Tanúvallomások a Törökországot és Szíriát sújtó rendkívül erős földrengésről

0
733

A két országot megrázó földrengés után néhány órával a Vatican News olasz műsora tudósításokat gyűjtött össze helyi egyházi képviselőktől. A minden eddiginél súlyosabb katasztrófa utáni helyzetről beszámolt Antoine Audo, Aleppó püspöke, Paolo Bizzetti SJ püspök, Anatólia apostoli helynöke, valamint Ibrahim ferences atya, aki éveken át plébános volt Aleppóban. A hétfő esti hírek szerint a szíriai városban egy pap is van az áldozatok között. 

Több mint kétezren életüket veszítették és több ezren megsebesültek a 7,8-as erősségű földrengés következtében, amely vasárnapról hétfőre virradó éjszaka rázta meg Törökország déli és Szíria északi területét. Mindkét ország több tucatnyi városában számos épület dőlt romba. Az áldozatok száma jelenleg még csak ideiglenes, mivel sokan rekedtek a romok alatt. A térségben már eddig is nehéz körülmények uralkodtak a sok menekült jelenléte és a hideg téli hőmérséklet miatt. A földrengés megrongálta a kommunikációs rendszert is, mind a légi, mind a vasúti közlekedés terén. A segélyek ezért csak lassan érkeznek, a helyi hatóságok és a nemzetközi közösség maximális erőfeszítése ellenére. Az Európai Caritas is mozgósította erőit a földrengés által sújtott lakosság megsegítésére, az olasz püspöki konferencia pedig máris 500 ezer eurót különített el elsősegélyként.

Soha nem látott földrengés a török-szír határon – Aleppó püspöke

„A harmadik emeleten voltunk, a félelem óriási volt, és most az összes ember az utcán van, a hidegben és az esőben” – magyarázta a VaticanNews olasz műsorának Antoine Audo, Aleppó káldeus püspöke. A telefonvonalak nem jól működnek, a kommunikáció korántsem egyszerű. „Nem vagyunk hozzászokva az ilyen eseményekhez, ez az első alkalom, hogy ehhez hasonlót látok Aleppóban” – mondta a főpásztor, miközben a háttérben mentőautók szirénáztak.

„Ma éjjel a püspökség bejáratánál vagy máshol alszunk, majd meglátjuk. Nagy a félelem, mindenütt károk vannak, a székesegyházban is. A földrengés könyvtárakat pusztított el, házakat döntött romba, apokaliptikus a helyzet” – számolt be Aleppó káldeus püspöke, hozzátéve, hogy voltak, akiknek sikerült megmenekülniük, annak ellenére, hogy lakóhelyük félig összeomlott. A főpásztor helyszíni szemléjében arról értesítette a VaticanNews hallgatóit, hogy sokan autójukban ülnek mobiltelefont tartva kezükben és megpróbálnak kapcsolatot teremteni rokonaikkal, ismerőseikkel. „Nagyon szomorú a helyzet és most mentőeszközökre, villanyáramra van szükségünk” – jelölte meg az elsődleges igényeket Aleppó káldeus főpásztora.

Azonnal meg kell szervezni a segélynyújtást

„A mobiltelefonok lemerülnek, de jelenleg még folyamatosan kapcsolatban vagyunk” – mondta Paolo Bizzeti SJ püspök, Anatólia apostoli helynöke meghatottságtól megtört hangon. „Itt többszáz halálos áldozatról van szó, de az epicentrum területén többezer ember veszítette életét” – nyilatkozta. Egy kórház összeomlott, egy másik használaton kívül van, több mint kétszáz lakóhely semmisült meg, de nehéz eljutni azokra a területekre – mondta a főpásztor, hozzátéve, hogy azonnal felveszi a kapcsolatot a Karitásszal, sürgősen meg kell szervezni a segélynyújtást, a romok alatt rekedtek mentését. A légi összeköttetések szünetelnek, az antióchiai repülőtér is megrongálódott.

Nehezen megközelíthető területek

Laura Stopponi, az Olasz Caritas európai irodájának vezetője felidézte, hogy „a földrengések állandóak Törökországban”, de emlékeztetett arra, hogy hasonló erejű földmozgás már nagyon régen történt. A mostani földrengés nagy területet érintett, ahol nagyon sok a menekült és nagyon alacsony a hőmérséklet. A földlökések tovább folytatódnak, a beszélgetés rögzítése idején is nagyon erősek voltak. A Törökországi Caritasnak van egy folyamatban lévő projektje a menekültek számára, az anatóliai egyházmegyei Caritas pedig sok önkéntes munkatársa van a közösségekben, akikkel már évek óta együtt dolgoznak – tájékoztatott róla az Olasz Caritas vezetője. Hozzátette, hogy ezekben az esetekben nagyon fontos az azonnali beavatkozás, de jelenleg csak az adománygyűjtés valósítható meg, mert az érintett területek nagyon nehezen közelíthetők meg. A török kormány éppen azért kért nemzetközi segítséget, mert nem könnyű eljutni a földrengés által sújtott nagy kiterjedésű területre.

A földrengés megrongálta Aleppó Szent Ferenc templomát is

Ibrahim Alsabagh ferences atya évekig Aleppóban volt plébános, most pedig pár napja Názáretben van és onnan követi nyomon közössége sorsát. „A helyzet nagyon nehéz, legalább 36 ház omlott össze Aleppóban, a halottak száma meghaladja az ötvenet. Több mint kétszázan megsérültek, de a tragédia az, hogy még mindig több százan vannak a romok alatt” – közölte a ferences atya, kommentálva a mobiltelefonjára érkezett képeket: „Házak, egész épületek dőltek össze, az utak megrongálódtak, még Szent Ferenc templomunk is megsérült” – mondta meghatottságtól elcsukló hangon Ibrahim atya, az Aleppótól északabbra fekvő települések latin keresztény közösségeire gondolva.

Az aleppói templomok menedékhelyet biztosítanak többszáz személy számára

Hétfőn este Aleppóban a templomok több száz emberrel és családdal teltek meg, akiket élelemmel látnak el és szállást biztosítanak számukra. „Senki sem akar hazamenni, mert mindenkit félelemmel tölt el a további erős földmozgások lehetősége és a lakóhelyek bizonytalan állapota” – tudósított Ibrahim Alsabagh ferences atya, aki továbbra is állandó kapcsolatban áll a szíriai várossal. A Szent Ferenc-templomban hétfőn éjszakai menedékhelyeket alakítottak ki. Bár nem mindenkinek jut matrac, takarókat tudnak biztosítani, hogy védekezzenek a hideg ellen, ugyanis az előrejelzések szerint éjszakánként továbbra is nulla fok alá süllyed a hőmérséklet.

A ferences atya osztotta meg hétfőn délután a szomorú hírt egy melkita pap, Imad Daher atya haláláról, akinek holttestét órákig tartó keresés után találták meg a romok alatt. A város nyugalmazott melkita főpásztorát, Jean-Clément Jeanbart püspököt, aki Daher atya társaságában volt, házának erkélyéről mentették ki, és az aleppói latin plébánia közelében lévő azizehi ferences kolostorban fogadták be.

Forrás: Vertse Márta / Vatican News