A XIV. Leó pápa 2025 júniusára vonatkozó és egyben első imaszándékát tartalmazó videó június 3-án került nyilvánosságra. Ebben a hónapban a szentatya arra kér bennünket, hogy imádkozzunk azért, „hogy mindannyian vigasztalást találjunk a Jézussal való személyes kapcsolatban, és az ő szívéből tanuljunk meg együtt érezni a világgal”.
A videó egy eredeti, a Szent Szívhez megfogalmazott imát mutat be – ennek magyar fordítását összeállításunk végén is elolvashatják. Ezen ima által kérjük Krisztust, hogy segítsen nekünk jobban megismerni őt, hogy vele maradhassunk, és tanulhassunk az ő szeretetéből; hogy úgy alakítson át minket, hogy ő legyen a célunk a mindennapi élet minden körülményében; és hogy támogasson minket az együttérzés küldetésében, hogy vigasztalását elvigyük a világba. Az imát kísérő képeket a római Jézus Szent Neve-templomban forgatták, ahol a Pompeo Batoni által készített híres Jézus Szentséges Szíve-kép is található, valamint a Fülöp-szigeteki Makatiban található Szent Szív nemzeti kegyhelyen, amely az egész manilai főegyházmegye népszerű vallási célpontja.
Isten szeretetének szimbóluma
Az egyház hagyományosan Jézus Szentséges Szívének szenteli az egész hónapot. Arra hívja a hívőket, hogy Krisztushoz hasonlóan tekintsenek az emberiségre, és az ő szívének érzései szerint cselekedjenek, különösen a leggyengébbek szenvedésének enyhítésével. Krisztus szíve az ő személyének középpontját szimbolizálja. Ebből árad az ő szeretete az emberiségre. Ez Isten szívének misztériuma, aki minden pillanatban meghatódik és kiárasztja szeretetét a világ minden emberére.
Bár a Krisztus Szíve iránti tisztelet mindig is jelen volt a keresztény lelkiségben, új jelentőséget kapott az 1600-as években Szent Alacoque Margit Máriának adott kinyilatkoztatásokkal, amelyeket Szent Claude de La Colombière SJ értelmezése kísért. IX. Pius pápa 1856-ban hozta létre a Szent Szív napját, amelyet 1889-ben XIII. Leó pápa emelt ünnepnappá. A Szent Szív tisztelete témájának négy pápa szentelt enciklikát: XIII. Leó pápa 1899-ben írta meg az Annum Sacrumot, amelyben az egész emberiséget Jézus Szívének szentelte. XI. Pius pápa 1928-ban a Miserentissimum Redemptor című enciklikájában arra hívott bennünket, hogy a szeretet cselekedeteivel jóvátegyük a bűneink által Krisztus Szívén ejtett sebeket. XII. Pius pápa 1956-ban kiadta a Haurietis Aquas című könyvet, amelyben a Szent Szív iránti tisztelet teológiai alapjait vizsgálja. Végül Ferenc pápa 2024-ben megírta a Dilexit Nost, és a Krisztus szíve iránti tiszteletet javasolta válaszként az eldobás és a közömbösség kultúrájára.
Az együttérzésben való növekedés
A pápai világméretű imahálózat nemzetközi igazgatója, Cristóbal Fones kifejtette, hogy XIV. Leó pápa imaszándéka arra összpontosít, hogy a Jézussal való személyes kapcsolaton keresztül növekedjen az együttérzés a világ iránt. „Azáltal, hogy ápoljuk ezt a valóban szoros kapcsolatot, szívünk jobban az ő szívéhez igazodik. Növekszünk a szeretetben és az irgalmasságban, és jobban megtanuljuk, mi az együttérzés. Jézus feltétel nélküli szeretetet tanúsított mindenki iránt, különösen a szegények, a betegek és a szenvedők iránt. A pápa arra buzdít bennünket, hogy utánozzuk ezt az együttérző szeretetet azáltal, hogy kezet nyújtunk a rászorulóknak. Az együttérzés a szenvedés enyhítésére és az emberi méltóság előmozdítására törekszik. Ezért konkrét tettekbe öltözik, amelyek a szegénység, az egyenlőtlenség és a kirekesztés gyökereit kezelik, hogy hozzájáruljanak egy igazságosabb és szolidárisabb világ építéséhez.”
Ima Jézus Szent Szívéhez
Uram, ma a te gyengéd szívedhez jövök,
hozzád, akinek szavai lángra lobbantják a szívemet,
hozzád, aki együttérzést árasztasz a kicsinyekre és a szegényekre,
a szenvedőkre és minden emberi nyomorúságra.
Vágyom, hogy jobban megismerjelek téged, hogy az evangéliumban szemléljelek téged,
hogy veled lehessek és tanuljak tőled,
és abból a szeretetből, amellyel hagytad, hogy
megérintsen a szegénység minden formája.
Megmutattad nekünk az Atya szeretetét azzal, hogy mértéktelenül szerettél minket
isteni és emberi szíveddel.
Add meg minden gyermekednek a kegyelmet, hogy találkozhassanak veled.
Változtasd meg, formáld át, és alakítsd át terveinket,
hogy minden körülmények között csak téged keressünk:
az imában, a munkában, a találkozásokban és a mindennapi rutinunkban.
Ebből a találkozásból kiindulva indíts minket misszióba,
az együttérzés küldetésére a világ iránt,
amelyben te vagy a forrás, amelyből minden vigasztalás fakad.
Ámen.
The Pope Video; Somogyi Viktória / Vatikáni Rádió alapján D. G.