A digitális technológia térnyerése alapjaiban formálja át az emberi közösségeket és a kommunikációs kultúrát. Az internet mint a legújabb technológiai forradalom hajtóereje nem csupán a társadalmi interakciókat alakítja át, hanem a vallás és az egyházak működésére is mélyreható hatást gyakorol. Ezen összetett folyamatokat vizsgálta a Virtuális kapcsolódások és digitális közösségek. Vallás a hálózati társadalomban című konferencia, amelyet november 21-22. között rendezett meg Kolozsváron a Valláskutató Intézet a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Szociológia és Szociális Munka Karával együttműködésben. Az esemény a kolozsvári Vallásszabadság Házában zajlott, amely határon inneni és túli kutatók, lelkészek, valamint az egyházi média képviselőinek széles körét vonzotta be.
A konferencia központi gondolatai
A kétnapos rendezvény azokat a változásokat tárgyalta, amelyeket a technológiai fejlődés eredményezett a vallási közösségek szerveződésében, kommunikációjában és vallásgyakorlataiban. A technológiai innovációk – a posta, a telefon, vonat korábbi hatásaihoz képest az internet — radikálisabb változásokat hoztak, hiszen globális hálózatok összekapcsolásával újradefiniálták a közösségi életet. A szervezők két fő témakört jelöltek ki: vallási közösségek és az online tér; egyházi média és kommunikáció a digitalizáció korában.
A konferencia első szekciója azt vizsgálta, hogy a hagyományosan fizikai közelségen alapuló vallási közösségek hogyan tudnak működni az online térben. A résztvevők olyan kérdésekkel foglalkoztak, mint például: lehetséges-e az elköteleződés az online közösségekben, milyen kihívásokat hoznak az online eszközök a gyülekezet-, közösségszervezésben, és hogy a hívek fogyasztói attitűdjét erősíti-e az internet alapú vallásgyakorlat.
A második szekció az egyházi média átalakulását, a digitalizáció okozta kihívásokat és lehetőségeket elemezte.
Az előadásokban megjelentek olyan témák, mint az egyházi influenszerek szerepe, a nyomtatott és online média különbségei, valamint az egyházi kommunikáció hagyományos elveinek találkozása a modern médiakultúrával.
Vallásgyakorlás az online térben?
Az első nap előadásainak témája az online eszközök és felületek jelenléte az egyházi közösségekben, az evangelizációban, valamint a különböző egyházi közösségek munkálkodási lehetőségei a mai erdélyi társadalomban, amelynek manapság elengedhetetlen része a virtuális tér és amelyet a vallásos közösségek sem hagyhatnak figyelmen kívül.
Az előadássorozatot Kiss Dénes nyitotta meg A paraszti közösségektől az egyénközpontúhálozatokig című előadásával. Bíró A. Zoltán (KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központja, Csíkszereda) Társadalmi változás és folytonosság vidéki térségben címen a székelyföldi térség helyzetét mutatta be. Berger Viktor (Pécsi Tudományegyetem) A mediatizáció és az online terek jelentősége a tudományos mező számára. A Biblical Studies és a YouTube esete címen egy konkrét teológiai tudományterület, a biblikus teológia népszerűsítő videóbeszélgetések, podcastek formájában való megjelenéséről beszélt.
Czire Szabolcs (Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet) Gyülekezetekben él az egyház!? Közösségépítés a lokalitás és a hálózat metszésében című előadása az előadó sajátos, nagyvárosi, budapesti tapasztalatait, a lelkipásztori törődés új keretek közti új módszereit mutatta be. Komáromi Tünde (Károli Gáspár Református Egyetem) egy különleges tapasztalatról számolt be Orosz ortodox pap és közössége (2006-2008) címen, Beke Boróka (Debreceni Református Hittudományi Egyetem Doktori Iskola) a saját háromszéki, kisebbségi református gyülekezetépítő tapasztalataiból kiìndulva beszélt A digitális eszközök kapcsolaterősítő- vagy akadályozó hatása a gyülekezeti szolgálatban címen.
A tartalmas előadások soran korszerű betekintést nyerhettünk abba, hogy hogyan is van hatással az egyházra és a vallási közösségekre a hálózati társadalom, amelyben élünk. Szó esett ugyanakkor a kihívások mellett a lehetőségekről is, amelyeket az online eszközök és felületek nyújtanak az evangelizáció, valamint a közösségépítés számára. Ez a legerőteljesebben az előadások után következő panelbeszélgetés során domborodott ki. A Bálint Róbert Zoltán által moderált beszélgetés résztvevői: Rácz Norbert (unitárius lelkész, Kolozsvár, Kide); Beke Boróka (református lelkész, Zabola); fr. Pantea Tibor (ferences szerzetes, Kolozsvár); Bereczki-Orbán Zsolt (református lelkész, Szombatfalva). A meghívottak egy-egy 15 perces bemutató során vázolták, hogyan igyekeznek az e-pasztoráció terén dolgozni. A beszélgetés során gyakorlati szempontból is betekintést nyerhettünk olyan kezdeményezésekbe, amelyek aktívan igyekeznek javukra fordítani az online tér adta lehetőségeket.
Az egyházak szervezési elvei a területi közösségek agrártársadalomból örökölt rendszerére épül, ám a gyülekezetek évtizedek óta egyre dinamikusabbakká, hálózatszerűbbekké válnak, határaik is sokszor elmosódnak. Ezeket a folyamatokat a digitalizáció csak tovább erősítette, és új lehetőségeket is teremtett a közösségépítés számára. Szó esett arról, milyen kihívásokkal, előnyökkel és hátrányokkal jár a papi, lelkészi munkában az online eszközök alkalmazása.
Itt a hallgatóságnak is lehetősége volt kérdéseket feltenni és egy izgalmas beszélgetés alakult ki, amelynek során meggyőződhettünk arról, hogy bár sok munkával jár, építő jellegűen felhasználhatók a virtuális felületek a lelkipásztorkodás során.
Egyházi média Erdélyben a digitális korban
A második nap fókusza az egyházi média volt. A november 22-i program az egyházi média aktuális helyzetét és jövőjét helyezte középpontba. Koncz Attila (MCC Kolozsvári Képzési Központ) előadása a bulvármédia logikájának hatását vizsgálta a vallási témájú médiatartalmakra. Radetzky András (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) a mesterséges intelligencia újságírásra gyakorolt hatását elemezte, különös tekintettel a magyar vallási újságírók attitűdjeire. A délelőtti panelbeszélgetés Egyházi média Erdélyben a digitális korban címmel zajlott.
Ezt a beszélgetést vezette be Dénes Gabriella (újságíró, szerkesztő, Vasárnap hetilap, RomKat.ro) vitaindító előadása, amelyben rávilágított néhány fontos kérdésre, arra, hogy az egyházi média számára elengedhetetlen a digitalizációval való lépéstartás, valamint a kommunikáció világának ismerete. Megfogalmazott néhány olyan problémát is, aminek megoldása javíthat az egyházi közösségek kommunikációján és az illető felekezet, egyházi közösség nyilvános megjelenését hatékonyabbá teheti.
A vitaindítót követő beszélgetés moderátora, Koncz Attila irányításával a különböző felekezetek sajtóját képviselő résztvevők: Bodó Márta (RomKat.ro), Kiss Gábor (reformatus.ro), Szegedi Csaba (Agnus Rádió), Boldizsár Beáta (Evangélikus Harangszó), Sándor Krisztina (Unitárius Közlöny), Koppándi Júlia (unitárius.org), Ferencz Emese (Mária Rádió), Tőke Sugárka (Hargita Megyei Kulturális Központ) az egyházi újságírás helyzetéről, az egyházi média célcsoportjairól, az egyházi arculatépítésről, a jelen egyháza előtti kommunikációs kihívásokról beszélgettek. Az őszinte, problémafeltáró beszélgetés folytatásáról is szó esett, a résztvevők hasznosnak tartották a többi felekezet megoldási kísérleteinek megismerését.
Az esemény zárógondolatai között a szervezők kiemelték, hogy a konferencia nemcsak tudományos párbeszédet generált, hanem gyakorlati útmutatást is adott a vallási élet szereplői számára a hálózati társadalomban való helytálláshoz.
Kádár Kamilla, Tankó Erős Boglárka
Fotók: Kendi Ágnes, Fosztó László, Szombatfalvi József, Bodó Márta