Kezdődik az ökumenikus imahét

0
39

Idén világszerte 2025. január 19-26. között tartják az ökumenikus imahetet, amikor a Krisztus-hívők egységéért imádkozik a keresztény világ. Az idei mottó: „Hiszed-e ezt?” (Jn 11,26b) — ezek Jézus szavai Mártához Lázár feltámasztása előtt. Ebben az évben van a Konstantinápoly melletti Niceában tartott első ökumenikus zsinat (Kr. u. 325) 1700. évfordulója is. Ez az évforduló kivételes alkalmat teremt arra, hogy együtt éljük meg és ünnepeljük a keresztények közös hitét a zsinaton megfogalmazott hitvallás szerint, azt a hitet, amely mindmáig eleven és termékeny.

Az idei lelki-szellemi útmutatást az olaszországi Bose monasztikus közösségének szerzetesei készítették el. A kolostorban élő testvérek egyszerű életet élnek. Munkával keresik életük szükségleteinek anyagi fedezetét. Különféle szakmákban dolgoznak, van gyümölcsösük és veteményes kertjük, ikonfestő és asztalos műhelyük, nyomdájuk és könyvkiadásuk. Teológiai, biblikus szolgálatot folytatnak. Napi háromszori elcsendesedésük kegyességi életük külső kerete.

A 2025. év igazi ökumenikus esztendő. A niceai zsinat 1700. évfordulója és az itt elfogadott egyik legrégebbi keresztény hitvallás keletkezésének esztendeje. Nagy Konstantin császár nevéhez fűződik egy új korszak kezdete, amikor is a keresztény hit elfogadott vallás lett a római birodalom területén, s befejeződött a keresztényüldözés időszaka.

A történelmi visszatekintés és emlékezés célja az imahét alkalmain kettős: hálával emlékezni azokra, akik a 4. század elején felelős hittel fontosnak tartották keresztény hitünk összefoglalását, nyílt és őszinte megvallását. Ugyanakkor tükröt tartanak elénk s kérdésként hangzik lelkünkben: hisszük-e az ősi hitvallásban olvasott vallomást? Készek vagyunk-e keresztény hitünkről hitvallást tenni családunkban, kortársaink körében? Szükséges-e a 21. század nyelvén keresztény hitünk és erkölcsi meggyőződésünk újrafogalmazása tömör hitvallás formájában? Valljuk, hogy az egyházat nem mi s nem is eleink hozták létre s tartották meg, hanem az, aki a mindenség, a teljes kozmosz teremtője, megtartója, megszentelője és megváltója, az egy igaz s imádásra méltó Mindenható, aki Atya, Fiú és Szentlélek. Egyedül őt imádjuk, hívjuk segítségül és ő minden reményünk forrása.

Az ökumenikus imahét magyar nyelvű füzeténet előszavát dr. Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke és Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke jegyzi, és azzal az imádságos gondolattal ajánlják a hívek figyelmébe, hogy e közös hitünkben, meggyőződésünkben erősítsen a Szentlélek, az igazság és egység Lelke.

A 2025-ös ökumenikus imahét arra hív, hogy merítsünk közös örökségünkből, és lépjünk még bennebb a minden keresztényt egyesítő hitbe.

Irgalmas Urunk! Vezess a közös cselekvés útján, hogy világosságodat és szabadságodat terjeszthessük ott, ahol
sötétség és elnyomás, szenvedés és igazságtalanság van. Hiszünk! Segíts hitetlenségünkön!
Istenünk, Atyánk! Fogadd dicséretünk és hálánk mindazért, ami már most egyesíti a keresztényeket az Úr Jézus Krisztus
megvallásában és a róla való tanúságtételben. Hozd el mielőbb az időt, amikor akaratod szerint minden egyház abban az egy közösségben ismeri el egymást, amelyért Fiad könyörgött hozzád a Szentlélek ereje által. Hallgasd meg kérésünket, aki élsz és uralkodsz most és mindörökké.