A mai Krassó-Szörény megyében, a Berzava folyó mentén elterülő hegyvidéki település, amelyből a Boksánbánya városa kifejlődött, már az ókorban is lakott volt. A történelem úgy hozta, hogy a helység jelenlegi római katolikus közösségének megalapítói a 18. század elején ide érkezett ausztriai, csehországi és morvaországi német telepes családok voltak. Hitüköz hű emberek lévén, nem sokkal azután, hogy letelepedtek, 1723-ban megalapították a római katolikus plébániát is.
Az 1948-ban és 1900-ban megjelent egyházmegyei schematizmus szerint a közösség első templomát ugyancsak 1723-ban, tehát háromszáz évvel ezelőtt építették. A templomot Szent Flórián oltalmába ajánlották, később a titulusa a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása lett. Ez az első templom a harcok során nagyon megrongálódott, így többször újjáépítették. A temesvári jezsuiták naplójából kitűnik, hogy 1727-ben Bettendorffi Valentiniani János Fülöp volt a boksánbányai plébános.
A tricentenárium alkalmából július 22-én, szombaton 10 órai kezdettel Pál József Csaba megyés püspök ünnepi szentmisét mutatott be a boksánbányai templomban. Koncelebrált Nicolae Tutaș resicabányai görögkatolikus esperes, Cristinel Balan lovrini plébános, Augustin Bărbuț OC oravicabányai plébános, Francisc Lisi lugosi diakónus. A liturgia zenei szolgálatát a helyi templomi énekkar látta el.
A szentmise kezdetén a megyés püspököt, a lelkipásztorokat, Patriciu Mirel Pascu polgármestert, Perian Sorin alpolgármestert, a tanácsosokat, Erwin Josef Țiglát, a Hegyvidéki Bánsági Német Fórum elnökét, a grazi vendégeket és minden jelenlévőt Emil Alin Irimiciuc helyi plébános köszöntötte.
,,Ezek most a hálaadás pillanatai. Háromszáz éven keresztül annyi minden történhetett, és a közösség mégis kitartott, jelen van, és Isten jelen van a közösségben, amiért hálát adunk neki. Istennek nem az a fontos, hogy mekkora a közösség, mert neki minden ember értékes. A boksánbányai közösségnek sikerült hitben megélnie ezt a háromszáz évet” – mondta bevezetőjében a főpásztor.
Német, magyar és román nyelvű szentbeszédében a megyés püspök kiemelte: az egyházközség olyan, mint egy élő szervezet, ahol a tagok között szoros kapcsolat van. ,,Amikor visszagondolunk arra, hogy háromszáz éve alapították ezt az egyházközséget, akkor a gyökereinkre gondolunk. Igaz, a mi gyökereink sokkal mélyebbre hatolnak, egészen Jézus Krisztusig visszanyúlnak, sőt, még az Ószövetségbe is, de ez a közösség háromszáz évvel ezelőtt kezdett el gyökerezni, és azóta fejlődik. Amikor a szentatyát a 2018-as ad limina látogatáson megkérdeztük, hogy fontosak-e a hagyományok, a tradíciók, akkor ő azt mondotta: igen, a gyökerek fontosak, de vigyázni kell, mert egy fa nem nézi mindig a gyökereit, hanem a gyökereit arra használja, hogy gyümölcsöt teremjen. És akkor van rendjén, ha úgy nézünk vissza erre a háromszáz évre, hogy ebből erőt merítsünk és jó gyümölcsöket teremjünk.”
A szentmise végén Irimiciuc Emil Alin plébános köszönetet mondott a közösségnek, mindazoknak, akik részt vettek és hozzájárultak a jubileumi ünnepség megszervezéséhez. Mint a plébános megemlítette, sokan vannak, akik már nem tartoznak ehhez a közösséghez, elhagyták Boksánbányát, de itt keresztelték meg őket, itt kapták meg a hitet. Ugyanakkor a plébános köszönetet mondott a Német Demokrata Fórum tagjainak és az ausztriai Grazban működő Páli Szent Vince Egyesület tagjainak, akik a boksánbányai vincés csoporttal együttműködve, őket támogatva, táborokat szerveznek a gyermekeknek és számos karitatív akcióban részt vesznek.
A továbbiakban Erwin Josef Țigla, a Hegyvidéki Bánsági Német Demokrata Fórum elnöke röviden ismertette a település és a boksánbányai római katolikus közösség történetét. ,,A temesvári egyházmegye egyik legrégebbi plébániája és temploma ez. Élő plébánia, amelyet olyan emberek alkotnak, akik elkötelezetten szolgálják a Jó Pásztort itt vagy a plébánia filiáiban” – mondta, majd azt is megemlítette, hogy a háromszáz éves jubileum alkalmából elsőnapi és alkalmi bélyegzőt is forgalomba hoztak: – Minden borítékra, amelyet tegnap a boksánbányai postahivatalból feladtak, ez a pecsét került.
Patriciu Mirel Pascu polgármester beszédében átadta Lucian Mic karánsebesi ortodox püspök üdvözletét, majd a városháza nevében átnyújtott Irimiciuc atyának egy jubileumi emlékplakettet.
Az ünnepség könyvbemutatóval zárult. A kötetet, amelynek címe Biserica romano-catolică Bocșa Montană la tricentenar 1723-2023 (Boksánbánya római katolikus templomának tricentenáriuma 1723–2023), Mihai Vișan történész és Gabriela Șerban könyvtáros írta és szerkesztette. A kötetet bemutatta Irimiciuc Emil Alin helyi plébános, dr. Mirel Patriciu Pascu boksánbányai polgármester, Mihai Vișan történész, Gheorghe Jurma és Gabriela Șerban könyvtáros.
A meghívottaknak Nik Potocean helyi művész boksánbányai templomot és oltárát ábrázoló festményét ajándékozták. A szentmisét online közvetítették a plébánia és a temesvári egyházmegye közösségi oldalán, valamint a templom előtti téren elhelyezett kivetítőn is. Az ünnepség a szentmise után kulturális programmal folytatódott. A templom előtti téren fellépett a resicabányai Német Demokrata Fórum Enzian néptáncegyüttesének felnőtt- és gyermekcsoportja, Marianne és Nelu Florea vezetésével. Fellépett továbbá az anina-steierdorfi fúvószenekar, Miti Omescu irányításával.
Kép és szöveg: A temesvári püspökség sajtóirodája