A Pro Cantus Egyesület és a kézdivásárhely-kantai Szentháromság római katolikus plébánia eredetileg a 28. Felső-Háromszéki Kórusfesztivált is kétnaposra tervezte, de Ferenc pápa temetése miatt programváltoztatás mellett döntöttek, így április 26-án (pénteken) csak a kamarakórusok léptek fel.

A főszervező Cantus kamarakórus (karnagy: Fórika Balázs) mellett a kovásznai Pastorala kamarakórus (karnagy: Szántó Kinga), a sepsiszentgyörgyi Pro Musica kamarakórus (karnagy: Sipos Zoltán) és a szintén sepsiszentgyörgyi Vox Humana kamarakórus (karnagy: Szilágyi Zsolt Herbert) léptek fel igen magas színvonalú repertoárral. A hirtelen kialakult helyzetre való tekintettel a kórusok mindenike fekete vagy sötét öltönyben, ruházatban jelent meg a találkozón…( Figyelem! Világi együttesekről van szó, amelyekben másvallású tagok is vannak szép számmal…). A találkozót az elhunyt egyházfő emlékének ajánlották, amit rövid fohásszal, egyperces néma csenddel nyilvánítottak ki, majd a fenti sorrendben mutatták be műsorukat.

A templomi énekkarok fellépésére csak a múlt hét végén, szombaton 10 órától került sor a kantai műemléktemplomban. A találkozót közös imával kezdték, majd egyperces néma csenddel adóztak az elhunyt Ferenc pápa emlékének, ugyanakkor az új pápa, XIV. Leó munkásságára is imában kérték Isten áldását.


A kórusok két-két kórusművet mutattak be. Elsőként a házigazda Szentháromság római katolikus templom énekkara lépett fel (karnagy Fórika Balázs), majd sorra következtek a csernátoni római katolikus templom énekkara (karnagy Lukács Mihály), a kézdialmási római katolikus templom énekkara (karnagy Klára József), az ozsdolai római katolikus templom énekkara (karnagy Vajda Alpár), a gelencei római katolikus templom énekkara (karnagy Kosztándi Botond), a kézdivásárhelyi Maassluis Nyugdíjasklub Rozmaring énekkara (karnagy Hodor Tamás), a kézdivásárhelyi Boldog Özséb római katolikus templom gyermekkara (karnagy Gergely Gábor, zongorán közreműködött: Gáspár István, a Molnár Józsiás iskola nyolcadik osztályos tanulója), kézdiszentléleki Szakács Antal Vegyeskar (karnagy Dávid István), a nyujtódi római katolikus templom énekkara (karnagy Klára József) és a Boldog Özséb római katolikus templom vegyeskara (karnagy Gergely Gábor).

Az idei találkozó üde színfoltja, felemelő momentuma a Boldog Özséb Gyermekkar gyönyörű éneke volt, amely az áhítattal, tisztán éneklő tizenöt csengőhangú gyermek számára méltán érdemelte ki a dalosünnep legnagyobb vastapsát.

A kórusok bemutatkozása után Boros Vilmos, nyújtódi plébános osztotta meg ünnepi gondolatait a kórus szolgálatának fontosságáról, megfizethetetlen értékéről. Felemlítette, hogy templomának orgonáját 2013-ban újították fel sok anyagi áldozattal, de a templomlátogató hívek nagy többsége számára ez nem volt érzékelhető. Sokuknak a műszakilag teljesen újjászületett, új principálsípokkal kiegészített, precízen felhangolt (nem mellékesen: gyönyörű!) orgona semmi különöset nem jelent, de egy zenekedvelő (zeneértő!) ember lelke érzékeli, értékeli a csodát. Örül és hálálkodik ezért.

Egy másik klasszikus példával – mikoris az idős bácsi, a szanatóriumban Alzheimer-kórral kezelt feleségét látogatja rendszeresen, virágcsokorral a kezében, és megkérdik, hogy a felesége felismeri-e, tudja-e egyáltalán, hogy ő kicsoda, azt feleli: „nem. De én tudom, hogy ki ő nekem” – a templomi énekkarok közösségre gyakorolt hatását, a szebbé, felemelőbbé tett liturgiában betöltött felbecsülhetetlen értékű szolgálatát érzékeltette. Rövid biztató-köszönő beszéde tulajdonképpen tolmácsolta a találkozón jelenlévő, kórusukat elkísérő plébánosok véleményét, a saját kórusukkal való viszonyt is.

A kórusok kiváló teljesítményének rövid kiértékelése és a köszönetek elhangzása után házigazda Vargha Béla főesperes-plébános emléklapot nyújtott át a résztvevő kórusok vezetőinek.

Ezután következett a hagyományos közös énektanulás, melynek keretében a közel kétszázharminc énekesből összeállt egyesített kórus, Francesco Meneghello (zene), Pierangelo Sequeri (szöveg) közös szerzeményét, a 2025-ös jubileumi szentév A remény zarándokai című himnuszát tanulta meg alulírotg vezényletével, amelynek magyar szövegét Fábry Kornél és Varga László írták. A találkozó szeretetvendégséggel ért véget.
Fórika Balázs
Fotó: Gál Béla