és megértés

0
603
Fotó: Vatikáni Rádió

Szent Ferenc ünnepén, október 4-én megjelent a pápa Laudate Deum apostoli buzdítása és szerdán délelőtt megtartották a Szent Péter téren a szinódust megnyitó szentmisét. A délután folyamán sor került az első kongregációs ülésre a szentatya köszöntőjével, Grech bíboros főtitkár és Hollerich bíboros főrelátor előadásaival, akik bemutatják az Instrumentum Laborist, a szinódus munkadokumentumát. A közgyűlés a VI. Pál teremben tart október 29-ig.

Pápasága ötödik szinódusának célját (a 2014-15-ös családról szóló kettős szinódust figyelembe véve) maga Ferenc pápa foglalta össze az X (korábbi nevén Twitter) közösségi hálón: „A szinódusi út lényege abban az alapvető igazságban áll, amelyet soha nem szabad szem elől tévesztenünk: az a célja, hogy meghallgassa, megértse és a gyakorlatba ültesse Isten akaratát” – olvashatjuk a @Pontifex fiók által a szinódus megnyitásának előestéjén közzétett bejegyzésben. Tehát ennek a nagy közgyűlésnek a rendezőelvei a meghallgatás, a megértés és a párbeszéd. Ez a folyamat példátlan módon „alulról” indult el 2021 októberében a világ minden országának egyházmegyéinek és plébániáinak konzultációjával, majd a kontinentális szakaszban Ázsiában, Afrikában, Amerikában, a Közel-Keleten és Óceániában folytatódott.

Október 4-én nyitó szentmise az új bíborosokkal és a szinódus résztvevőivel

Október 4-én délelőtt, Assisi Szent Ferenc ünnepén, akiről a nevét választotta, Ferenc pápa szentmisével nyitotta meg a közgyűlést a Szent Péter téren. A szeptember 30-i konzisztóriumon kreált 21 új bíboros és a teljes Bíborosi Kollégium koncelebrált a szertartáson. A szinódus mind a 464 résztvevője jelen volt, ebből 365 tag, közülük 54-en nők, akik először rendelkeznek szavazati joggal. Jelen volt a keleti egyházak húsz küldötte és a pápa által kinevezett két kínai püspök is. Mindannyian Sacrofanóból tértek vissza, ahol háromnapos lelkigyakorlaton vettek részt, amelyet Timothy Radcliffe és Ignazia Angelini nővér elmélkedései, a püspökök által celebrált szentmisék és különféle imapillanatok tarkítottak. Mint ez a lelkigyakorlat, újdonság az a gondolat is, hogy emlékezzünk mindenekelőtt a szinódus lelki dimenziójára, amit Ferenc pápa számos alkalommal világossá tett azzal, hogy ez nem „parlament”, sem nem „beszélőterem”. A pápa azt akarja, hogy helyreálljon a tanácskozás „egyházi és nem politikai lelkülete”, kezdve a kommunikációval.

Az új helyszín

Szerdán délután megkezdődött a szinódusi ülés a vatikáni VI. Pál kihallgatási teremben és nem az új Szinódusi aulában, mint régen. A délelőtt során a résztvevők megismerkedhettek az új helyszín berendezéseinek használatával. A különböző körasztalokon felállított kamerák és táblagépek minden jelenlévő számára fordítószoftverrel vannak felszerelve a dokumentumok olvasásához és letöltéséhez, a felszólaláshoz és a szavazáshoz. Ez is egy módja a „papírpazarlás elkerülésének”. A szinódus így környezetvédő arccal mutatkozott be annak is köszönhetően, hogy a szinódusi főtitkárság úgy döntött: a szén-dioxid-kibocsátás egy részét kompenzálja a felhalmozott „karbonadósság” kiegyenlítésére képes projekteknek köszönhetően. Ez szinte „elvárható” lépés is a Laudato si kezdetű teremtésvédelmi enciklikát követő apostoli buzdítás, a Laudate Deum közzétételével összhangban, amely a szinódus nyitónapján jelent meg.

Az első általános kongregáció a pápa köszöntő szavaival

Szerdán délután 16.15-kor kezdődött meg az első általános kongregáció a pápa jelenlétében, aki köszöntőbeszédet mondott, majd Mario Grech bíboros főtitkár és Jean Claude Hollerich bíboros főrelátor tartott előadást. Hollerich bíboros a késő délutáni órákban minden résztvevőnek bemutatta az Instrumentum laborist, a szinódusi atyák és nővérek munkájának alapdokumentumát, amely az egyházmegyei és kontinentális szakaszok közreműködésének eredménye, és amely beszámol az egyházak tapasztalatáról a világban, amelyek háborúk, egyenlőtlenségek, szegénység, visszaélések sebei miatt szenvednek, vagy amelyek a nők és a világi hívők szerepének elismerését és az egyház nyelvezetének megújítását kérik különböző területeken.

Elmélkedések és találkozók

Ezek a fő témák állnak a 21 általános kongregáció és a 35 kisebb csoport munkájának középpontjában. Öt nyelvre (angol, olasz, spanyol, portugál, francia) osztották a csoportokat, amelyek október 5. és 29. között működnek majd. A négy hét során felszólalások hangzanak el a nagy teremben és a különböző kiscsoportokban, elmélkednek majd az egységről, a missziós lelkületről, az egyházi tekintélyről, kidolgozzák a módszereket és a záródokumentumba bekerülő összefoglaló jelentéseket, és mindennap szentmisét mutatnak be a Szent Péter-bazilika Katedra-oltáránál. A szinodalitásról szóló szinódust továbbá olyan sajátos pillanatok jellemzik majd, mint a migránsokért és menekültekért szervezett ima október 19-én a Szent Péter téren, amelyen várhatóan a pápa is részt vesz, valamint a rózsafüzér elimádkozása a Vatikáni kertekben október 25-én. A szinódusi közgyűlés október 29-én ér véget a Szent Péter téren az ünnepélyes pápai szentmisével.

A szinódus magyar résztvevői

A szinódus magyar résztvevői: a magyar püspöki konferenciát Mohos Gábor Esztergom-budapesti segédpüspök képviseli; a keleti katolikus egyházak részéről a magyar görögkatolikus egyházat hivatalból (ex oficio) Kocsis Fülöp hajdúdorogi metropolita érsek képviseli; a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferenciát elnöke Német László belgrádi érsek képviseli; a romániai püspöki konferenciát Kovács Gergely gyulafehérvári érsek képviseli; a pápa személyes meghívása, kinevezése alapján Pál József-Csaba temesvári püspök is tagként részt vesz a szinóduson; valamint a szakértők és a folyamat elősegítői között jelen van az erdélyi Csiszár Klára Antónia pasztorálteológus, a Linzi Katolikus Egyetem tanára.

Salvatore Cernuzio – Somogyi Viktória / Vatikáni Rádió