Néhai Bokor Sándor plébános neve a szélesebb közösség előtt nem ismert, csupán egykori szolgálati helyén a hívek, ismerősei, illetve a 20. századi egyháztörténettel behatóbban foglalkozók számára cseng ismerősen. Szülővárosában, Brassóban május közepén emléktáblát lepleztek le, hogy a kései utódokat, a bolonyai plébánia híveit is emlékeztessék a település szülöttére, aki hitéért adta életét, mindmáig tisztázatlan körülmények között.
Portálunk megkeresésére Fáy Leó-Lóránt brassó-bolonyai plébános elmondta: az emléktábla ötletgazdája a plébániaközösség meg a Történelmi Vitézi Lovagrend volt – szerették volna maradandó jellel is kifejezni a tiszteletüket az 1915. július 15-én született előd emléke előtt. A lelkipásztor rámutatott, Bokor Sándorhoz személyes szálak is fűzik olyan értelemben, hogy a szülőfaluja, Erzsébetbánya plébánosa volt 1947-től 1972-ig, így ő eskette Fáy plébános szüleit, illetve neki is keresztelő papja volt. „Mivel a hite miatt hurcolták el, és emiatt lelte halálát 1972-ben, úgy gondoltuk, legalább egy emléktáblával felhívjuk rá a figyelmet. Ő nem volt különleges – ha fogalmazhatunk így –, egyszerű papként szolgált a szórványban, és az emberek egybehangzó véleménye róla nagyon pozitív volt. Akik emlékeztek rá, mindannyian jó szívvel tették ezt.” – fogalmazott Fáy Leó-Lóránt brassói plébános.
Bokor Sándor egyike a tíz erdélyi vértanúnak, az ő eltűnésének és halálának körülményei mindmáig ismeretlenek és tisztázatlanok. Obermájer Ervin-István plébános, az ügy posztulátora lapunk megkeresésére közölte: „Annyi bizonyos, hogy az eltűnés közvetlen előzménye az erzsébetbányai 1972-es bérmálás és annak körülményei, miszerint nem volt hajlandó engedélyezni, hogy egyik bérmálkozó bérmaapja egy olyan ember legyen, aki a Securitate egyik helyi besúgója volt, és az egyház ellen ténykedett. Június első napjaiban hívatták be a nagybányai rendőrségre Bokor Sándort, ahol nyoma veszett. Ekképpen biztosan megállapítható róla, hogy az egyház tanítása és törvényei védelmezésének vértanúja.” Földi maradványai a Duna-deltából kerültek elő, a chiliai ág szovjet oldaláról 1972. június 13-án. Testét Kolozsvárra szállították, ahol azonnal végső nyugalomra helyezték a Házsongárdban. Obermájer Ervin lapunk kérdésére közölte, Bokor Sándor halálának tényét az akkori állami hatóságok 1972. november 4-én jelentették be az erzsébetbányai plébánián, ahol néhány ruhadarabját és személyes tárgyát is átadták a plébánia egyik alkalmazottjának. A posztulátor jelenleg kutatásokat folytat a pontos történelmi adatok megállapítása érdekében.