Életmű-kiállítás nyílik Gy. Szabó Béla erdélyi magyar grafikus, festő művészeti hagyatékából november 8-án, pénteken a nagyváradi római katolikus püspöki palotában – közölte az MTI-vel Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye. A tárlat 2025. április 5-ig látogatható.
A Gy. Szabó Béla – a képíró vallomása című tárlat az erdélyi metszetművészetet megreformáló, világhírű alkotó kétszáz munkáját, elsősorban fametszeteit, pasztelljeit és rajzait mutatja be. A válogatásba a művész Kolozsváron kívül ismeretlen olajfestményei is bekerültek – írták a szervezők.
Az életmű-kiállítás keretében láthatók lesznek Gy. Szabó Béla különleges metszetkönyvei, a Liber miserorum és a Liber vagabundi, a Divina Commedia és a Jelenések Könyve ciklusok. A tárlat az erdélyi és magyar közélet tudományos és művészeti kiválóságainak Gy. Szabó által készített portréit, erdélyi életképeket is bemutat.
Lakatos Attila, a nagyváradi egyházművészeti gyűjtemény vezetője a kiállítás beharangozójában rámutatott: Gy. Szabó Béla több, mint a 20. századi erdélyi művészet egyik kiemelkedő alakja, „előd és utód nélküli egyedi jelenség”, aki „kérlelhetetlen humanizmussal” szemlélte a világot. „Gy. Szabó Béla tulajdonképpen egyike volt azoknak az oszlopoknak, amin az a fajta modern erdélyiség nyugodott, amiben sokáig hittünk” – fogalmazott.
Kiemelte: az elmúlt évtizedekben nem volt lehetőség arra, hogy Gy. Szabó műveit ilyen befogadó térben, ily nagy számban mutassák be, a tárlat a teljes életművet lefedi időbeli és műfaji szempontból egyaránt.
A kiállítást Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök és a hagyaték őrzőjeként Ferenczy Miklós református lelkész nyitja meg pénteken 18 órától a püspöki palota második emeleti kiállítótermeiben.
Gy. Szabó Béla erdélyi magyar grafikus, festő Gyulafehérváron született 1905-ben és Kolozsváron hunyt el 1985-ben. Gazdag életművet hagyott hátra, művei expresszív, lírai kifejezésmódjukról ismertek. A termékeny életmű számszerűségében is meghökkentő: 14 ezer rajz, csaknem 200 pasztell, 150 körüli olajkép és közel 1500 fametszet maradt utána.
Forrás: MTI