Bízd rá magad, veled vagyunk

0
46

Veled vagyunk minden élethelyzetben. Ha bajban vagy, azért, ha fejlődnél, azért. Több mint 200 szervezet keresztény értékrendű, támogató lehetőségei és programjai közül válogathatsz weboldalunkon. Nem vagy egyedül! Ezt olvashatja, aki a bizdramagad.hu oldalra kattint.

Az oldalon nagyon szimpatikus, hogy megoldást keresnek, ezt kínálják a legváltozatosabb témákban: párkapcsolat, gyermekvállalás, gyermeknevelés, érzelmi-pszichológiai támogatás, gyászfeldolgozás, pszichológiai támogatás, lelkigondozás, hitélet, speciális élethelyzetek, függőségek.

Küldetésük leírásánál olvashatjuk: ,,Nehéz dolog a bizalom. Kell hozzá bátorság, lendület, ami az ismeretlenbe ugrásra késztet, kell hozzá a másikba vetett hit, hogy bízni mégis érdemes és jó tapasztalat arról, hogy a másik tud segíteni, megtart és erőt ad, amikor nehéz. A bizalmon alapul a Bízd Rá Magad! kezdeményezése is. Egyrészt bíznunk kell egymásban, a közösség erejében, hogy lesz megoldás gondjainkra. Másrészt pedig bíznunk kell Istenben, merni kell rábízni a terheinket és hinni a megbocsátásban.” A továbbiakban leírják: több, mint százötven, elsősorban katolikus segítő szervezetet, „jó gyakorlatot” mutatnak be az oldalon, olyanokat, akik támaszt, kapaszkodót tudnak nyújtani (segélyhívó, pszichológiai és mentálhigiénés segítség, önsegítő kör, lelkigyakorlat, lelki vezetés, zarándoklat, tanfolyam, online társkereső, betegápoló közvetítő szolgáltatás stb.).

Néhány cím a cikkgyűjteményükből: Az anyák nem a halandóságnak szülnek, hanem a halhatatlanságnak; Telefonkönyv karácsonyra – másnak talán semmiség, ami a nélkülözőnek öröm; Vízkereszt ünnepének titka: Örvendezzünk az Úr megjelenésének ebben a világban

A vállalkozás felkeltette a figyelmemet, és megnyugtató, a bizalmat erősítő volt, hogy a honlapon található címre küldött érdeklődésemre azonnal érkezett is a válasz. Minthogy nem segítséget kértem, hanem a vállalkozás egészére voltam kíváncsi, a honlapot és a mögötte rejlő munkát akartam olvasóinknak bemutatni, kérdéseket fogalmaztam meg.

Interjúkérdéseimre Soósné Erdő Klára szolgálatvezető válaszolt (Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Családpasztoráció, Bízd Rá Magad Szolgálat).

Kik, mikor, milyen gondolatoktól vezetve kezdeményezte a Bízd Rá Magad honlapot?

2016 telén a Hetvenkét Tanítvány Mozgalom mintegy húsz fős család munkacsoportja a családban élők jelenét és jövőjét szívén viselő nemcsak lelkes, hanem a témában szakemberként is jártas édesanyákból és édesapákból állt össze. Közel kilenc hónapnyi közös gondolkodás után kristályosodott ki, hogy mi lehetne az a projekt, amivel  elsősorban katolikus környezetünket segíteni kívánjuk.

Először a ,,diagnózissal” kellett szembesülnünk: a mi katolikus környezetünkben sincs semmi másképp! SŐT! A családi élettel (családalapítás, házasság, válás, gyerekszám, elköteleződés stb.) kapcsolatos társadalmi változások a mi ,,intaktnak, sebezhetetlennek” hitt környezetünket sem kímélik; gyermekeinket nagyjából ugyanazok a külső hatások érik; vallássoságukra, viselkedésükre, döntéseikre ugyanazok a viselkedésbeli normák és értékek hatnak.

A helyzetértékelés után beazonosítottuk és nevén neveztük az emberi életút során felmerülő nagyobb problémaköröket a fogantatástól a halálig. Legjobb tudásunk és szakmai kapcsolataink révén ezekhez összeszedtük az egyes területeken már nagy tapasztalattal rendelkező főként katolikus vagy katolikus szellemiségben működő szervezetek neveit, valamint összegyűjtöttük a valós segítséget és megoldást kínáló jó gyakorlatokat is. Sok szakembert személyesen is meghívtunk. Ezután az összeállított listán szereplő nevek, címek, honlapok és az ellátott feladatok tisztázását, pontosítását végeztük el, majd az egyházi jóváhagyást követően, a katolikus egyház erkölcsi és anyagi támogatása mellett 2020-ban, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus évében indítottuk el a bizdramagad.hu portált.

2023 januárjától — a korábbi, mozgalmi kereteinket kinőve — az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye családpasztorációjának részeként folytatjuk az oldal fejlesztését, üzemeltetését és a hozzá kapcsolódó közösségszervező, segítő szolgálatot.

Hogyan működnek, kik végzik a munkát?

A konkrét segítő tevékenységeket, szolgáltatásokat azok a szervezetek, közösségek végzik, akik az oldalon szerepelnek. A szolgálatunk feladata a mai kor követelményeinek megfelelő, esztétikus, tematizált, könnyen átlátható és kereshető, online felület, naprakész információk és elérhetőségek biztosítása megfelelő minőségbiztosítással, hogy a segítséget kereső ember valóban biztonságos közegben kaphasson támogatást. Emellett a cikkeink az emberi életút során felmerülő normatív krízisekre, kihívásokra, nehézségekre, vagy akár csak új élethelyzetekhez adnak támogatást, szakértői információkat, illetve esetpéldáink, tanúságtételeink a szemléletformálást segítik, bátorítást adnak a problémák gyökerének felismeréséhez, a változáshoz, a segítségkéréshez, a fejlődéshez.

Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyén belül a Bízd Rá Magad Szolgálat csapatát egy nagyon szűk (néhány fős) elkötelezett mag és egy ennél jóval nagyobb számú, lelkes, hívő önkéntesekből álló munkacsoport alkotja, melyben számos szakma képviselői megtalálhatóak a pszichológustól a szociológuson át az újságíróig és rendezvényszervezőig.

Hogyan választanak témákat, kik a szakértők?

Számos szerzővel dolgozunk együtt, akik pl. hitéleti témákban katolikus papok, szerzetesek, lelkigondozók, lelkivezetők, hitoktatók vagy éppen tanúságtevők, egyéb területeken az adott témák szakértői (elsősorban az oldalon szereplő szervezetek szakemberei) és további pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, párterapeuták stb.

A témaválasztásunkkal részben igyekszünk kapcsolódni az egyházi év főbb témaköreihez és az ünnepekhez, egyházi aktualitásokhoz (szentté avatás, idősek világnapja, stb.), illetve az év adott időszakában sokakat foglalkoztató témakörökhöz (gyermektáborok, magány, házasság hete stb.). Emellett számos ,,időtlen” témánk van, melyeket úgy próbálunk elosztani az év során,  hogy olvasóink — legyenek ifjabbak vagy idősebbek, egyedül-, vagy párkapcsolatban élők, hívők vagy hitüket nem gyakorló, de a hitre és Isten felé nyitott emberek — megtalálják az őket, családjukat, ismerősi körüket és közösségeiket foglalkoztató témákat az egész év során.

Mérhető, látható, érzékelhető a hatás, vannak megkeresések, visszajelzések?

Igen, hála Istennek az elmúlt négy év alatt folyamatosan és nagy ütemben bővül a segítői közösségünkbe tartozó  partnerszervezeteink száma (négy év alatt a kezdeti 50 körüli szervezetről mára már meghaladja a 250 szervezetet) és ezzel együtt az oldal olvasottsága, népszerűsége is folyamatosan nő. Nagyon népszerű a programajánlónk, ahol szervezeteink éppen aktuális, értékes programkínálatából válogathatnak az érdeklődők, legyen az lelkigyakorlat, zarándoklat, tanfolyam, konferencia stb. Az önkéntes munkákat kínáló aloldalunkat is nagyon sokan látogatják, amiért különösen is nagy hála van bennünk, hisz így olvasóink saját szolgálatukkal is bekapcsolódhatnak az egymást segítő misszióba, ezzel támogatva másokat és erősítve a közösséget is. Támogatás aloldalunkon számos további módon is bekapcsolódhat bárki a munkánkba.

A bizalom építése sosem egy gyors folyamat így mi is lassan, de hittel és nagy kitartással építkezünk.

A megkeresések kapcsán az elsődleges célunk, hogy az oldalra látogatók maguk is meg tudják találni a problémáikra, nehézségeikre, fejlődési igényeikre a megfelelő ,,társat” és programot, attól függően, hogy épp mit tudnak elfogadni, mire van szükségük, ezért nagy hangsúlyt helyezünk a tematizálásra, a jó kereshetőségre. Emellett sokan írnak nekünk, mert pl. gyóntatójuk, lelkivezetőjük javasolja nekik, hogy keressenek meg minket és kérjenek tanácsot hogyan induljanak el, milyen lehetőségeik vannak. Így online ügyfélszolgálatunkon keresztül további, személyre szabott javaslatot tudunk tenni, hogy az adott helyzetben kit érdemes megkeresni, ki tudna leginkább segíteni.

Úgy látszik, sokféle közösség tartozik ide, sokféle segítség kínálkozik — ezek egyenként kínálják segítségüket, vagy vannak közös, esetleg nem online alkalmak?

Elsősorban az online szolgáltatás a célunk és a kapacitásaink is ezt teszik lehetővé, de igazán nagy öröm számunkra, amikor a személyes találkozásra is lehetőséget tudunk biztosítani. Minden évben számos katolikus rendezvényen vagyunk jelen, mint például a NEK, a Kattárs, illetve további egyházmegyei és plébániai napokon, családpasztorációs, életvédő konferenciákon, szakmai napokon kiállítói standdal, előadásokkal, kvízekkel, játékokkal, workshopokkal és főként értő figyelemmel és nagyon sok jó szóval fogadjuk a látogatókat. Mérhetetlenül megtisztelő és megindító az emberek nyitottsága és bizalma felénk.

Emellett már két alkalommal szerveztünk több mint ezer pár aktív, négyhetes részvételével országos párkapcsolaterősítő játékot (Élménytér néven) és előadás sorozatot, illetve több nagyszabású, egész napos programot a partnerszervezeteink részére.