Meseterápiás foglalkozások a Gyulafehérvári Caritasnal

0
144
Fotó: Gyulafehérvári Caritas

A Hargita megyei komplex gyerekprogram által elnyert Communitas projekt célja a szervezetnél dolgozó szakemberek számára szervezett képzés volt. A résztvevők munkájuk szempontjából hasznos, alkalmazható és gyakorlatias tudást sajátítottak el. A pályázat célcsoportját a szervezetnél dolgozó pedagógusok, pszichológusok, szociális munkások és gyógypedagógusok alkották, akik az oktató-fejlesztő munkájukat és módszertani ismereteiket bővítették, hozzájárulva elméleti és gyakorlati tudásuk fejlesztéséhez. Az alkotó-fejlesztő meseterápia-képzés 16 órás volt, amelyben 17 caritasos kolléga vett részt. A célcsoport másik részét azok a kliensek alkották, akik számára a szakemberek tevékenységeket szerveztek tematikus nap, meseműhely, prevenció és workshop formájában hátrányos helyzetű gyerekek, fiatalok és szenvedélybetegek számára.

Október és november folyamán a pályázat Székelyudvarhely, Korond, Etéd, Zetelaka, Gyergyószentmiklós településeken valósult meg.

A képzésre szeptember 16-17-én került sor, amelyet Szabó Enikő meseterapeuta tartott Székelyudvarhelyen a nappali központban. A két nap során számos mesével ismerkedhettek meg a résztvevők, amelyek hozzásegíthetnek a mindennapi munkához, alkalmazni lehet érzékenyítésre, erőforrás-megtalálásra, konfliktuskezelésre. A képzés során elméleti és gyakorlati tudást, számos könyvajánlatott kaphattak a résztvevők.

A projekt keretében két workshopot tartottak, amelyek során olyan meséket választottak, amelyek releváns témákat és problémákat tártak fel a kliensek életéből. Ezek a történetek lehetőséget adtak arra, hogy a résztvevők a „beteg lélek” állapotával kapcsolatos érzelmeket és folyamatokat felismerjék, és a mese szimbólumain keresztül saját szenvedéseik gyökerét, valamint a lehetséges megoldásokat is megtalálják. A mesék hallgatása így a belső gyógyulás eszközévé vált.

A műhelymunkák során a Metamorphoses meseterápiás módszer alkotó-fejlesztő megközelítését alkalmazták. A résztvevők konfliktuskezelési és a szenvedélybetegségekkel kapcsolatos zaklatás elkerülésére irányuló megküzdési stratégiákat sajátítottak el. A foglalkozások során fokozatosan elkezdték a valósághoz való alkalmazkodást, miközben olyan működési mechanizmusokat építettek le, mint a problémák tagadása, a károk minimalizálása, a figyelemelterelés, a felelősségvállalás elkerülése. Továbbá jelentős fejlődést értek el a konfliktusmegoldási technikák elsajátításában és a szenvedélybetegség okozta nehézségek kezelésében. A projektben összesen 18 szenvedélybeteg személy vett részt.

Meseműhely négy településen

A célcsoport a 6–16 éves hátrányos helyzetű gyerekekből álló csoport volt. A négy településen 2 órás tevékenységek valósultak meg, amelyeken összesen 116 gyerek vett részt. A tevékenység során meseországba utaztak, ahol egy érdekes történettel ismerkedtek meg, amely az összetartozásról, toleranciáról, együtt gondolkodásról, csoportmunkáról szólt. A jelmondat akár az is lehetett volna, hogy „egységben az erő”. A gyerekek egy állatmesével ismerkedtek meg. A mese elmondása után visszarepültek a való világba, majd mindenki kiragadhatott egy képet a meséből, amely őt a legjobban megérintette és megoszthatta társaival. Ezután „meselánc” következett: együtt mesélték újra el a mesét, felhasználva élménypedagógiai, drámapedagógiai, valamint Kett módszeres elemeket. A tevékenység végét azzal zárták, hogy a gyerekek elmondták, ők melyik állattal azonosulnának és miért, valamint leszűrték a mese fontosabb üzeneteit. A tevékenység célja az érzelmi intelligencia fejlesztése, a képzelőerő fejlesztése, a tolerancia irányába való érzékenyítés volt, valamint annak az érzékeltetése, hogy mindenki értékes, hasznos része a csoportnak, társadalomnak. Ugyanakkor kiemelték a közösség megtartó erejének a fontosságát is.

Összességében elmondható, hogy a tevékenységek sikeresek voltak, a gyerekek érdeklődve hallgatták végig a mesét. Nagyon tetszettek nekik az élménypedagógiai és drámapedagógiai elemek. Mivel ezen gyerekcsoportok érzelmi intelligenciája nagyon fejletlen, ezért néhányuknak nagy nehézség volt megragadni egy-egy meseképet, beszélni érzéseikről.

Függőségmegelőző prevenciós foglalkozást is tartottak 14-16 éves fiataloknak a meseterápiás módszer alkalmazásával. A függőség és a meseterápia közötti kapcsolat alapja, hogy a mesék és történetek segíthetnek a belső konfliktusok feldolgozásában, amelyek a szenvedélybetegségekkel összefüggésben jelenhetnek meg. A mesék a szimbolikus nyelven keresztül segítettek a diákoknak új perspektívákból megérteni a függőség okait, valamint a változás lehetőségeit. A prevenció meseterápia által lehetőséget adott arra, hogy a diákok a történetben megjelenő hősöket és szereplőket azonosítva új viselkedési mintákat fedezzenek fel. A folyamat során a diákok érzelmi kifejezőkészsége is fejlődött. A diákok visszajelzései alapján a foglalkozás érdekes, izgalmas, kreatív és hangulatos volt. Mindezeket figyelembe véve érdemes a továbbiakban is folytatni a prevenció meseterápiás módszerrel való alkalmazását. A hat alkalom során összesen 116 fiatalt értek el a prevenciós tevékenységekkel.

Forrás: Köntös-Köpal Orsolya/Gyulafehérvári Caritas