Két példakép: Assisi Szent Ferenc szellemisége Boldog Paul Joseph Nardini életében

0
34
Mallersdorfi Ferences Nővérek • Illusztráció: archív fotó/romkat

Assisi Szent Ferenc alakja különleges fényforrásként ragyog a középkori Európa sötétségében, és élete, tanításai napjainkban is inspirációul szolgálnak. Az a lemondás, alázat és mély hit, amely jellemezte őt, olyan értékeket képvisel, amelyek segíthetnek eligazodni a modern világ kihívásai között is.

Több mint 600 évvel később élt Boldog Paul Joseph Nardini. Szent Ferenc szellemiségét követve, mint pirmasensi plébános felkarolta és segítette a szükségben szenvedőket, a későbbiekben pedig megalapította a Szent Családról nevezett Szegény Ferences nővérek szerzetesközösségét. E két különböző korban élő személyiség életútja között több hasonló vonást is felfedezhetünk, mint az alázat, a szegénység és a szegények iránti elkötelezettség. Bár évszázadok választják el őket, Nardini példája méltán hasonlítható Szent Ferencéhez, hiszen életükkel és cselekedeteikkel mindketten a keresztény hit és a szolgálat lényegét kívánták megélni és átadni, bár különböző módon. Míg Szent Ferencnél a szegényekkel való közösségvállalás megelőzi a szolgálatot, addig Nardini életében a karitatív tevékenység került előtérbe. Azt is mondhatnánk, hogy a szegénséghez való viszonyulás két arcát mutatták be nekünk. Ezzel természetesen nem szeretnénk olyan kijelentést tenni, mintha Ferenc életében nem lett volna helye a szegények segítésének, hiszen számos írásban olvashatjuk, hogy maga ápolta a leprásokat. De az élettörténetéből mégis úgy tűnik, hogy számára elsődlegesebbnek számított a közösségvállalás, mint a nyomor megszüntetése.

A következőkben arra hívjuk az olvasókat, hogy részletesebben is tekintsünk rá e két személy életrajzában fellelhető hasonlóságokra és arra, hogy napjainkban mi az, amit eltanulhatunk tőlük.

A szegények iránti mély együttérzés

Szent Ferenc életében kiemelt szerepet kapott a szegények és kirekesztettek szolgálata. Akárcsak Ferenc, Nardini is a legkiszolgáltatottabb emberekhez fordult segítségért, élete során többször is szembeszállt a saját kényelmével, hogy másokon segítsen. Nardini felismerte, hogy az egyház hivatása nem csupán a vallásos tanok hirdetése, hanem a rászorulók megsegítése.

A közösségi élet és a testvériség eszménye

Szent Ferenc a „kisebb testvérek” közösségét hozta létre, amelyben az alázat és az egymás iránti szeretet voltak az alapvető értékek. Nardini megalapította a Szegény Ferences Nővérek közösségét, amely később Nardini Nővérek vagy Mallersdorfi Ferences Nővérek néven vált ismertté. A nővérek feladata az lett, hogy elkötelezetten segítsenek a betegek, idősek és szegények gondozásában. Ez a közösségi szolgálat megerősítette a testvériség szellemiségét, amelyben a nővérek együtt, Ferenc példáját követve szolgáltak és szolgálnak napjainkban is.

Egyszerűség és szegénység

Mind Szent Ferenc, mind Nardini elutasították az anyagi javakat és a világi kényelmet. Ferenc teljesen lemondott a vagyonáról, hogy szegényként szolgálhasson, míg Nardini az alázatos életet választotta, és a vagyonát a rászorulók megsegítésére használta. Az egyszerű életet vallották, és hirdették, hogy a lelki értékek sokkal nagyobb gazdagságot jelentenek, mint az anyagi javak.

Példamutató hitélet és hiteles keresztény élet

Szent Ferenc és Nardini életében egyaránt megjelenik a hit megélése a mindennapi cselekedetekben. Mindketten arra törekedtek, hogy az evangéliumi tanításokat ne csak szavaikkal, hanem életükkel is megéljék és közvetítsék. Ez a hitelesség és elkötelezettség a mai kor számára is rendkívül fontos példát jelent, hiszen nem csupán szavakkal, hanem éltükkel is hirdették az evangéliumot.

A béke és szeretet szelleme

Mindketten az önzetlen szeretetet helyezték életük középpontjába, és olyan világra vágytak, amelyben mindenki egyenlő, és ahol a konfliktusok helyett az egymás iránti tisztelet és megértés kap helyet.

Összegzésként elmondhatjuk, Assisi Szent Ferenc és Paul Joseph Nardini életének számos közös vonását fedezhetjük fel, amelyek középpontja és forrása az evangéliumi értékek hirdetése és megélése. Nardini a modern kor keresztényeként tekintett vissza Ferenc példájára, és az ő szellemiségét igyekezett átültetni saját idejének kihívásaira. Az alázat, szegénység, szeretet és a közösség iránti elkötelezettség olyan értékek, amelyeket mindketten képviseltek, és amelyeket a mai kor embere is tanulhat tőlük, hogy egy békésebb, szeretetteljesebb világot hozzon létre.

Útra való kérdések:

  • Ki az, akire én felnézek? Élete példaként szolgálhat nekem?
  • Krisztus ezen a héten mire hív engem?
  • Ezen a héten naponta elmélkedhetek az evangélium szavaival, meghallva azt, hogy mire hív engem a mai korban Krisztus!

M. Klarissza ferences nővér

Az írás rövidített változata megjelent a Vasárnap 2024/44-es számában.