A konklávé

0
235

A Konklávé című film világpremierje 2024. augusztus 30-án volt az 51. Telluride Filmfesztiválon. Az amerikai mozikban 2024. október 25-én mutatták be, Magyarországon október 31-én jelent meg, 2025. január 22-én Kolozsváron is vetítik. A filmet általában pozitívan véleményezték a kritikusok; különösen a színészi alakításokat és az operatőri munkát dicsérték. A film világszerte több mint 22 millió dolláros bevételt ért el.

Mire számítson, aki a filmet megnézi? Egy katolikus környezetben játszódó kalandfilmre. És mire ne számítson a néző? Bármely konkrét pápaválasztás hiteles történetére.

Robert Harris 2016-os Konklávé címen megjelent regénye, amely a film forgatókönyvének alapját képezi, fikció, egy, a Vatikán impozáns díszletei közt elképzelt történet. Dan Brown Da Vinci-kódjához hasonlóan az egyházi szín csupán keret egy általános emberi történet elmeséléséhez.

Aki tehát titkokat, katolikus egyházi titkokat akarna megtudni vagy a valódi pápaválasztás kulisszái mögé szeretne belesni, tudomásul kell vennie, hogy most sem sikerül, mint ahogy nem véletlen a konklávé elnevezés, ami utal a bíborosok elzártságára (cum és clavis, kulccsal, a pápát választó testületet befogadó helyiséget ugyanis kulcsra zárták, egy időben be is falazták, hogy a döntés ne húzódjon el, és azt mások, kintiek ne befolyásolják). 

Aki egy érdekes és elgondolkodtató, emberi sorsokat, jellemeket, hibákat is megmutató, fordulatokban viszonylag gazdag történetet szeretne látni remek színészekkel, szép helyszíneken, az jól választ.

A cím tehát és részben becsapós, de figyelemfelkeltő. A kritikusokat általában lenyűgözte a szereplők kiváló színészi játéka, különösen Ralph Fiennes és Stanley Tucci, akik erős alakításokat nyújtottak, amelyek elmélyítették a film izgalmas hangulatát. A közönség egy része lassúnak és unalmasnak találta a film tempóját, a cselekményt pedig vontatottnak, a film végkifejlete szerintük nem kielégítő. Ezzel teljesen egyetérthetünk: a felvetett témák nagyrésze mellett elég egyedi és esetleges a befejezés.

A nemzetközi filmkritikák közül olvashatnak alább néhányat, kiemelve az egyes kritikusoknak a filmre vonatkozó legfontosabb gondolatait. Mielőtt átadjuk nekik a szót, említsük meg azt is, a Da Vinci-kódra is visszautalva, hogy a színhelyek alapos megtervezése, berendezése, az öltözékek, kellékek valósághű képe dicséretes, vatikáni szakértők közreműködését, tanácsait is kikérték az alkotók. Mindemellett a film egy tipikus hollywoodi produkció, ami a fordulatok adagolását, a jó-rossz egyensúlyát illeti. A részletekig kidolgozott alakítások közt külön kiemelendő a háttérben szolgálatot teljesítő apáca alakja, akinek hiteles megformálása Isabella Rosselini (Ingrid Bergman lánya) nevéhez fűződik. A film legfőbb erénye valóban a jobbnál jobb színészi alakítások sora még akkor is, ha az idei Golden Globe hat jelölése közül egyet, a legjobb forgatókönyvért járó díjat nyerte is meg.

A Konklávé elgondolkodtató dráma, amely fenntartja a feszültséget, Ralph Fiennes alakítása pedig elismerést érdemel. Kifogástalan kivitelezéssel és Ralph Fiennes karrierjének csúcspontját jelentő munkájával a Konklávé isteni ajándék az intelligens szórakozásra vágyó közönség számára.

Edward Berger és Robert Harris egy olyan forgatókönyvet állított össze, amelyben a puszta anekdotázáson túlmenően elemzik a hatalmi játszmákat, amelyek egy olyan világban, mint a miénk, jelenvalóbbak, mint valaha. Erik Estrada (Cinegarage)

Fiennes egy kiváló színészgárdát vezet egy olyan történetben, amely a szent eszmények és az emberi gyengeség közötti szakadékban találja meg a drámai feszültséget. John Lui (Singapore, The Straits Times)

Ki gondolta volna, hogy amikor egy csomó öregember új pápáról szavaz, az olyan érdekes, mint egy fényes hollywoodi thriller? Ralph Fiennes itt karrierje legjobb munkáját nyújtja, és ez már mond valamit. Jared Rasic (Detroit, Metro Time)

Bár az alakítások mind a legmagasabb színvonalat képviselik, figyeljünk oda Isabella Rossellini alakítására. Egy apáca, aki többet tud a kelleténél. Ez a háttértörténet dominál jeleneteiben, ő pedig kiválóan teljesít. Leigh Paatsch (Ausztrália, Herald Sun)

Ízig-vérig stílusos film, amely nem veszi magát túl komolyan, miközben halálosan komoly igazságokat tálal fel a kormányzás és a közkapcsolatok természetéről, messze túlmutatva magán a szervezett, intézményes vallás kérdéskörén. Ana Yorke (PopMatters)

A Konklávé (eredeti cím: Conclave) 2024-es brit–amerikai filmthriller Edward Berger rendezésében, Peter Straughan forgatókönyve Robert Harris 2016-os azonos című regénye alapján készült. A főbb szerepekben: Ralph Fiennes, Stanley Tucci, John Lithgow, Sergio Castellitto, Carlos Diehz, Isabella Rossellini.

Fotó: a film képkockái és plakátja