Homa Ildikó SSS és Czimbalmos Emília SSS voltak a meghívottjai a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség által szervezett A nő, aki… sorozat idei záróeseményének december 13-án, pénteken este az Ad Lucem Zarándokházban. Női értékekről, a nők önértékeléséről beszélgettek az egybegyűltek.
Perei Benita főszervező, pasztorális referens köszöntötte az Ad Lucem Zarándokházban megjelent érdeklődőket az A nő, aki… sorozat idei zárórendezvényén. Megjegyezte: a Kolozsvárról érkezett Homa Ildikó szociális testvérrel, pszichológussal kezdték az évet, ezért úgy gondolták, hogy mintegy keretbe foglalva az elmúlt hónapok történéseit, decemberben is őt hívják meg.
A továbbiakban Homa Ildikó a szintén szociális testvér Czimbalmos Emíliával tartott közös prezentációt. Hová tűnt a nőiesség? – vetették fel vitaindítóként, utalva arra, hogy „a lebilincselő, elbűvölő és ösztönös” nőiesség úgymond genetikailag kódolva van. És mégis, ahogy múlnak az évek, a társadalmi követelményrendszer és a teljesítményorientált világ hatására a nőkben többnyire torz idea alakul ki önmagukról. Ezek a hamis képek pedig általában elbizonytalanítják őket. Holott Isten alapvetően mindenkit szépnek és jónak teremtett – „Gyönyörködik benned az Örökkévaló”, olvashatjuk a Szentírásban (Iz 62,4).
Bibliai nőtípusok
Több bibliai nőtípusról is említést tettek ezután az előadók: Éva, az ősanya; Ruth, aki végig kitart; Sába királynője, aki fáradságot és költséget nem kímélt, hogy még bölcsebb legyen; Potifár felesége, akinek egész gondolatvilágát átjárta a paráznaság; Betsabé, a szép nő; Jezabel, a számító; Delila, a csábító; Eszter, aki kockára tette az életét a hitéért; Lídia, az üzletasszony. Majd a Márta és Mária testvérpár példáján keresztül két magatartásforma került szóba. Mint elhangzott, Márta nem véletlenül volt izzadságszagú, hiszen ő szorgoskodott a házban, miközben Mária egészen másképpen viselkedett az elvártnál: Jézus lábainál ült egy olyan tanítványi pózban, amely abban az időben csak a férfiaknak volt megengedve. Nem végezte ugyan a női háztartási teendőket, mégis lefoglalta magát a sokféle szolgálattal. „Vegyük észre a párhuzamot: Mária egy dologgal foglalkozik, Márta sokkal. Jézus azonban nem küldi el Máriát, hanem Mártát szembesíti saját érzéseivel: a nyugtalansággal és aggódással. És ezen a ponton felfedezhetjük Mártában a nőt, aki agyondolgozza (gyerekek, család, karrier), aztán kihisztizi magát, és védelmet keres a férfinál. Jézus viszont jó terapeutaként nem áll bele az áldozati háromszögbe, hanem ráirányítja Márta figyelmét saját érzéseire. Amikor tehát úgymond izzadságszagúak vagyunk, ez azt jelenti, hogy nem figyelünk eléggé magunkra, nem fogalmazzuk meg a saját érzéseinket”, magyarázta Homa Ildikó.
A prezentáció után az egybegyűltek képkollázst készíthettek arról, hogy szerintük az elmúlt hónapokban hogyan fejlődtek.
Ciucur-Losonczi Antonius / Erdon