Katonai búcsú

0
1965

A kolozsi plébánia filiájában, Katonában, a Szentháromság tiszteletére épült templom búcsúját vasárnap délután ünnepelték. A szentmisét Vízi Zakariás, a kolozsvári Szűz Mária Szeplőtelen Szent Szíve egyházközség plébánosa mutatta be a jelen levő papsággal együtt. Keresztes Olivér plébános meghívására román nyelven Pasca Szilárd diakónus prédikált, magyar nyelven pedig Fülöp Zsombor diakónus tartotta a szentbeszédet.

A katonai egyházközségről már az 1327-es esztendőből található feljegyzés. A reformáció ideje alatt, 1552-ben lakói reformátusok lettek. A katolikus megújulás idejében visszatértek ősi vallásukhoz, és újjászervezték a katolikus életet. A mai katolikus temető helyén bencés kolostor és templom állt, mely a Basta-korszakban pusztult el, köveit építkezéshez hordták szét. A Heller grófi család támogatásával új templomot építettek 1802 és 1806 között. A hívek nemzetisége és anyanyelve 1880-ig magyar volt. Ma a közösség fele-fel arányban román és magyar anyanyelvű. (ersekseg.ro)

Fotó: Kelemen Arnold

MEGOSZTÁS