Görögkatolikus zarándoklat Nagypeleskére

0
1884

Utoljára öt évvel ezelőtt látott ilyen hatalmas hívő népsereget Nagypeleske, amikor az 1700-as évekből származó, restaurált Istenszülő-ikont hazahozták. Az idei Nagyboldogasszony-búcsú ismét idevonzotta a Mária-tisztelő keresztényeket. A buszokkal és kiskocsikkal érkezők, valamint a helybeliek sokasága úgy megtöltötte a falu templomát, hogy bizony hiába ez a második legnagyobb magyar görögkatolikus templom a Partiumban, mégis kicsinek bizonyult a zarándokok befogadásra. A szent liturgia ünnepi szónoka, Balik Medárd Hosszúmezőről érkezett, ahol, élnek még magyar görögkatolikusok.

Prédikációjában felhívta a hívek figyelmét arra, milyen fontos a mai ember számára ennek az ünnepnek a főszereplője, aki mindenkinek égi édesanyjaként, Fia mellett pártfogol bennünket, égi menedéke és megbízható szószólója földi gyermekeinek ügyes-bajos dolgaiban. A rendezvényen a Szatmárnémeti Barátság Nyugdíjas Klub és részt vett, valamint Magyar Lóránd parlamenti képviselő és Béres Antal, Lázári alpolgármestere is megtisztelte jelenlétével az ünneplőket. A templomi szertartás végén Gellért Sándor híres költőnk lánya, Gellért Ágnes Templomban című versét szavalta el, amelyet külön erre az alkalomra írt.

A szatmárnémeti Szent Miklós görögkatolikus templom parókusa, id. Pallai Béla c. esperes nemcsak híveivel volt jelen az ünnepen, de elhozta magával azokat a gyermekeket, akik részt vettek a napokban zajló görögkatolikus ministránstáborban, s a találkozó záróakkordjaként jutalomajándékban is részesülhettek, s ezt Magyar Lóránd parlamenti képviselőtől vehették át szorgalmukért, bátorságukért és a táborban való tevékeny részvételük díjaként. A templomból a hívek a parókiaudvaron felállított rendezvénysátorhoz vonultak, ahol már várta őket a szeretetlakoma, a 2400 töltött káposzta, dinnye, kalács és egy kis könnyűzenei vigadalom, amihez a helyi Peleskei Vigadó együttes nyújtotta a hangulatzenét, a talpalávalót. Itt mindenkinek alkalma nyílt közös beszélgetésre, ismerkedésre, a Peleskéről elszármazott, de mindig örömmel hazalátogató vendégek nosztalgiás emlékezésére.

Pallai Béla