Csíkból Moldvába menekülő őseikre emlékeztek Pusztinán

0
613
Fotó: MCSMSZ / Háromszék

A pusztinai Szent István-szobornál és az itt elhelyezett, az 1764-es madéfalvi veszedelemre, a Csíkból Moldvába menekülőkre emlékeztető táblánál koszorúztak tegnap a helyiek és több moldvai csángómagyar településről érkezett csoport, valamint a pusztinai Szent István Egyesület és a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) képviselői. Ezt megelőzően a ploscuțeni-i származású Diaca Anton helyi plébános magyar misét tartott a pusztinai római katolikus templomban.

Tegnap, január 7-én a Bákó megyei Pusztinába magyarfalusi, lujzikalagori, lészpedi, frumószai, szőlőhegyi, bahánai, gorzafalvi, klézsei és somoskai hívek érkeztek, hogy emlékezzenek és emlékeztessenek a madéfalvi veszedelemre, amely sorsdöntő volt életükben: akkor menekültek elődeik Moldvába a nyomorgatás és a biztos halál elől. A Nyisztor Tinka elnökletével működő helyi Szent István Egyesület a helyi plébános beleegyezésével és támogatásával hirdette meg a tegnap délelőtti magyar nyelvű misét, amelyen a ploscuțeni-i származású Diaca Anton olvasva mondta a prédikációt, mivel most gyakorolja a magyar nyelvű miseszöveget.

Pogár László, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke a Háromszék megkeresésére elmondta, a pusztinai plébános ezzel bizonyította jó szándékát, majd a mise utáni személyes beszélgetésük során elmesélte, hogy a házszentelések során írásban kérte a helyiek véleményét arról, igényelik-e a havi egy magyar nyelvű misét, amit nemrég a jászvásári püspök engedélyezett. A megkérdezettek 80 százaléka igennel válaszolt – mondta Pogár László. Igaz, hogy többen méltatlankodnak, mert az engedélyezett pusztinai magyar mise időpontja egybeesik a havi egyetlen magyar nyelvű bákói misével, de ezt nem szabad ellenségesen kezelni, a pusztinai legyen a pusztinaiaké, a bákói a többi csángó településé – hangsúlyozta az MCSMSZ elnöke. Szerinte minden kis lépés számít, amit az egyház felé tesznek, ezért van jelentősége a tegnapi magyar nyelvű misének is.

Nyisztor Tinka, a pusztinai Szent István Egyesület elnöke a Háromszéknek elmondta, a tegnapi mise keretében a madéfalvi áldozatokért imádkoztak, a Szent István-szobornál koszorúkkal és énekeikkel emlékeztek meg az áldozatokról és arról, hogy Pusztina létrejötte ennek a borzalmas történelmi eseménynek köszönhető. Eredetük emlékének megőrzését kötelességüknek érzik, és ennek a kötelességnek szívesen tesznek eleget – vélik a pusztinaiak.

Fekete Réka / Háromszék