Mit tett a Szentszék a magyar zsidók védelmében?

0
158

Nemzetközi konferenciát tartottak Rómában, a Collegium Hungaricumban, amelynek keretében a holokauszt üldözötteire és az Apostoli Szentszék őket segítő tevékenységére emlékeztek.

Nyolcvan évvel ezelőtt borzalmas tragédiának volt a színtere Magyarország és Európa: ártatlan emberek, zsidók millióit üldözték, fosztották meg jogaiktól és hurcolták végső megsemmisítésre haláltáborokba pusztán származásuk, faji hovatartozásuk miatt. A zsidó származású emberek közül nagyon sokan az Apostoli Szentszéknél kerestek menedéket az üldözés, jogfosztás elől, és a Szentszék nem is hagyta cserben őket. Erről emlékezett meg a november 19-én a római Collegium Hungaricumban tartott rangos nemzetközi konferencia, amelyet Tóth Krisztina, a Vatikáni Magyar Levéltári Kirendeltség vezetője szervezett 80 évvel a holokauszt után A szentszéki diplomácia a zsidók védelmében: a magyar példa (A 80 anni dall’Olocausto. La diplomazia della Santa Sede in favore degli ebrei: il caso degli ungheresi) címmel.

A konferencia rendezőpartnerei a Vatikáni Magyar Levéltári Kirendeltség, a Szentszéki Magyar Nagykövetség, a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL), a Holokauszt Emlékközpont és a Collegium Hungaricum voltak. Védnökei a Vatikáni Apostoli Levéltár és a Jézus Társasága Római Levéltára. Mind az előadók, mind a moderátorok, mind a köszöntőbeszédet mondók sorában voltak zsidó és katolikus vallásúak is, ami elősegítette a párbeszédet, a közös múlt együttes tanulmányozását. A rendezvényt Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija és Megyeri Jonatán rabbi, Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki nagykövet, valamint Lantos Krisztina, a Collegium Hungaricum igazgatója nyitotta meg.

Köves Slomó videoüzenetében a történelem ismeretének, tanulmányozásának fontosságát emelte ki a holokauszt kontextusában az egyes emberek szintjén. Erdő Péter bíboros hangsúlyozta, hogy a valódi tudomány inkább okokat, mint kollektív felelősséget keres, illetve hogy azért kell küzdeni, hogy ezek a borzalmak soha ne ismétlődhessenek meg. Végül Megyeri Jonatán rabbi arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a genocídium azáltal emelkedik ki a többi közül, hogy a zsidók akaratlagos, nagyarányú, ipari megsemmisítésére irányult, és hogy a múltból tanulni kell, nem szabad, hogy csak szlogen maradjon a „soha többé”.

A három szekcióból álló konferencia első szekcióját Giordana Terracina, a LUISS Egyetem (Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli) professzora moderálta. Az első előadó Tóth Krisztina, a Vatikáni Magyar Levéltári Kirendeltség vezetője volt, aki bemutatta a 2022. november 30-án a magyar zsidók 20. századi üldözése vatikáni forrásainak feltárására több magyar tudományos intézmény részvételével megalakult, általa koordinált kutatócsoport tagjait és a főbb feltárt fondokat, számos példát hozva egyéni tragédiákra és megmenekülésekre. Felhívta a figyelmet arra, hogy munkájuk eredménye már kötetben is megjelent (Időablakok. Válogatás a szociális testvérek második világháborús feljegyzéseiből, dokumentumaiból, Budapest, 2024, szerk. Petrás Éva). Rámutatott: a történészek azon dolgoznak, hogy kutatásuk révén nevet és arcot adjanak az áldozatoknak.

Ezt követően a magyar kutatócsoport tagjai tartottak előadásokat, bemutatva kutatási eredményeiket. Karsai László szegedi professor emeritus, a HUN-REN TK Kisebbségkutató Intézet által delegált kutató két hónapot töltött 2023 őszén a Pápai Államtitkárság Történeti Levéltárában és a Jézus Társasága Római Levéltárában kutatással. Ennek során figyelt fel eddig publikálatlan dokumentumokra, amelyek az Actes et documentsből és más forráskiadványokból kimaradtak, és amelyek új megvilágításba helyezik azt, hogy a Pápai Államtitkárság mikor értesült a zsidók tömeges deportálásáról, illetve XII. Piusz pápa miért nem szólalt fel nyilvánosan a deportálások ellen.

Végül az első szekciót a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) munkatársának, Csonka Laurának az előadása zárta, aki az MNL iratanyaga alapján arra mutatott rá, hogy a semleges országok diplomatái és a Vöröskereszt a legnagyobb és legszervezettebb diplomáciai mentőakció keretében hogyan mentették az üldözötteket Magyarországon a nyilas hatalomátvételt követően.

A második szekciót az Institutum Historicum Ordinis Praedicatorum, a római domonkos történeti intézet igazgatója, Viliam Štefan Dóci OP moderálta. A szekció Közép-Kelet-Európa kontextusában vizsgálta a témát. Matteo Luigi Napolitano, a Molisei Egyetem professzorának átvezető előadása nyitotta meg a sort, aki Angelo Rotta budapesti apostoli nuncius és a nunciatúra első titkára, Gennaro Verolino embermentő tevékenységéről beszélt. Őt Jakab Attila, a Holokauszt Emlékközpont kutatója követte, aki a Vatikáni Apostoli Levéltárban végzett kutatásai eredményét összegezte, szintén egy pápai követ, Andrea Cassulo bukaresti apostoli nuncius embermentő tevékenységén keresztül, aki mindent megtett az üldözött zsidók érdekében a román hatóságoknál. Kiváló kapcsolatot ápolt Alexandru Şafran főrabbival, és neki volt köszönhető, hogy 1943-ban nem deportálták a romániai zsidókat Transznisztriába. Végül a harmadik előadó, Peter Slepčan, a pozsonyi Comenius Egyetem professzora a szlovák zsidóság deportálásáról, illetve a szlovák püspöki kar magatartásáról beszélt, amely 1941 és 1944 között nyolc alkalommal emelte fel szavát nyilvánosan a zsidók jogfosztása ellen. Az előadó a budapesti apostoli nunciatúrával való együttműködésükre is kitért. A szekciót az eszmecserének teret adó fogadás követte, kóser ételekkel.

A harmadik szekció, melyet Landry Védrenne párizsi missziós pap moderált, Nyugat-Európa, valamint a nagyvilág irányába tágította ki a Szentszék zsidómentő tevékenységének vizsgálatát. Yagil Limore, a Sorbonne professzora a francia püspökök zsidók mentésében játszott szerepéről tartott előadást: a 80 püspök közül 60 vett részt e tevékenységben, hatan nyilvánosan is megszólaltak az érdekükben. Rámutatott a Szentszéki Államtitkárságon működő zsidómentő irodával való kapcsolatukra, illetve arra, hogy a Vatikán nagy összegeket küldött a II. világháború alatt, hogy az ott internáltakat, köztük nőket és gyerekeket megmentse. A második előadó, Sergio Favretto a Giovanni Goria Alapítvány képviseletében áttekintést adott az olaszországi zsidómentés rendkívül gazdag forrásanyagáról, amely nem pusztán a szentszéki levéltárakban, hanem például a genovai, torinói, milánói érsekek hagyatékában, az olasz Actio Catholica anyagában, különféle szerzetesrendek levéltáraiban maradt fenn, majd több példát hozott az olasz–francia és az olasz–svájci határon zajlott embermentésre. A konferenciát Johan Ickx, a Szentszéki Államtitkárság Történeti Levéltára igazgatójának előadása zárta, aki térképekkel illusztrálva bemutatta azt a kiterjedt római-laziói, olaszországi és nemzetközi hálót, amelyen keresztül az Apostoli Szentszék XII. Piusz pápa utasítására az üldözötteket mentette.A konferencián méltó módon megemlékeztek a 80 évvel ezelőtt deportáltakról és az Apostoli Szentszéknek a megmentésük érdekében végzett fáradozásairól.

Forrás: Magyarország Szentszéki Nagykövetsége/Magyar Kurír

Fotó: Magyarország Szentszéki Nagykövetsége; Várhelyi Klára/Collegium Hungaricum