Gyulafehérváron zajlott az ETDK idei teológia szekciója

0
449
A díjátadón. Fotó: Zorgel László / SIS

Az immár huszonnyolcadik alkalommal megszervezett reál- és humántudományi Erdélyi Tudományos Diákköri Konferenciát (ETDK) május 16-án tartották. A katolikus és protestáns teológia szekció diákjai az említett napon Gyulafehérváron mutatták be tudományos kutatásaik eredményét. A díjkiosztóra Kolozsváron került sor május 18-án, vasárnap.

A konferencia kezdetén Zorgel László elsőéves kispap, szemináriumi diákképviselő és diáktanácselnök köszöntötte a jelen lévő egyetemi hallgatókat és tanárokat. Köszöntőbeszédében kihangsúlyozta, hogy az ETDK nemcsak a szellemi teljesítmény, hanem a közösségi remény ünnepe is, egy reményé, hogy a tudomány nem válik el az embertől, hanem újra rátalál a Teremtő képmására, a gondolkodó lelkében.

Mindezek után, egy rövid közös imával kezdetét vette a konferencia, majd ezt követően Kirner Katalin és Mátyás Emőke Ibolya bemutatták az idei ETDK szakmai zsűrijét: Bodó Mártát (a Verbum Kiadó munkatársa, főszerkesztő, a BBTE óraadó tanára), Balogh Csabát (a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet professzora, rektorhelyettes), Hurgoi Sándor (szemináriumi prefektus, a BBTE óraadó tanára), Tóth Krisztián (a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár főlevéltárosa, doktorandusz), illetve Kovács Ildikó (doktorandusz) alkották.

A megmérettetésen a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet és a kolozsvári BBTE Római Katolikus Teológia Kar diákjai vettek részt; utóbbiak a kolozsvári didaktikai intézet és a gyulafehérvári pasztorálteológiai intézet hallgatói. Az idei versenyre nyolc dolgozattal neveztek be, amelyeket a szakmai zsűri értékelt. A megírt munkákat a szerzők szóban is bemutatták; előadásmódjukkal és a kérdésekre adott válaszaikkal vitakészségüket is bizonyítaniuk kellett a zsűri számára.

A 2025-ös ETDK teológia szekciójára a következő hallgatók neveztek be munkáikkal:

  • Mag Arnold József: A jelen által alakított jövő; az idő felszabadítása
  • Kirner Katalin: Az 1Kir 17,7-15 és 1Kir 19, 1-13 exegetikai vizsgálata az „ugah” fogalom tükrében
  • Bege Lóránd: Péter apostol és a metafizikai kódváltás
  • Imre Balázs Szilamér: A szent és a profán, avagy elidőzés a XXI. században
  • Kászoni Tamás: A csernátoni egyházközség története. A felsőcsernátoni katolikus közösség
  • Egyed Arnold István: A valóság homokszemcséi: A kis herceg magányának és halálának újra értelmezése a posztmodernben, avagy a titkok ismerői a gyermekek
  • Berekméri Virág: Transzcendens lények az Énok-hagyományban. A Qumránban talált Énok könyvének 6-11. fejezetei
  • Tolnai Barbara Júlia: Katartikus élmények szerepe a vallásos életben
  • Kováts Álmos Botond: Esterházy Zsófikája
  • Fekete László Csaba: Filozófia és filmművészet. Nietzsche filozófiája Tarr Béla filmművészetében

A konferencia zárásaként Bodó Márta szólt az egybegyűltekhez, amelyben őszinte hálával megköszönte minden diáknak a részvételt, a munkákba fektetett energiát, és buzdított mindenkit a további kutatásokra és tudományos fejlődésre.

Eredmények

Az eredményhirdetésre és a díjkiosztóra május 18-án, vasárnap került sor Kolozsváron.

Eredmények: I. díj: Kászoni Tamás, II. díj és a Verbum Egyesület különdíja: Kirner Katalin, III. díj: Tolnai Barbara Júlia. Dicséret és a gyulafehérvári szeminárium különdíja: Bege Lóránd. Dicséret: Berekméri Virág.

Az OTDK-n részt vehet: Kászoni Tamás, Kirner Katalin, Tolnai Barbara Júlia és Bege Lóránd.

Seminarium Incarnatæ Sapientiæ bejegyzése és az eredményhirdetés alapján

Fotók: Molnár Balázs / SIS