Ferenc pápa január 26-án, vasárnap az Úrangyala imádság után megemlékezett róla, hogy január 27-én, hétfőn van a holokauszt áldozatainak emlékére rendezett nemzetközi emléknap. Az auschwitzi koncentrációs tábort nyolcvan évvel ezelőtt szabadították fel. Nem lehet sem elfelejteni, sem letagadni a zsidók és más vallású emberek millióinak azokban az években történt kiirtásának borzalmát – szögezte le a pápa, majd „a Rómában élő tehetséges magyar költőnőre” Bruck Editre emlékezett, aki mindezt elszenvedte. Ferenc pápa szavait Tőzsér Endre SP fordításában olvashatják.
Holnap lesz a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja: nyolcvan éve, hogy felszabadították az auschwitzi koncentrációs tábort. A zsidó és más vallású emberek millióinak azokban az években történt kiirtásának borzalma nem feledhető és nem tagadható. Szeretném megemlíteni a Rómában élő kiváló magyar költőnőt, Bruck Edithet. Ő mindezt elszenvedte. Ma, ha akarjátok, meghallgathatjátok őt a Che tempo che fa című tévéműsorban. Derék asszony!
Sok keresztényre is emlékezünk, köztük sok vértanúra. Megismétlem felhívásomat, hogy mindenki működjön együtt, és azon dolgozzon, hogy felszámoljuk az antiszemitizmus csapását, a diszkrimináció és a vallásüldözés minden formájával együtt. Építsünk együtt egy testvériesebb, igazságosabb világot, neveljük a fiatalokat arra, hogy a testvériség, a megbocsátás és a béke logikáját követve mindenki előtt nyitott szívvel éljenek!
Ferenc pápa a Szent Márta Házban fogadta Bruck Editet 2022. január 27-én. Megismerkedésük, barátságuk történetéről ITT írtunk.
A magyar származású írónő hat koncentrációs tábor szörnyűségeit élte túl, majd végül Olaszországban telepedett le. Írói munkássága nemzetközi hírű, az élő emlékezet tanúja ő, aki a római iskolákban tanúságtételét megosztja a fiatalokkal: legyenek tudatában a múlt borzalmainak, hogy ez a rémség soha többé ne fordulhasson elő. A rasszizmus, az antiszemitizmus kiirtása fontos feladat ma, amikor az ifjabb nemzedék sokszor nem is tud a holokausztról, feléledni látszik az erőszak például az interneten. Ferenc pápa először 2021 februárjában találkozott Bruck Edith-tel, miután az L’Osservatore Romano című vatikáni napilapban olvasta a vele készült interjút a náci haláltáborokban átélt borzalmakról. „Azért jöttem el, hogy megköszönjem tanúságtételét, és lerójam kegyeletemet a náci populizmus áldozatául esett vértanú nép előtt” – mondta akkor a pápa, hozzátéve, hogy az emberiség nevében kéri az Úr bocsánatát. Az argentin pápa azóta sem szűnt meg elismételni ezt.
Vatican News, Magyar Kurír