Január 15-én reggel 8.55-kor szállt fel Ferenc pápa gépe, amely Chilébe vitte az egyházfőt. A repülőgépen vele utazó újságírók kérdései közül az egyik arra vonatkozott, mekkora veszélynek látja a nukleáris háború lehetőségét. „Félek tőle. Elértük a határt, elég egy rossz mozdulat” – válaszolta, és hangsúlyozta, hogy teljes leszerelésre van szükség.
A szentatya egy fényképet ajándékozott a sajtó képviselőinek, amelyet 1945-ben készített Joseph Roger O’Donnell amerikai fotográfus, miután az Egyesült Államok ledobta az atombombát Nagaszakira. „A háború gyümölcse” – ezt íratta rá. Korábban elmondta, hogy a fényképet véletlenül találta, és nagyon megrendítette, úgy érezte, minden szónál többet mond a háború szörnyűségéről. Egy kisfiú a hátán viszi halott öccsét, a nagaszaki krematórium előtt várakozik, hogy átadja a holttestet.
A fotót Ferenc pápa december végén, a béke világnapja előtt kezdte el osztogatni, akkor a következő kísérőszöveg állt rajta: „A tömegpusztító fegyverekből, különösen az atomfegyverekből nem fakad más, mint egyfajta hamis biztonságérzet. Nem jelenthetik az alapját az emberi család tagjai közötti békés együttélésnek, amelynek ehelyett a szolidaritás etikájából kell fakadnia.”
(tzs)/Magyar Kurír az Avvenire.it; Vatican Insider alapján.