E napokban zajlik bukarestben tizenöt állam képviselőinek jelenlétében a 32. alkalommal megrendezett Ortodox Parlamentközi Közgyűlés, amely Görögország kezdeményezésére jött létre, és olyan parlamenti és egyházi képviselőket, teológusokat és más tudományok képviselőit hívta egybe, akik elkötelezettek a keresztény értékek, az ortodox kulturális örökség éltetése mellett, továbbá szeretnék előmozdítani a tagállamok közötti kommunikációt és együttműködést e téren is, illetve olyan kérdésekről folytatnak globális párbeszédet, amelyek a 21. század nagy témáinak számítanak, így az emberi jogok és a békés kapcsolatok állnak a középpontban általában.
A Románia által először elnökölt rendezvény június 2. és 6. között zajlik Bukarestben, a Parlament Palotában, a találkozón részt vevők arra keresik a megoldást, hogy a parlamentek és az egyházi intézmények hogyan működhetnének együtt a mesterséges intelligencia felhasználási irányainak kidolgozásában. Az eseménynek különleges jelentősége van, mivel egybeesik a román ortodox egyház történelmének két fontos mozzanatával: az intézmény autokefáliája (önállósága) elismerésének 140. évfordulójával és a pátriárkai rangra emelésének századik évfordulójával. A közgyűlés június 3-ai, keddi programján Aurel Percă bukaresti római katolikus érsek-metropolita is részt vett, és üzenetet fogalmazott meg a résztvevőkhöz, kifejezve abbéli örömét, hogy a román parlamentben a hit értékeit és a keresztények közötti párbeszédet a megértés, az együttműködés és a béke szellemében népszerűsítik.

„A vallási vezetők és a közélet képviselőinek összefogására irányuló kezdeményezés a közjó iránti felelősség és jövőkép példája. Egy egyre inkább széttöredezett, sokféle kihívással szembesülő társadalomban az egyházak hangjára – a szeretet, az igazság és a remény tanúságtételére – nagyobb szükség van, mint valaha” – hangsúlyozta üzenetében a bukaresti érsek. „Olyan korban élünk, amelyben a technológiai globalizáció, a kulturális mobilitás és a társadalmi válságok magát az emberi méltóságot kérdőjelezik meg. Ebben az összefüggésben a keresztény egyházak közös tanúságtétele prófétai erővé és az összetartozás kötelékévé válhat, amennyiben az evangéliumi értékeken alapul: a felebaráti szereteten, az igazság keresésén, a béke előmozdításán és a legkiszolgáltatottabbak szolgálatán”.
Aurel Percă érsek üdvözölte az Ortodox Parlamentközi Közgyűlés abbéli elkötelezettségét, hogy nemcsak a különböző államok parlamentjei közötti együttműködést, hanem az ökumenikus nyitottságot is előmozdítja, akárcsak azt, hogy Európa elismerje a keresztény értékeket mint az elfogadás és a béke kultúrájának alapját. Az érsek itt utalt Ferenc pápa példájára, aki a felekezetek közötti párbeszéd és a különböző vallású emberek egymáshoz közeledésének szimbólumaként „megmutatta nekünk, hogy az evangéliumhoz való hűség nem elszigetel egymástól, hanem bátran a másik felé küld mindannyiunkat, hogy hidakat építsünk, és begyógyítsuk a történelem sebeit”.
„Krisztus szolgáiként és népeink pásztoraiként arra vagyunk hivatottak, hogy a remény élő jelei és hídépítők legyünk az emberek, a kultúrák és a felekezetek között. Az egységre való felhívás, ahogyan azt Urunk ránk hagyta – »Hogy mindnyájan egy legyenek« (In 17,21) – szent kötelesség és prófétai hivatás marad” – hangsúlyozta beszédének végén Aurel Percă érsek.
A találkozón Daniel, a Román Ortodox Egyház pátriárkája üzenetet intézett a parlamenti képviselőkhöz, amelyben az igazságosság, a béke és az emberi méltóság előmozdítására szólította fel őket. Ioan-Aurel Pop, a Román Akadémia elnöke, valamint más politikai személyiségek, illetve a tudományos és kulturális élet képviselői is felszólaltak.
Forrás: bukaresti érsekség
Fotó: Raluca Emanuela Ene / Basilica.ro