Ünnepélyesen megnyitották a 2025-ös jubileumi évet a szatmári egyházmegyében

0
185

Ferenc pápa a Spes non confundit kezdetű bullájával elrendelte, hogy a 2025-ös jubileumi év 2024. december 24-én, karácsony ünnepén, a vatikáni Szent Péter-bazilika szent kapujának megnyitásával vegye kezdetét. Az egyházmegyék világszerte a következő vasárnap, december 29-én, a Szent Család: Jézus, Mária és József ünnepén tartották meg saját megnyitó ünnepségüket.

A Szentszék Evangelizáció Dikasztériuma által összeállított szertartásrend szerint a jubileumi év ünnepélyes megnyitása az egyházmegye püspöke által bemutatott szentmise keretében történt, az egyházmegye központi templomában, a székesegyházban. A szentmisét megelőzően egy különleges esemény, egyházmegyei zarándoklat vezette be az ünneplést. A zarándoklat üzenete a közösségi összetartozás és a Krisztus keresztjéhez való hűség volt, amit a jubileumi év logója is kifejez.

A szatmári egyházmegye a Megmaradás Házát választotta a jubileumi év megnyitó szertartásának kiindulópontjául. Ez a közösségi ház – amely nevét a Krisztusban való megmaradásról és a benne való meggyökerezésről kapta – nemcsak vallási és lelki eseményeknek, hanem civil programoknak is otthont ad. Schönberger Jenő püspök köszöntő szavait követően a hívek zsoltárt imádkoztak, evangéliumi szakaszt olvastak fel, valamint részletet a jubileumi évet meghirdető pápai bullából. Ezután indult a zarándoklat a székesegyházba, a feldíszített kereszt és az evangéliumos könyv vezetésével. A keresztet és az evangéliumos könyvet követte a püspök, a jelen lévő papok és a hívek.

A székesegyházba a főkapun keresztül léptek be, amely Krisztust jelképezi, aki Szent János evangéliumában így beszél magáról: „Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül, ki-be jár és legelőt talál” (Jn 10,9). A székesegyház küszöbén Schönberger Jenő püspök magasba emelte a zarándoklatot vezető keresztet, majd a nagypénteki liturgiából ismert felszólítással – „Íme, a szent keresztfa…” – kereszthódolatra hívta a jelenlévőket.

A szertartás következő állomása a székesegyház keresztelőkútjánál volt, ahol a keresztségre való megemlékezés jegyében a püspök megáldotta a vizet. A keresztség az Újszövetség első szentsége, amely által a megkeresztelt ember Krisztushoz kapcsolódva elnyeri a fogadott fiúság Lelkét, és Isten gyermekévé válik. A főpásztor a keresztelőkútnál megáldott vízzel bűnbánati szertartásként meghintette a híveket.

A zarándoklatot vezető keresztet ezt követően az egyházmegye védőszentjének, Szent István királynak a székesegyház szentélyében található mellékoltáránál helyezték el. Ez a kereszt a jubileumi év során ezen a helyen marad, hogy a hívek kifejezhessék előtte tiszteletüket.

A jubileumi év megnyitásának csúcspontja a Szent Család ünnepi szentmiséje volt, amelyet a főpásztor a jelenlévő papokkal közösen mutatott be. Schönberger Jenő püspök szentbeszédében hangsúlyozta, hogy Isten az emberek iránti végtelen szeretetében a családot az ő mennyei családjának képmására teremtette. Jézus is egy családba született, hogy ezáltal nyissa meg az utat a mennyei közösségbe. A Szent Család minden tagja – József, Mária és Jézus – példát mutatott hitében, szolgálatában és engedelmességében. József Isten szavát követve cselekedett, Mária alázatos és szeretetteljes szolgálatával tűnt ki, míg Jézus engedelmessége szülei iránt a szeretet és az összhang fontosságára tanít. A püspök kiemelte, hogy a keresztény család boldogságának kulcsa Isten akaratának elfogadása, valamint a kölcsönös tisztelet és szeretet. Az engedelmesség és a szeretetteljes nevelés szilárd alapot nyújtanak a gyermekek számára, és biztosítják a család harmóniáját. A megnyitott szentévvel kapcsolatban kiemelte, hogy a jubileumi év különleges kegyelmi lehetőségeket kínál, mint például a teljes búcsú elnyerése, amelyet a hívek saját maguk javára és elhunyt szeretteik üdvösségéért ajánlhatnak fel. A főpásztor arra buzdította a híveket, hogy éljenek ezekkel az isteni ajándékokkal, és kövessék a Szent Család példáját, amely az Isten felé vezető zarándoklat biztos alapját képezi.

A jubileumi év az Istennel való kapcsolat megújításának, a közösségi összetartozás elmélyítésének és a hitbeli elköteleződés megerősítésének időszaka. Ez az időszak arra hív minket, hogy megnyíljunk Isten kegyelmére, és új lendületet kapjunk keresztény életünkben.

A jubileumi év során a teljes búcsú elnyerésének feltételeit a karácsonyi püspöki körlevél is részletezte.

A szentévi búcsú feltételei

A 2025-ös jubileumi év során minden korábbi búcsúlehetőség érvényben marad. A teljes búcsú a bűnök teljes elengedését jelenti, amelyet a hívő felajánlhat önmaga vagy a tisztítótűzben szenvedő lelkek javára. Elnyeréséhez őszinte bűnbánatot kell tartania, szentgyónáshoz és szentáldozáshoz kell járulnia, el kell imádkoznia a Miatyánkot és a Hitvallást a pápa szándékára, továbbá egy imát a Szűzanyához. Emellett teljesítenie kell az alább felsorolt feltételek egyikét:

  1. Kijelölt templomok meglátogatása, amelyek egyházmegyénkben a következők: a szatmári székesegyház, a nagykárolyi Kalazanci Szent József-templom, a nagybányai Szentháromság-templom és a máramarosszigeti Borromeo Szent Károly-templom. Búcsút nyer, aki itt szentmisén, szentségimádáson, szentségek kiszolgáltatásán, zsolozsmán, rózsafüzéren vagy keresztúton vesz részt. E templomok egyéni vagy csoportos látogatása során is búcsú nyerhető, amennyiben a hívő megfelelő időt szán Eucharisztikus imádásra és elmélkedésre.
  2. Népmissziók, lelkigyakorlatok, a II. Vatikáni Zsinat vagy a Katolikus Egyház Katekizmusa tanításain alapuló képzéseken való részvétel.
  3. Az irgalmasság testi és lelki cselekedeteinek gyakorlása, mint a betegek, fogvatartottak, idősek látogatása. Búcsú nyerhető a rászorulók javára való adakozással, a szegények támogatásával, adományozással, közösségi önkéntességgel, böjttel vagy önmegtagadással.
  4. Akadályoztatottak számára: aki nem tud személyesen részt venni a fenti cselekedetek egyikében, de lélekben kapcsolódik az ünnepléshez (pl. média közvetítésével) különösen, amikor a pápa vagy az egyházmegye püspökének szavai a médián keresztül elhangzanak.

Általános szabály, hogy egy nap csak egy teljes búcsú nyerhető el. A szentévben azonban, aki irgalmassági cselekedetet végez a tisztítótűzben szenvedő lelkekért, és ugyanazon a napon másodszor is áldozik, újabb búcsút nyerhet, amelyet kizárólag az elhunytakért ajánlhat fel.

Forrás és fotó: szatmári egyházmegye