Romániában erős a demokrácia, jelentette ki november 24-én, vasárnap az államelnökjelölt miniszterelnök, Marcel Ciolacu az esti urnazárást követően. Az államelnök-választás első fordulójának esti óráiban tette a kijelentését, amikor az előzetes felmérések és az összes exit poll szerint úgy nézett ki, hogy biztosan bejut a második fordulóba. „A romániaiak a kiegyensúlyozottságra és stabilitásra szavaztak, illetve olyan dolgokra, amelyek számítanak” – fogalmazott, majd hétfő reggelre borult a papírforma. Jelen írás pillanatában még nem ismertek a végső eredmények, de úgy néz ki, hogy nemhogy nem elsőként jut tovább a második fordulóba a szociáldemokrata párt (PSD) jelöltje, akit váratlanul megelőzött Călin Georgescu független jelölt, de közel teljes feldolgozottság mellett úgy tűnik, hogy Elena Lasconi, az USR jelöltje is megelőzte őt. Biztos, hogy nem erre az eredményre gondolt, amikor kiegyensúlyozottságról, stabilitásról és erős demokráciáról beszélt.
A fél ország a választásokat követő napot jó eséllyel internetes kereséssel kezdte, hogy valami képet szerezhessen arról a jelöltről, akit a felmérések még csak az esélyesek között sem tartottak számon, mégis közel a szavazatok negyedét megszerezve elsőként jutott tovább az elnökválasztás második fordulójába. Călin Georgescu függetlenként indult jelöltet korábban az AUR javasolta miniszterelnöknek, de még az AUR számára is szélsőséges megnyilvánulásai miatt végül eltávolodott a szélsőjobboldali párttól. Sajtóforrások szerint büntetőeljárást indítottak ellene népirtás és háborús bűnök elkövetőinek dicsőítése miatt, amiért Corneliu Zelea Codreanuról, a legionárius mozgalom vezetőjéről és Ion Antonescuról, a romániai holokauszt felelőséről „román hősként” beszélt. Mindezek ellenére ő kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban.
A politikai pártok és a fősodratú média képviselői egyaránt értetlenül állnak a történtek előtt, mindenki keresi a választ a földindulásszerű eredményre. Sokan a közösségi médiában vélik felfedezni a választ. Kutatásaim alapján úgy látom, hogy az úgynevezett szűrőbuborék-hatás, vagy a részben hasonló jelentéssel értett visszhangkamra jelensége lehetővé teszi, hogy a különböző politikai nézeteket vallók eltérő információs buborékba kerüljenek, és teljesen másfajta valóságot lássanak, mint a többi ember. A jelek szerint ez a jelölt egy olyan jelentős, de a fősodor számára láthatatlan buborékban terjesztette nézeteit, amelyik akár az elnöki székbe repítheti. Bölcsesség Lelke, légy velünk!
Az írás megjelenik a Vasárnap 2024/48-as számában.