A reneszánsz kor egyik legnagyobb festője és a nála is híresebb Michelangelo Buonarroti első mestere, Sandro Botticelli kortársa, Domenico Ghirlandaio 1448-ban született Firenzében. Alkotásait a kifinomult szín és forma, valamint a pontos perspektivikus szerkesztés és aprólékos kidolgozás jellemzi. Korai éveiben együtt dolgozott Botticellivel, a későbbiekben saját tanítványokat szerzett és a Medici család megbízására készített freskókat. Tanítványai között volt ebben az időszakban Michelangelo is. Korának népszerű festőjeként főként a gazdagabb rétegek megrendeléseit teljesítette. Művészete főleg tanítványai keze által folytatódott, akik az olasz reneszánsz újabb korszakát teremtették meg.
Domenico Ghirlandaio A látogatás című festménye Szűz Mária és Erzsébet találkozását mutatja be számunkra. A mű a Lukács evangéliumában található eseményeket jeleníti meg. A kompozíció szerkezetét a szimmetria határozza meg. A főalakok középpontban helyezkednek el, de a részletes kidolgozottságnak és megfontolt elrendezésnek köszönhetően a néző tekintete végigvezetődik a teljes alkotáson. A háttérben a tájat a művész nemcsak mint szimbolikus elemet ábrázolja, hanem mint valódi, földi világot.
A festményt gazdag színvilág jellemzi, ahol a meleg tónusok dominálnak. Mária sötétkék ruhája, ami a tisztaság és az isteni jelenlét szimbóluma, szembetűnő, miközben Erzsébet földszínű öltözetet visel, ami a földi, emberi mivoltát hangsúlyozza. A fények finoman esnek az alakokra és kiemelik a szimbolikus jelentőséggel bíró részleteket, mint például a két nő arckifejezését, amely érzelemmel telített. Két olyan nőt láthatunk itt, akik valóságosan megtapasztalhatták azt, hogy Isten belépett az életükbe és megváltoztatta azt. Ezen kapcsolatot fejezi ki közelségük és gesztusaik is. Erzsébet letérdelve nyújtja karjait Mária felé, amely hódolatát és tiszteletét mutatja, míg Mária szintén tisztelettel hajol Erzsébet felé.
Összegzésként elmondható, hogy Domenico Ghirlandaio A látogatás címet viselő festménye egy csodálatos példája egy bibliai történet lényegi megjelenítésének, amely hatására a keresztény tanítás érzékelhetőbbé és emberközelibbé válik.
Portik Noémi, M. Klarissza nővér